Tak bawiono się w Wiśle na majowym zjeździe Cieślarów Tak bawiono się w Wiśle na majowym zjeździe Cieślarów

Tak bawiono się w Wiśle na majowym zjeździe Cieślarów. Jak wypadnie zlot Pilchów? Przekonamy się w czerwcu (© Łukasz Klimaniec)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W maju spotkało się w Wiśle ponad 300 Cieślarów z Polski i Czech. W czerwcu przyszłego roku podobny zjazd planują Pilchowie. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem do miasta pod Baranią Górą przyjedzie nawet kilka tysięcy osób. Swą obecność potwierdził już m.in. Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy.

- Rzeczywiście pozazdrościliśmy Cieślarom, ale wyłącznie w tym dobrym sensie - żartuje Roman Pilch, przewodniczący komitetu organizacyjnego Zjazdu Pilchów 2013 i zarazem właściciel ustrońskiej firmy produkującej zabawki i drewniane akcesoria edukacyjne. Obok niego w organizację imprezy zaangażował się m.in. wicestarosta cieszyński Jerzy Pilch.

Pilchowie przypominają jednak, że już wcześniej w Wiśle spotykały się inne zacne rody. - Swój zjazd mieli na przykład Poloczkowie. Ponieważ jednak Pilchów jest chyba najwięcej w Polsce, musimy to jakoś podkreślić - śmieje się Roman Pilch.

By ułatwić komunikację, organizatorzy założyli stronę internetową (www.zjazdpilchow.pl), na której na bieżąco można śledzić informacje o przygotowaniach do zjazdu, a także zgłosić swój akces. Już wkrótce strona będzie miała także wersję czeską, niemiecką i angielską. Komitet organizacyjny rozstrzygnął ponadto konkurs na logo imprezy. Łącznie wpłynęło 16 różnorodnych prac, spośród których jurorzy postanowili nagrodzić projekt autorstwa Marceli Cholewy z Brennej, który wykorzystuje m.in. motyw trombity.

Mimo, że od zjazdu Pilchów dzieli nas jeszcze pół roku, wiadomo już, że w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu imprez, ta potrwa aż trzy dni i "zahaczy" o Noc Świętojańską. - Po prostu chcemy zorganizować czerwcowy zjazd z dużym rozmachem, a wszystko po to, by godnie zaprezentować nasze nazwisko - zapowiada Roman Pilch.

Dodaje, że współorganizatorami imprezy będą Towarzystwo Miłośników Wisły, Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Urząd Miejski w Wiśle. Wiceburmistrz Lidia Forias nie ma wątpliwości, że impreza ma niemal stuprocentowe szanse stać się kolejnym strzałem w dziesiątkę. - Szczegółów programu jeszcze nie znamy, ale atrakcji, nie tylko zresztą dla Pilchów, z pewnością nie zabraknie. Główne uroczystości odbędą się zaś tym razem w naszym amfiteatrze - zapowiada.

Wiadomo już także, że w trakcie zjazdu prof. Daniel Kadłubiec wygłosi wykład na temat genezy nazwiska Pilch, a obok występów artystycznych planowane jest spotkanie przedsiębiorców z władzami samorządowymi, na którym będzie mowa o możliwościach inwestycyjnych w Wiśle i Beskidach. W ostatni dzień Pilchowie wejdą zaś wspólnie na polanę Pilchula w Wiśle Jaworniku.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!