Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe ośrodki narciarskie w Beskidzie Żywieckim zaczynają już żegnać miłośników białego szaleństwa

ŁUG, Paulina Żmijowska
Śniegu na stokach bardzo szybko ubywa, więc jeśli chcesz jeszcze poszusować, musisz się pospieszyć.
Śniegu na stokach bardzo szybko ubywa, więc jeśli chcesz jeszcze poszusować, musisz się pospieszyć. Łukasz Gardas
Nowe ośrodki narciarskie w Beskidach powoli żegnają się z narciarzami, bo przecież już najwyższy czas kończyć ten sezon – pisze Paulina Żmijowska.

Już wiosna, sezon narciarski dobiega końca. Jeszcze kilka dni ładnej pogody i ciężko będzie w Beskidach znaleźć miejsce do szusowania na nartach lub snowboardzie.

Na mapie ośrodków narciarskich w Polsce przybyło nowych miejsc do szusowania. Pod koniec ubiegłego roku otwarty został ośrodek Zwardoń-Ski, w styczniu dołączyły do niego dwa kolejne - Dębowiec w Bielsku-Białej oraz Słowik-Ski w Węgierskiej Górce. W pierwszym sezonie mogły zbierać doświadczenia, które powinny procentować w przyszłości.
– W czasie ferii zimowych mieliśmy stałą frekwencję. Nasze warunki na stokach wciąż są zadowalające, ale chętnych, niestety, coraz mniej – mówi Józef Polak z ośrodka Zwardoń-Ski.

Podobnie sytuację ocenia Agencja Sportowo-Rekreacyjna Słowik-Ski, która w sierpniu ubiegłego roku rozpoczęła budowę nowego obiektu sportowo-rekreacyjnego "Za Groniem". Choć ma ona już za sobą dwie duże imprezy - zawody o Puchar Proboszcza Parafii Cisiec oraz rywalizację o Puchar Wójta Gminy Węgierska Górka - powoli szykuje się do zamknięcia sezonu.
– To pierwszy taki wyciąg w tej okolicy – mówi Paweł Słowik, właściciel kompleksu.
– Spełniło się marzenie ojca o wyciągu narciarskim, a jednocześnie, dzięki tej budowie, umożliwiliśmy dzieciom i młodzieży z klubu narciarskiego rozwijanie swojej pasji w miejscu zamieszkania, bez konieczności dojazdów do innych wyciągów – podkreśla.

Powstanie nowych ośrodków w Beskidach to odpowiedź na coroczne wyjazdy Polaków do naszych południowych sąsiadów - Czechów i Słowaków. I choć ceny nie są zbyt wygórowane, narciarze wiele nie otrzymują.
– Jest tu tylko jedna, krótka i banalnie łatwa trasa zjazdowa – stwierdził turysta spędzający czas na terenie bielskiego ośrodka Dębowiec.

Nowe kompleksy oferują turystom przede wszystkim jazdę na nartach, naukę jazdy na snowboardzie, wyprawy quadami oraz serwis i wypożyczenie potrzebnego sprzętu. Daleko im jednak do zagranicznych standardów, a droga ta z pewnością wydłuży się, gdy pewne praktyki wciąż będą funkcjonować, jak na przykład brak odpowiedniej drogi dojazdowej do Słowik-Ski w Węgierskiej Górce (choć wójt gminy wyraził chęć pomocy przy jej budowie).

Co z planami na przyszłość? Na chwilę obecną tylko kompleks Słowik-Ski zapowiedział swoją działalność również w sezonie letnim, otwierając popularny za granicą "Grass skiing", czyli "narciarstwo na trawie". Polega ono na jeździe po trawie w butach narciarskich z gąsienicami i kijkami:
– Wszystko wymaga czasu i inwestycji – komentuje Słowik.

Zwardoń-Ski nie powziął jeszcze żadnej decyzji: – Zobaczymy, co dalej – tłumaczy Polak.

Warto wspomnieć, że niektóre beskidzkie ośrodki mają zamiar dołączyć do Zwardoń-Ski w projekcie zwanym Trans-beSKIdy, którego założeniem jest stworzenie jednego, rozsądnego cenowo karnetu narciarskiego dla wszystkich wyciągów w Zwardoniu, jak i okolicy. Być może jest to pierwszy wspólny krok do zdobycia zaufania wśród mieszkańców i turystów Beskidu Żywieckiego, którzy od wielu lat preferują zagraniczne oferty.

A gdzie w Beskidzie Żywieckim można jeszcze szusować?

Na narty lub deskę warto wybrać się jeszcze na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim, gdzie dzięki armatkom, na trasach nadal leży od 50 do 80 cm śniegu.
Na trasach stacji narciarskiej Zwardoń Ski jest obecnie około 40 cm białego puchu.
W kompleksie Słowik – Ski w Ciścu koło Węgierskiej Górki na trasach zalega w tej chwili od 15 do 30 cm śniegu.
Czynny jest także ośrodek narciarski Pilsko w Korbielowie. Na trasach leży tam od 30 do 70 cm śniegu.

W tym sezonie nowe ośrodki narciarskie zdobyły sporo doświadczenia.

A co Wy sądzicie o nowych ośrodkach? Komentujcie poniżej!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto