18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Istebna zdobyła Grand Prix! [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec, Witold Kożdoń
Prezydent Komorowski i Zespół Regionalny Istebna z Istebnej
Prezydent Komorowski i Zespół Regionalny Istebna z Istebnej Łukasz Klimaniec
Zespół Regionalny Istebna z Istebnej zdobył Grand Prix 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Nagrodę artystom Trójwsi wręczył w Wiśle prezydent Bronisław Komorowski.

Zespół Regionalny Istebna w tym roku obchodzi 110-lecie istnienia. To prawdopodobnie najstarszy zespół regionalny w Polsce. Docenił to także prezydent Bronisław Komorowski, który w Wiśle nie tylko wręczył Grand Prix przyznane przez jurorów 22. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, ale serdecznie pogratulował i przekazał pamiątkową statuetkę. Od górali dostał... koronkę koniakowską.

- U Górali w górach wszystko jest "naj". Wiadomo, najpiękniej śpiewają, najpiękniej tańcują, góry najwyższe, śnieg najdłużej leży, a nawet jest najdłuższy tydzień, bo dzisiaj jest ósmy dzień Tygodnia Kultury Beskidzkiej. I szalenie się cieszę, że najlepszy jest zespół stąd, z Istebnej - podkreślił.

Komorowski zaznaczył, że 110-letnia historia zespołu musi budzi szacunek, bo w Polsce, w warunkach ciągle przerywanej funkcjonowania państwa, rwanej kultury narodowej i ludowej, to niezwykła rzadkości. - Sto dziesięć lat, gratuluję i co tu dużo gadać, trochę zazdroszczę, bo dopiero minął rok mojej prezydentury - skwitował Komorowski.

W tegorocznych Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych wzięło udział 17 zespołów z różnych stron świata, w tym trzy z Polski - Szczecinianie ze Szczecina, Istebna oraz Świerczkowiacy z Tarnowa.
Podstawowym założeniem Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych jest prezentacja oraz poznanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów. Szczególny nacisk zgodnie z regulaminem położony zostaje na autentyczność śpiewu, muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów.

- Gdy ktoś mówi, że folklor to obciach, jak wytłumaczyć, ze tylu ludzie tu przychodzi - mówiła na widok wypełnionego po brzegi amfiteatru Małgorzata Kiereś, znana w regionie etnografka z Istebnej, jedna z prowadzących wiślański koncert finałowy. - Ludzie chcą widzieć, jaką kulturę mają w Indonezji, jaką na Tajwanie, jaką w Kolumbii.

Jubileuszowy koncert zespołu Istebna można obejrzeć w niedzielę o 20.00 w amfiteatrze w Wiśle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto