W Ustroniu pojawiło się ognisko ptasiej grypy – potwierdza Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Cieszynie. We wtorek po południu w jednym z niewielkich gospodarstw w Ustroniu Hermanicach zdiagnozowano wirus H5N8.

Ptasia grypa H5N8 pojawiła się w województwie śląskim. W Ustroniu, w gospodarstwie starszej kobiety od dwóch tygodni padały ptaki, w końcu poinformowała o tym weterynarza. We wtorek potwierdzono obecność ptasiej grypy w gospodarstwie.

-Wczoraj o godzinie 15 otrzymałem potwierdzenie ptasiej grypy wśród drobiu w Ustroniu Hermanicach. Chodzi o niewielkie gospodarstwo, w którym było 60 kur i 12 kaczek – mówi Bogusław Kubica, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie.

Wszystkie ptaki w gospodarstwie zostały już wybite. -Mamy do czynienia z wirusem, który może być groźny dla człowieka, a na pewno jest groźny dla ptaków. Takie są zasady – mówi Kubica.

Gospodarstwo zostało oczyszczone i zdezynfekowane. Obecnie powiatowy lekarz określa strefę zwalczania choroby, która zawiera się w 3 kilometrów od gospodarstwa. Jak się dowiadujemy, w strefie zagrożonej, a więc 20 kilometrów od gospodarstwa, znajduje się 800 tysięcy ptaków hodowlanych.

-Na razie nie stwierdzono, że wirus jest zaraźliwy dla człowieka, ale to wirus o bardzo dużej zmienności, dlatego nasze działania będą rygorystyczne – mówi Kubica.

W całym powiecie cieszyńskim podjęte zostały szczegółowe środki bezpieczeństwa, a służby weterynaryjne sprawdzają, czy w okolicy istnieją inne ośrodki ptasiej grypy.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!