Wybierz region

Wybierz miasto

  Śląskie Szmaragdy

  Autor: (gkm)

  2004-11-02, Aktualizacja: 2004-12-17 21:18 źródło: Dziennik Zachodni

  katowice Diecezja Kościoła luterańskiego w Katowicach wręczyła w niedzielę osobom zasłużonym dla ekumenizmu swoją nową nagrodę – „Śląski Szmaragd”.

  katowice Diecezja Kościoła luterańskiego w Katowicach wręczyła w niedzielę osobom zasłużonym dla ekumenizmu swoją nową nagrodę – „Śląski Szmaragd”. Pierwszymi laureatami są abp Damian Zimoń i były premier Jerzy Buzek. Uroczystość odbyła się w dniu Święta Reformacji, w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.

  Nazwa nagrody wzięła się z porównania Śląska do szmaragdu, którego wartość jest tym większa, im więcej jest w nim rozmaitych cząstek. Tadeusz Szurman, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, zaznaczył, że w tej różnorodności należy szukać tego, co nas łączy i wzbogaca.

  Abp Damian Zimoń stwierdził, że nagrodę traktuje jako symbol Śląska, który jest katolicki, ale i ewangelicki, przemysłowy, ale i z rozwijającą się kulturą. Polski, jednak z mniejszościami narodowymi. Jest taki, jak cała współczesna cywilizacja, bogata swoją różnorodnością.

  W laudacji ks. Marian Niemiec powiedział, że cenne jest osobiste zaangażowanie abp Damiana Zimonia w tworzenie więzi między ludźmi, pomimo podziałów religijnych, narodowościowych czy kulturowych, a także jego obrona pokrzywdzonych i ludzi ciężkiej pracy.

  Jerzy Buzek nie mógł osobiście odebrać nagrody, bo przebywał w Kijowie. Połączył się jednak ze zgromadzonymi w tym dniu przez internet. Uznał, że nazwa tego zaszczytnego wyróżnienia jest trafna, bo na Śląsku ludzie mimo wielu różnic potrafili żyć ze sobą w zgodzie i tworzyć niezwykłe wartości.

  Ks. Marian Niemiec mówił, że były premier prezentuje wartości ewangelickiego etosu pracy, uczciwości i solidności, co doceniła śląska ludność, wybierając go do Parlamentu Europejskiego. Pomysłodawcy nagrody stwierdzili, że będą nagradzać osobistości za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej.

  Sonda

  Czy nasi chłopcy w Korei strzelą jakiegoś gola?

  • Strzelą, ale sami sobie (32%)
  • Nie strzelą żadnego gola (32%)
  • Mogą powalczyć o awans (21%)
  • Niejednego, jeszcze wyjdą z grupy (15%)