Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: słynne magnolie już kwitną ZDJĘCIA SPAECR SZLAKIEM MAGNOLII 9.04.2017

DN
W 2017 słynne cieszyńskie magnolie zakwitły wcześniej niż zazwyczaj, bo już na początku kwietnia. 9 kwietnia odbył się więc doroczny spacer ich szlakiem z przewodnikiem.

Ile w Cieszynie jest magnolii, trudno zliczyć. Są tu i stare, potężne magnolie, i młodziutkie drzewka. Praktycznie nie ma tu domu z ogrodem, w którym nie rosłaby magnolia. To właśnie dlatego Cieszyn, jedno z najpiękniejszych miast woj. śląskiego, ma - jako jedyne miasto w Polsce - nietypowy turystyczny szlak: szlak magnolii. Skąd się wziął?

- Mój wuj, który wychował się w Cieszynie musiał wyemigrować po wojnie, lecz zawsze kochał swoje miasto, a przede wszystkim znajdujące się w nim magnolie. Rok w rok do końca swojego życia przyjeżdżał w okresie kwitnięcia magnolii do Cieszyna, by przejść się po wszystkich pięknych ogrodach, willach i zobaczyć magnolie. Stąd sam pomysł - tłumaczy co roku turystom Mariusz Makowski, kustosz Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Oprowadza zwiedzających wzdłuż Szlaku Kwitnących Magnolii już od 13 lat. Ale tylko raz do roku, bo spacer z przewodnikiem odbywa się w tę wiosenną niedzielę, kiedy magnolie kwitną najpiękniej. Ale w tym roku zrobiły turystom i Makowskiemu psikusa: pierwsze zakwitły już na początku kwietnia, a nie na przełomie kwietnia i maja. W 2016 rozkwitły w połowie kwietnia. Dlatego doroczne oprowadzanie po szlaku najpiękniejszych magnolii zorganizowano 9 kwietnia 2017. Choć nie wszystkie magnolie są w pełnym rozkwicie. Idealną niedzielą na spacer w tym roku byłaby Niedziela Wielkanocna. Kto więc nie załapał się na spacer, może przyjechać do Cieszyna w Wielkanoc i przejść się szlakiem samemu (trasa poniżej) - wszystkie magnolie powinny być w pełnym rozkwicie.

9 kwietnia na spacer szlakiem magnolii z Makowskim stawiła się około setka chętnych. Jak co roku, przeszli od placu Kościelnego, przez ulicę Sienkiewicza, 3 Maja i Miarki, by później skończyć w Parku Pokoju. I 11 razy przystanąć przy najpiękniejszych magnoliach.

Zdaniem Makowskiego, najciekawsze magnolie znajdują się przy Sienkiewicza 6. To dwa drzewa magnolii "Alexandrina" w ogrodzie przy eklektycznej willi z okrągłą narożną basztą, budowniczego Alfonsa Mattera. Za to kłopot jest przy parafii ewangelickiej, bo tu stara magnolia zmarniała, a nowa jest na razie malutka. Ale miejsce na szlaku zostało.

Szlak magnolii można zwiedzić samodzielnie. Oto trasa:

1. Plac Kościelny 8 – magnolia gwiaździsta w ogrodzie przed ewangelickim Kościołem Jezusowym.

2. Plac Kościelny 4 – przed budynkiem parafii ewangelickiej, uwaga, starej magnolii tu nie ma, posadzono nową, jest na razie niewielka

3. ul. Sienkiewicza 6 – dwa drzewa magnolii „Alexandrina” za pięknym kutym ogrodzeniem z inicjałami „A.M.”, przy eklektycznej willi

z okrągłą narożną basztą, budowniczego Alfonsa Mattera. W końcu XIX w. zabudował on tą część miasta zwaną Matterówką.

4. ul. Sienkiewicza 12 róg z ul. Miarki – rzadko spotykana magnolia Soulange’a (pośrednia) w ogrodzie przyległym do kamienicy licowanej żółtą glazurą, którą wybudowali na przełomie XIX i XX wieku cieszyńscy fabrykanci mebli Pohlnerowie.

5. ul. 3 Maja 17 – drzewo magnolii gwiaździstej przed modernistyczna willą z lat 1920 zbudowana przez rodzinę Nohelów.

6. ul. 3 Maja 16 – drzewo magnolii „Alexandrina” przed secesyjnym domem należącym do Karla Czepela, w którym na od 1910 r. prowadził prywatną Szkołę Handlową.

7. ul. 3 Maja 13 – młody okaz magnolii „Rustica Rubra” rosnący przy willi z lat 20-tych XX wieku.

8. ul. Miarki 2 – widoczne od ul. 3 Maja drzewko bardzo rzadko spotykanej magnolii Lenné’go na tyłach modernistycznej willi nawiązującej swą architekturą do stylu marynistycznego.
9. ul. 3 Maja 10 – magnolia „Alexandrina” przed reprezentacyjną willą w stylu wiedeńskiej geometrycznej secesji, znanego cieszyńskiego budowniczego Roberta Lewaka. Nad głównym wejściem do willi z do-rycką kolumną inicjały właściciela „R.L.”, nad wejściem bocznym natomiast płaskorzeźba z atrybutami architekta.

10. Park Pokoju – trzy drzewka magnolii „Alexandrina” rosnące przy orkiestronie. Park, w którym w 1779 r. podpisano tzw. Pokój Cieszyński, został w 1931 r. zmodernizowny z okazji przeniesienia do Pałacu hr. Larischów Muzeum Miejskiego. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego znajduje się XVII – wieczny, niderlandzki obraz ze szkoły Jana Breughla i Fransa Frankena, przedstawiający Matkę Boską oraz św. Elżbietę z małym Chrystusem i Janem Chrzcicielem w otoczeniu bogatego wieńca kwiatów, wśród których odnaleźć można kwiat magnolii.

11. ul. Regera 6, Café Muzeum - W atmosferze wspaniałego pomieszczenia dawnej pałacowej stajni o nieskazitelnych klasycznych proporcjach, można dzisiaj miło i przyjemnie spędzić czas, racząc się wybornymi deserami magnoliowymi serwowanymi przez kawiarnię.

Inne miejsca występowania magnolii:
- Szpital Śląski
- Góra Zamkowa
-ul. Sikorskiego
-ul. Hallera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto