Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bociek Wojtek bohaterem programu walki ze smogiem w Sycowie

Dawid Samulski
Emerytki konsultują swoje pomysły z radną Marzeną Guder
Emerytki konsultują swoje pomysły z radną Marzeną Guder Dawid Samulski

Emeryci troszczą się o środowisko i podsuwają własne pomysły, jak walczyć ze smogiem. Dali temu wyraz na ostatniej sesji rady miejskiej, gdzie ich wystąpienia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Pierwsza z emerytek, która poprosiła o głos w „wolnych wnioskach”, podzieliła się ze wszystkimi informacją o dofinansowaniach w ramach programu „Czyste powietrze”, na jakie można liczyć przy wymianie pieca, instalacji centralnego ogrzewania, okien, drzwi albo przy ociepleniu domu czy stropów lub na montaż baterii słonecznych czy pomp ciepła. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, to 53 tys. zł. Minimalny koszt pomocy finansowej to 7 tys. zł.

Ofiara smogu
Swoim autorskim programem walki ze smogiem podzieliła się z radnymi emerytowana nauczycielka Janina Wysocka, która, jak sama przyznała, jest jedną z ofiar smogu. – Jechałam kiedyś rowerem na Św. Marek i było tak zakopcone, że poślizgnęłam się, bo nie widziałam drogi – przyznała. Jej wypadek zakończył się hospitalizacją w czterech klinikach. Dostrzega jeszcze, że zadymiona jest także Wioska, że kopci dom kultury i biblioteka. – Leżymy w niecce, więc powinniśmy się z tym problemem uporać. Tym bardziej, że obecny burmistrz miał w programie wyborczym walkę ze smogiem – popatrzyła w kierunku Dariusza Maniaka.

Od przedszkola do seniora
Aby ułatwić władzom gminy tę walkę, pokazała, jak sama by to zrobiła. Jej program nosiłby nazwę „Edukacja od przedszkola do seniora”, realizowałoby go Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Środowiska Przyrodniczego „Eko”, przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy, Centrum Kultury, ośrodkiem zdrowia i wszystkimi placówkami oświatowymi. Program jest dalekosiężny, co najmniej na rok, więc warsztaty edukacyjne w szkołach i przedszkolach to jego podstawa. – Przy okazji można by zapytać dzieci, co to jest smog, a magistrat mógłby dla nich wydać książeczkę edukacyjną, której bohaterem byłby bociek Wojtek – proponuje Janina Wysocka. Ale to nie wszystko. W jej programie są także inscenizacje pt. „Na ratunek ziemi”, są zabawy, rebusy, krzyżówki, filmy, eksperymenty chemiczne, doświadczenia z powietrzem i prace plastyczne. Te ostatnie pokazywałyby, jak wygląda smog, nawiązywałyby do haseł „Nie spalaj węgla złej jakości” czy „Nie pal śmieci”. – Skonstruować dron też można by było – daje pod rozwagę emerytowana nauczycielka. – Przedstawienia, piosenki, bajka dla seniorów o chorym kominie, a na zakończenie wykonanie smoka z kartonów i odpadów – wylicza kolejne swe propozycje. W finale dzieci namalowałyby najładniejsze miejsca w mieście, a na wiosnę emerytka widziałaby barwny korowód, który przemaszerowałby ulicami miasta. Oczywiście z boćkiem Wojtkiem w roli głównej.

Autorski program Janiny Wysockiej radni nagrodzili gromkimi brawami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto