Polscy olimpijczycy wiedzą, ile dostaną za medale w Turynie

Autor: (tok)

2006-01-13, Aktualizacja: 2006-01-12 18:17 źródło: Dziennik Zachodni

Samochód (na razie nie wiadomo jaki) i 120.000 złotych otrzyma reprezentant Polski, który zdobędzie złoty medal podczas zimowych igrzyskach olimpijskich w Turynie. Drugie miejsce zostało wycenione na 80.

Samochód (na razie nie wiadomo jaki) i 120.000 złotych otrzyma reprezentant Polski, który zdobędzie złoty medal podczas zimowych igrzyskach olimpijskich w Turynie. Drugie miejsce zostało wycenione na 80.000, a trzecie na 60.000 Premiami finansowymi nagrodzonych będzie osiem czołowych miejsc.
– Zdecydowaliśmy podtrzymać ustalenia obowiązujące podczas igrzysk w Atenach. Różnica jest taka, że wtedy PKOl miał podpisaną umowę z jedną z samochodowych marek, a teraz nie. W związku z tym nie wiemy, jaki samochód miałby dostać złoty medalista. Zastanowimy się nad tym, jak będzie trzeba – powiedział sekretarz PKOl Adam Krzesiński.

W siedzibie PKOl odbyło się spotkanie władz komitetu z przedstawicielami Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. Uczestniczyli w nim także minister sportu Tomasz Lipiec oraz prezes PZLA i członek MKOl Irena Szewińska. Prezes PKOl Piotr Nurowski zapewnił parlamentarzystów, że polscy sportowcy uczestniczący w igrzyskach nie będą musieli się martwić o sprawy organizacyjne.
– Logistycznie wszystko będą mieli zapewnione. Ekipa będzie rozdzielona pomiędzy trzy oficjalne wioski olimpijskie, a skoczkowie na prośbę trenera Heinza Kuttina zamieszkają w pięknej willi w Pinerolo. Sprawy przelotów i przejazdów także są już praktycznie zapięte na ostatni guzik – powiedział Nurowski.

Szef polskiej misji olimpijskiej w Turynie Zbigniew Pacelt przedstawił kalendarz najważniejszych wydarzeń pozasportowych związanych z igrzyskami: – 13 stycznia władze PKOl spotkają się z przedstawicielami związków i poznają ich oczekiwania wynikowe w stosunku do zawodników. Pięć dni później ma zostać oficjalnie ogłoszony skład na igrzyska – poinformował Pacelt.

Polska ekipa na ZIO w Turynie liczy obecnie 38 osób. Jednak ostatecznie na igrzyska pojedzie 43-44 sportowców. Pod koniec stycznia do obecnej grupy dołączą snowboardziści i być może skeletonistka.
Program olimpijski Turyn’2006 pochłonął od 2002 roku ponad 23 miliony złotych, ze środków Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, Polskiej Konfederacji Sportu i utworzonego we wrześniu ubiegłego roku Ministerstwa Sportu. Największa pula trafiła do związków w minionym roku – ponad 10 milionów złotych.Tak płacą inni

ROSJA: za złote medale premia wynosi 50.000 dolarów amerykańskich, czyli ponad 156.000 złotych. Srebro zimowych igrzysk rosyjskie władze „wyceniły” na 20.000, a brąz – na 10.000 „zielonych”. Przewidziano również nagrody dla medalistów zimowych igrzysk paraolimpijskich. Zajęcie miejsc na podium oznacza dla autorów takich wyczynów kolejno – 10, 4 i 2 tysiące dolarów.
WŁOCHY: 130.000 euro za złoto, czyli ponad 490.000 złotych. Srebrni medaliści otrzymają 65.000 euro, a brązowi 40.000.

Sonda

Czy nasi chłopcy w Korei strzelą jakiegoś gola?

  • Strzelą, ale sami sobie (32%)
  • Nie strzelą żadnego gola (32%)
  • Mogą powalczyć o awans (21%)
  • Niejednego, jeszcze wyjdą z grupy (15%)

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.