Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking miast przyjaznych kierowcom: Najszybciej pojedziesz po Katowicach, najtaniej zatankujesz w Sosnowcu

RDK
Szczegółowe dane w poszczególnych kategoriach rankingu znajdują się na infografikach, które można zobaczyć w naszej galerii:
Szczegółowe dane w poszczególnych kategoriach rankingu znajdują się na infografikach, które można zobaczyć w naszej galerii: Marzena Bugała-Azarko
Czy miasta województwa śląskiego są przyjazne kierowcom? Ranking, który niedawno opublikował serwis oponeo.pl dowodzi, że mamy nawet kilka miast-liderów. Co sprawia, że kierowcy lubią jeździć po danych miastach? Twórcy rankingu wzięli pod uwagę kilka czynników, takich jak liczba kolizji, prędkość jazdy, parkowanie, ceny paliw, koszt wymiany opon, cena ubezpieczenia OC, infrastruktura dla samochodów elektrycznych. Jesteście ciekawi?

Okazuje się, że wśród polskich miast do 300 tysięcy mieszkańców (bo większych nie mamy w Śląskiem) najszybciej jeździ się po Katowicach, Gliwicach i Częstochowie.

Zobaczcie: szczegółowe dane w poszczególnych kategoriach rankingu znajdują się na infografikach, które można zobaczyć w naszej galerii:

Szczegółowe dane w poszczególnych kategoriach rankingu znajdują się na infografikach, które można zobaczyć w naszej galerii:

Ranking miast przyjaznych kierowcom: Najszybciej pojedziesz ...

Tuż za nimi uplasował się Sosnowiec. Właśnie to miasto dostało też najwyższą liczbę punktów za parkowanie, bo jako jedyne wśród badanych miast nie ma u siebie strefy płatnego parkowania. Kierowcy parkują przy miejskich ulicach za darmo. Częstochowa i Katowice znalazły się w tej kategorii na piątym miejscu.

Kierowcy lubią jeździć po tych miastach

Sosnowiec brylował też wśród miast do 300 tys. mieszkańców jeszcze w jednej kategorii. Okazało się bowiem, że to właśnie tu można kupić najtańszą benzynę i olej napędowy. Gaz LPG był tańszy w Katowicach.

W ogólnym podsumowaniu rankingu, po zliczeniu punktacji za wszystkie oceniane kategorie, miastem najbardziej przyjaznym kierowcom okazały się Kielce. Drugie miejsce zajął Sosnowiec, trzecie Gliwice, czwarte Katowice. W pierwszej dziesiątce, na 7. miejscu uplasowała się jeszcze Częstochowa.

Jaką metodologię stosowali twórcy rankingu?

W zestawieniu znajdują się największe miasta w Polsce, które podzielono na dwie grupy, ze względu na liczbę mieszkańców. Noty przyznawano w skali od 1 do 9 – miastom powyżej 300 tys. mieszkańców, a w przypadku miejscowości, w których mieszka mniej niż 300 tys. osób – od 1 do 10. Wyjątkiem były koszty związane z wymianą ogumienia, gdzie maksymalna ocena to 6.
Dodatkowymi punktami (0-3) nagradzano ulgi związane z parkowaniem samochodów hybrydowych.

Spośród dziewiętnastu miast wyłoniono dwóch zwycięzców. Im miejscowość lepiej wypadła w poszczególnych kategoriach, tym więcej punktów lądowało na jej koncie. Aby wyniki były miarodajne i rzetelne, zgromadzono informacje, które pochodzą z urzędów miast oraz zarządów dróg. Niezwykle istotne były także dane, które udostępnił partner rankingu – Yanosik.pl.

Jak sprawdzano, gdzie jest najwięcej kolizji? Najwięcej punktów otrzymały miasta, w których za pomocą aplikacji Yanosik zgłoszono najmniej kolizji w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.

Prędkość: W tej kategorii wykorzystano dane zbierane przez system Yanosik. Na ich podstawie obliczono z jaką średnią prędkością w 2018 roku poruszali się kierowcy od poniedziałku do piątku, w godzinach między 7:00 a 21:00. Osobno sprawdzono, jak rzecz ma się w centrum, a jak w dalszych częściach miast (w ich administracyjnych granicach). Dokładne obszary, które zostały uznane za centrum, znajdują się w tabeli w naszej galerii.

Miejsca parkingowe: Pod uwagę wzięto: średnią opłatę za postój przez pierwsze cztery godziny godziny funkcjonowania płatnych stref (najwięcej punktów otrzymały miasta, w których strefy działają najkrócej) możliwość wykupienia elastycznych abonamentów – np. tygodniowych i miesięcznych zwolnienie motocyklistów z opłat parkingowych infrastrukturę „parkuj i jedź” (ilość miejsc parkingowych przypadająca na 1000 mieszkańców) Każde z tych zagadnień otrzymało osobne noty. Po zsumowaniu przyznawaliśmy punkty rankingowe.

Samochody elektryczne: Obliczono, na ile km kwadratowych przypada jedna stacja ładowania samochodów elektrycznych w każdym z miast. Dodatkowe punkty rankingowe (maksymalnie 3) przydzielano za przyznanie ulg kierowcom parkującym pojazdy hybrydowe, lub całkowite zniesie opłat w tym zakresie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto