Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alojzy Fros, 100-latek i bohater wojenny właśnie został podporucznikiem

Andrzej Drobik
Alojzy Fros i Bogdan Ścibut
Alojzy Fros i Bogdan Ścibut Andrzej Drobik
Bohater wojenny Alojzy Fros, związany z Cieszynem mieszkaniec Rybnika, otrzymał patent oficerski i został podporucznikiem w stanie spoczynku. Wręczenie patentu odbyło się podczas uroczystości w cieszyńskim magistracie.

-Wspominam teraz wszystkie te przeżycia wojenne, czasem trudne. Aczkolwiek dni moje są już policzone, bo skończyłem już 100 lat błąkania się po tym padole ziemskim, że tak patetycznie powiem, to cieszę się, kiedy widzę tutaj Strzelców Podhalańskich, którzy przejęli tradycję ruchów podhalańskim – mówił wzruszony Alojzy Fros, po otrzymaniu patentu oficerskiego z rąk Bogdana Ścibuta, Dyrektora Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

W uroczystej sesji wręczania patentu oficerskiego wzięli udział samorządowcy, przedstawiele MON, żołnierze, młodzież szkolna Cieszyna oraz rodzina Alojzego Frosa. Jak mówił Bogdan Ścibut, życiorys nowo mianowanego podpułkownika pokazuje, że więź pokoleniowa ciągle istnieje i trzeba ją pielęgnować.

-Jestem dumny, że sztandar Strzelców Podhalańskich znów przemaszerował przez cieszyńskie ulice i jest tutaj z nami. Życie Alojzego Frosa pozwala docenić niezwykłą mądrość życiową, z której my też możemy korzystać, oraz docenić każdy dzień pokoju – mówił Bogdan Ścibut.

Plut. pchor. Alojzy Fros na podstawie Postanowienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z 8 grudnia 2016 roku o nadaniu  pierwszego stopnia oficerskiego został mianowany na stopień podporucznika. Podporucznik Alojzy Fros odbywał czynną służbę wojskową w 21 Dywizji Piechoty Górskiej, a po ukończeniu Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy  w Cieszynie  przydzielony do 3 Pułku Strzelców Podhalańskich w Bielsku.

Brał udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku, od walk  obronnych pod Bielskiem, do rozbicia oddziału pod Tomaszowem Lubelskim.  Uniknął niewoli i wrócił na Śląsk, gdzie został aresztowany przez Niemców i osadzony w Stalagu VIII B w Żaganiu, a potem zwolniony.

W grudniu 1939 roku w Rybniku wstąpił do konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej. Początkowo pełnił funkcję oficera broni obwodu, później dowódcy plutonu. Brał udział w akcjach propagandowych i sabotażowych. W kwietniu 1943 roku w wyniku zdrady i dekonspiracji został aresztowany przez Gestapo w Karwinie.

Początkowo osadzony w więzieniach w Cieszynie i Mysłowicach, w sierpniu został uwięziony w KL  Auschwitz, potem przeniesiony do KL Oranienburg,  Sachsenhausen, Buchenwald. W kwietniu 1945 roku podczas ewakuacji obozu w tzw. marszu śmierci udało mu się uciec i dotrzeć do strefy zajętej przez aliantów. W październiku 1946 roku powrócił do Polski. Był aktywnym działaczem związkowym, społecznym i kombatanckim. W 2015 roku ukazały się jego wspomnienia zatytułowane „Moja historia”.
Jest ostatnim żyjącym dowódcą pododdziału z pułków podhalańskich II Rzeczypospolitej Polskiej. W grudniu ukończył 100 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto