Banknot 500 złotych. W piątek 10 lutego do obiegu wejdzie nowy banknot 500-złotowy z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. Takich banknotów będzie 50 milionów sztuk, czyli dwa razy mniej, niż banknotów dwudziestozłotowych, których na rynku obecnie jest najmniej. Zobacz jak wygląda...

Była spora batalia o banknot 500 zł!

Kilka tygodni temu, NBP podtrzymało plany wprowadzenia banknotu o nominale 500 zł, mimo że Ministerstwo Rozwoju go nie chce.

W tej sprawie protestował resort Mateusza Morawieckiego, jednak nowy nominał najprawdopodobniej już w lutym trafi do naszych portfeli. Narodowy Bank Polski przekonuje, że decyzja o wprowadzeniu nowego banknotu została poprzedzona analizami, z których wynika, że nowy nominał jest potrzebny.– Jednym z celów NBP jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego obrotu gotówkowego w Polsce, który będzie odpo­wiadał na zapotrzebowanie obywateli i przedsiębiorstw. Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł wpisuje się w realizację tego zadania. W pierwszych latach banknot 500 zł będzie służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie więc rzadko spotykany w obiegu. Nowy nominał pozwoli jednak obniżyć koszty zamawiania i przechowywania zapasu strategicznego w banku, czego efektem będą m.in. oszczędności w funkcjonowaniu NBP – wyjaśniał w czerwcu 2016 roku prezes NBP prof. Marek Belka.

Z tą argumentacją nie zgadza się Ministerstwo Rozwoju. Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński wysłał do NBP pismo, w którym apelował o zaniechanie prac nad nominałem 500-złotowym.

Kościński: Za taką decyzję przede wszystkim stoi fakt, że wysokie nominały były najchętniej wykorzystywane do działań przestępczych. Okazało się, że ważną rolę odgrywa on nie w codziennych transakcjach, ale jako wygodny instrument rozliczeń w szarej strefie.


Kościński uważał, że NBP jeżeli już chce mieć nowy banknot, to powinien on służyć tylko do rozliczeń międzybankowych. Wtedy nie trafiłby do naszych portfeli, a tylko banków i skarbca NBP.

Wygląd nowego banknotu


Biznes

Komentarze (87)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Sektusss (gość) (gość)

Ile masz lat? Bo dorosła osoba nie wyrażała by się tak żałośnie i nietolerancyjnie dzieciaku, no ale w internecie każdy czuje się ważny nawet jak jest skończoną pizdą jak ty.

gość (gość) (K.)

Głupoty piszesz "ineligentna osobo", odmowa przyjęcia prawnego środka płatniczego, a zapis o wydawaniu reszty to dwie odrębne kwestie. Gdybyś miał rozum i inteligencję to znalazłbyś odpowiednie zapisy. Przyniosę ci 2zł kolekcjonerskie NG i choć na oczy tego nie widziałeś jest to prawny środek płatniczy emitowany przez NBP i przyjmiesz go albo zapłacisz mandat. Zaiteresuj się tematem dla własnego dobra inteligentny inaczej handlowcze.

K. (gość) (gość)

Nie wierze, ze dyskutuje z tak nieinteligentna osoba :/ mowiac o nie przyjmowaniu srodkow platniczych mowimimy o nie mocy wydawaniu reszty, jedno jest z drugim powiazane, bo jesli sprzedawca nie ma ci jak wydac to nie przyjmie srodka platniczego, chyba ze cos kosztuje 80zl, ty placisz 100, a 20 mu zostawiasz i traktujesz to jako napiwek dla niego

Piotr (gość) (Piotr)

i szanowac drugiego czlowieka. Jesli sprzedawca handluje czyms co czesto kupuje i jest mi potrzebne a nie ma czasem jak wydac to potrafie to zrozumiec, czlowiek jak kazdy

gość (gość) (handlowiec)

Kto na ciebie pluje handlowcze? Kolejny dinozaur który cytuje przepisy sprzed 50lat? A jak zmienią ci ten przepis dinozaurze? To czym będziesz pluł oprócz głupoty?

gość (gość) (amanda)

Co dalej nie zmienia faktu że nie można przyjąć zapłaty za towar jak również prawnych obiegowych środków płatniczych, ten relikt który cytujesz mówi tylko o zgodnej gotówce. Nota bene idiotyzm wymagający zmiany w dzisiejszych czasach.

gość (gość) (K.)

Jesteś głupszy szmaciarzu niż ustawy przewidują. Ja mówię o przyjmowaniu prawnych środków płatniczych a nie o wydawaniu reszty, ten drugi przepis szmaciarzu/idioto powinien być już dawno zmieniony jako relikt dla takich dinozaurów jak ty. I pewnie go zmienią niedługo.

amanda (gość) (gość)

KODEKS CYWILNY Art. 535. " Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. "
Trzeba być kompletnym debilem i idiotą żeby nie rozumieć tych słów. "KUPUJĄCY ZOBOWIĄZUJE SIĘ...ZAPŁACIĆ SPRZEDAWCY CENĘ" jesli w sklepie cos kosztuje 48zl to klient ma zaplacic sprzedawcy cene 48zl, nie mniej ani nie wiecej

handlowiec (gość) (gość)

Proszę pana/pani, widzę że język polski i kodeks cywilny jest ci obcy a szkoda bo gdybyś się zastanowił /a , popytał /a ogarniętych ludzi to byś wiedział/a zamiast pluć jadem i powiększać gównoburzę

K. (gość) (gość)

jesteś tak ciemną masą....widać, że nigdy nie miałeś do czynienia z branżą handlową, przepisami handlowymi, konsumenckimi i sprzedażowymi, jakbyś mi się trafił jako klient to pożałowałbyś, że wcześniej nie odliczyłeś pieniędzy tak jak trzeba...szmaciarzu :)