Wybierz region

Wybierz miasto

  Pod Skrzycznem zdarzył się cud ze skocznią

  Autor: Łukasz Klimaniec

  2008-01-15, Aktualizacja: 2008-01-15 10:05 źródło: Dziennik Zachodni

  Skocznia w Szczyrku Skalite, na której za dwa tygodnie odbędą się mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym, zostanie dziś odebrana przez inwestora! - To mistrzostwo świata, prawie cud - powiedział ...

  Skocznia w Szczyrku Skalite, na której za dwa tygodnie odbędą się mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym, zostanie dziś odebrana przez inwestora!

  - To mistrzostwo świata, prawie cud - powiedział wczoraj obecny pod Skalitem Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego. - Wybudowanie skoczni HS-106 prawie na nowo w tak trudnym terenie i tak krótkim czasie, czyli trzech miesięcy i dziesięciu dni nie zdarzyło się nigdzie indziej na świecie - podkreślił.

  To, co wydawało się niemożliwe, dziś stanie się faktem.

  - Na skoczni zostało do zrobienia tylko zadeskowanie najazdu. Wykonawca twierdzi, że zdąży to zrobić do wtorkowego wieczoru. Wtedy skocznia zostanie odebrana - zaznaczył Zbigniew Łagosz, dyrektor szczyrkowskiego Centralnego Ośrodka Sportu.

  - Udało się nam! To, co do nas należało, we wtorek zostanie zakończone. Teraz czekamy tylko na śnieg - potwierdził Stanisław Kaszowski, prezes żywieckiej firmy SkoBud.

  Przypomnijmy, że termin oddania skoczni Skalite mija właśnie dziś. Kilkumiesięczny poślizg związany z jej wykonaniem groził odwołaniem mistrzostw świata juniorów i kompromitacją Polski na arenie międzynarodowej. Budowa została wstrzymana, gdy w warszawskim COS wyszła na jaw afera korupcyjna. W efekcie prace przy skoczni rozpoczęły się dopiero w sierpniu. Wybudowanie skoczni w tak krótkim czasie, wydawało się niemal niemożliwe. A jednak - na oficjalnej stronie FIS zawody w Szczyrku zostały potwierdzone.

  Pod Skrzycznem są już gotowe bula, domek dla skoczków i platforma trenerska. Ale widok maszyn budowlanych sprawia, że nawet dziś osoby przejeżdżające przez Szczyrk i spoglądające w stronę skoczni mają wątpliwości, czy 3 lutego rzeczywiście będzie można na niej skakać. - Na pewno skocznia będzie gotowa we wtorek. Ale po każdej budowie trzeba posprzątać. Dlatego nie zwiniemy się od razu, bo zostało nam jeszcze parę spraw do zrobienia - przyznał szef SkoBudu. Nie ukrywał, że budowa obiektu była wielkim wyzwaniem, biorąc pod uwagę tak krótki termin.

  Apoloniusz Tajner, prezes PZN przyznał, że gdy patrzył na skocznię Skalite 2 stycznia - przed wyjazdem na Turniej Czterech Skoczni, nie wierzył w powodzenie.

  - Gdy wróciłem 7 stycznia i zobaczyłem, jak ta skocznia się wyłania, byłem już pewny, że zawody uda się przeprowadzić. Od 18 do 20 stycznia, w porozumieniu z FIS, przeprowadzimy zawody próbne - zapowiedział Tajner.

  Teraz jedynym kłopotem jest brak śniegu. Wiosenna aura nie sprzyja nawet pracy armatek śnieżnych. Na mistrzostwa organizatorzy planują zwiezienie 1200 metrów sześciennych śniegu z Przełęczy Salmopolskiej.

  Sonda

  Czy nasi chłopcy w Korei strzelą jakiegoś gola?

  • Strzelą, ale sami sobie (32%)
  • Nie strzelą żadnego gola (32%)
  • Mogą powalczyć o awans (21%)
  • Niejednego, jeszcze wyjdą z grupy (15%)