Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Będzie wojna restauratorów z urzędnikami?

Jacek Drost
Cieszyński rynek i jego kamienice z podcienami są ładne, ale czy mogą być atrakcją miasta?
Cieszyński rynek i jego kamienice z podcienami są ładne, ale czy mogą być atrakcją miasta? fot. Łukasz Klimaniec
Cieszyński rynek i jego kamienice z podcieniami są ładne, ale czy mogą być atrakcją miasta?

Gorąca jesień i zima zapowiadają się w Cieszynie. Dlaczego? Bo w najbliższych miesiącach władze miasta chcą rozwiązać problem ogródków piwnych na rynku. Temat budzi emocje wśród ludzi mieszkających przy rynku, właścicieli restauracji oraz innych pobliskich firm.

- Problem z ogródkami narasta od lat - mówi Adam Swakoń, wiceburmistrz Cieszyna. Wyjaśnia, że ludzie mieszkający przy rynku skarżą się, iż w sezonie letnim czynne "do ostatniego klienta" ogródki zakłócają ciszę nocną. Za dnia dochodzi druga uciążliwość: stoliki, krzesełka i parasole utrudniają dostęp do działającego w podcieniach salonu fryzjerskiego, apteki, banku i innych firm usługowych.

- Chcielibyśmy odsłonić cieszyńskie lauby (podcienia, arkady - przy. red.), wpuścić pod nie więcej światła - dodaje Swa-koń.

- Faktycznie, ogródki są uciążliwe, zwłaszcza nocą. Jak mamy nocny dyżur, to z powodu gwaru nie słyszymy się z klientami. Z kolei w ciągu dnia jesteśmy zupełnie zasłonięci, trudno się do nas dostać - przyznaje Bogusława Krzenek, kierowniczka apteki działającej przy rynku.

Z kolei restauratorzy - delikatnie mówiąc - nie są zachwyceni, że miasto chce prowadzić konsultacje społeczne w sprawie ogródków i coś przy nich majstrować.

- Jestem prekursorem ich zakładania na rynku i znam wszystkie okoliczności, w jakich powstawały - mówi Wiesław Zapała, właściciel lokalu Pub Agora, który pierwszy ogródek w centrum miasta otworzył 20 lat temu.

Podkreśla, że ogródki wpisały się w krajobraz Cieszyna, cieszą się z nich turyści i wielu mieszkańców.

- Daleko nam do Krakowa czy Bielska-Białej, więc czymś musimy przyciągać turystów. Tym czymś są między innymi ogródki - mówi Zapała.

Restauratorzy zgodnie podkreślają, że obecny burmistrz miasta w kampanii wyborczej obiecywał, iż będzie wspierał przedsiębiorczość. A ogródki są przejawem właśnie takiej przedsiębiorczości. Nie wyobrażają sobie, że musieliby je pozamykać, więc żeby być silnym partnerem do rozmów z miastem na ten temat, lada dzień reaktywują Stowarzyszenie Restauratorów Na Rynku. - Wierzę, że znajdziemy jakieś kompromisowe rozwiązanie - podkreśla Zapała.

Wierzą w to również władze Cieszyna.

- Nie chodzi o to, by zamykać ogródki, ale by znaleźć takie rozwiązanie, które satysfakcjonowałoby wszystkich. Choć pewnie i tak zawsze ktoś będzie pokrzywdzony - mówi Swakoń.


Najnowszy ranking "antyzawodów". One gwarantują... bezrobocie
Ewa Farna walczy o nagrodę MTV. Zagłosuj i pomóż jej!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto