Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądać nowy ośrodek narciarski na Hali Skrzyczeńskiej w Szczyrku [WIZUALIZACJE]

DN
Wiz. TMR/Major Architekci
Pracownia Major Architekci z Wrocławia wygrała konkurs na projekt stacji narciarskiej na Hali Skrzyczeńskiej w Szczyrku. Przebudowa ma zacząć się po sezonie narciarskim 2016/17 i potrwa do sezonu 2019/20. 260 milionów złotych chce w niego zainwestować spółka TMR. Prace ruszą wiosną 2017 r.

Tak będzie wyglądać nowy ośrodek narciarski na Hali Skrzyczeńskiej w Szczyrku [WIZUALIZACJE]

Tatry Mountain Resorts a.s., słowacki inwestor na wiosnę tego roku kupił 97 procent udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim. Jesienią 2016 zapowiedzieli, że zainwestują w Szczyrku ponad 60 mln euro do 2019 roku. Inwestycja będzie mieć dwa etapy.

"Na koniec listopada spodziewamy się zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania, a po sezonie zimowym 2016/2017 planujemy początek I etapu inwestycji" - powiedział dyrektor generalny spółki na rynek polski Július Vinter podczas koferencji prasowej w Warszawie.

W I etapie, wartym ok. 30 mln euro, TMR do rozpoczęcia kolejnego sezonu zimowego 2017/2018 wybuduje m.in. 3 nowoczesne koleje linowe - jedną gondolową i dwie krzesełkowe oraz system naśnieżania wraz ze zbiornikiem wody. "Tym samym połowa inwestycji będzie po pierwszym roku prac zrealizowana" - podkreślił prezes Bohuš Hlavatý.

W II etapie powstaną m.in. dalsze trzy koleje linowe krzesełkowe. Również będzie on warty ok. 30 mln euro. Po inwestycjach TMR będzie miał w Szczyrku 22 km tras narciarskich. Razem z ośrodkiem narciarskim COS w Szczyrku będzie 40 km tras. Ośrodek ma tętnić życiem przez cały rok – to będzie pierwszy polski ośrodek tzw. 360˚ a skala planowanych i już realizowanych inwestycji umożliwi zwiększenie zatrudnienia. Wedle szacunków, pojawi się ok. 200 nowych miejsc pracy (w TMR i u podwykonawców spółki), 500 miejsc pracy u partnerów ośrodka oraz kilka tysięcy w samym regionie, które będą wygenerowane przez właścicieli całej infrastruktury towarzyszącej (hotele, gastronomia, wypożyczalnie sprzętu sportowego, inne centra usług itp.).

„Szczyrk czeka także rewolucja w zakresie polityki cenowej ceny skipass’ów na wzór ofert w booking.com czy rezerwacji biletów lotniczych. Oznacza to, że codziennie jest możliwa inna cena na skipass’y, wyższa gdy w ośrodku jest dużo narciarzy i snowboardzistów, niższa gdy mniej osób szusuje po stokach. Będzie to pierwsze europejskie wdrożenie dynamicznych cen za skipassy” – mówi Bohuš Hlavatý.

Po tych inwestycjach w Szczyrku ma być 0,5 mln, a nawet... 800 tys. narciarzy rocznie. Do tej pory, przy przeciętnych warunkach zimowych w Szczyrku TMR notował 150 tys. narciarzy rocznie, a przy słabych warunkach - 75 tys.

Obecnie Szczyrkowski Ośrodek Narciarski (www.szczyrkowski.pl) to 19 km tras zjazdowych (liczba ta, nieco inna od podawanych oficjalnie statystyk, wynika z dokładnej inwentaryzacji geodezyjnej przeprowadzonej w ośrodku). Zaśnieżaniem objętych jest 54 proc. powierzchni. W ośrodku pracuje 13 wyciągów orczykowych, których całkowita przepustowość wynosi niecałe 10 tys. osób na godzinę.

Konkurs na projekt ośrodka wygrała pracownia Major Architekci z Wrocławia. Zaprojektowali trzy tarasowe budynki, w których będą restauracje. Powierzchnia: 3810 metrów kwadratowych.

Jak piszą o swoim projekcie:

Budynek będzie podzielony na trzy części, przesuniętych względem siebie, o wysokości od jednej do trzech kondygnacji. Mają one układ tarasowy, tzn. dach jednej części jest jednocześnie tarasem dla części sąsiedniej. Dodatkowo maksymalne wysunięcie brył w kierunku granicy działki i zorientowanie ich pod różnymi kątami sprawia, że niemal z każdego miejsca budynku i z każdego punktu tarasu jesteśmy w stanie podziwiać górską panoramę. Elewacja ma być przeszklona.

Poziom 0 zajmuje restauracja a la carte. Na kondygnacji -1 znajduje się duża restauracja typu free-flow - sala restauracyjna samoobsługowa ma obsługiwać jak największą liczbę gości i dlatego musi być łatwo dostępna bezpośrednia ze stoku.

Przypomnijmy: w naszym regionie spółka TMR inwestuje też w Śląskim Wesołym Miasteczku. Natomiast w Szczyrku dobiega końca inna duża inwestycja narciarska, w Biłej - to Beskid Sport Arena.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto