Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierunek rozwoju - turystyka

[email protected]
Gmina Istebna zajmuje obszar 8425 hektarów, z czego 4590 stanowią lasy. Teren ten zamieszkuje około 11 000 mieszkańców. We wsi Jaworzynka zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji, które oznaczono ...

Gmina Istebna zajmuje obszar 8425 hektarów, z czego 4590 stanowią lasy. Teren ten zamieszkuje około 11 000 mieszkańców.

We wsi Jaworzynka zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji, które oznaczono 3 słupami granicznymi noszącymi nazwę "Trójstyku". Nie bez znaczenia jest fakt, że na terenie gminy znajdują się aż trzy przejscia graniczne: dwa dla ruchu pieszego w Hyrćawie i Kotelnicy oraz przejście dla ruchu turystycznego w Janowicach.

To położenie Trójwsi wytycza kierunek jej rozwoju, jakim jest turystyka.
Rozwija sie tu dynamicznie baza noclegowa, licząca obecnie około 1300 miejsc w hotelach, pensjonatach, kwaterach prywatnych i gospodarstwach agroturystycznych, oferujących tradycyjną regionalną beskidzką kuchnię. Towarzyszą temu tekie celowe inwestycje jak : budowa oczyszczalni ścieków, budowa nowoczesnej hali widowiskowo sportowej, dwóch pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej, dobra i poprawiająca się ciągle sieć dróg lokalnych. Te inwestycje , jak i te, które są planowane, każą spodziewać się, że miejsce to będzie coraz atrakcyjniejsze i bardziej znaczące na turystycznej mapie Polski.

Góry i wspaniałe lasy są największym atutem Istebnej. Przyciągają na szlaki turystów we wszystkich porach roku. Zimą 10 wyciągów narciarskich i dobrze funkcjonujące zaplecze przyciąga i amatorów nart oraz tych, którzy chcą pooddychać świeżym, górskim powietrzem.

Dla amatorów biegania na nartach sąsiednia Kubalonka, na którą wjeżdżamy jadąc serpentynami od strony Wisły, oferuje jedne z najładniejszych w Polsce tras biegowych o europejskim standardzie COS. Tu szlifowali swoją formę czołowi biegacze Polski - członkowie kadry narodowej, olimpijczycy. Na trasach tych rozgrywany jest Międzynarodowy Bieg Narciarski o "Istebniański Bruclik". W imprezie tej z roku na rok startuje coraz więcej zawodników – dzieci, kobiet i mężczyzn w różnych kategoriach i na różnych dystansach. To prawdziwy zimowy festyn, robiony z rozmachem i fachowością.

Kubalonka jest ważnym węzłem ruchu turystycznego. Prowadzą stąd szlaki na Stożek, Stecówkę , Baranią Górę i do Wisły Głębce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kierunek rozwoju - turystyka - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto