Wisła dołączyła do takich kurortów jak Sankt Moritz w Szwajcarii, Kitzbuehel w Austrii, Cortina d'Ampezzo oraz Livigno we Włoszech, amerykańskie Aspen, gdzie odbywa się turniej gry w polo na... śniegu. Zawodników z pięciu dwuosobowych drużyn można oglądać do niedzieli.

Międzynarodowy Turniej Snow Polo odbywa się w Wiśle po raz pierwszy. Te niecodzienne zawody można oglądać od piątku do niedzieli.

Snow polo to bardzo rzadka odmiana polo, bo turnieje rozgrywane są tylko w kilkunastu miejscach na świecie - mówi Marek Setkiewicz, organizator z Silesia Polo Club.

Wisła jest jednym z dwóch miast w Polsce, obok Bukowiny Tatrzańskiej, w którym się odbywają. W zawodach bierze udział pięć dwuosobowych drużyn. Wśród nich są trzy z Polski oraz po jednej z Czech i Słowacji. Obok drużyn męskich są także dwa miksy.

Turniej rozgrywany jest na boisku w Parku Kopczyńskiego niedaleko wiślańskiego amfiteatru. Zwycięża drużyna, która zdobędzie większą ilość bramek. W czasie jednego meczu rozgrywane są dwa-cztery czakery po sześć minut każdy, w przerwach pomiędzy nimi, a czasami nawet i w trakcie, następuje zamiana koni. Wszystko po to, aby zbytnio ich nie przemęczyć. Koń do gry w polo jest specjalnej rasy i charakteryzuje się dużą łagodnością.

Szkolenie konia, aby mniej więcej rozumiał tę grę i nie bał się, trwa sześć lat. Konie są bardzo łagodne, odczulone na bodźce zewnętrzne, dzięki czemu nie reagują aż tak płochliwie - opowiada zawodnik polo.

Kij, którego używają jeźdźcy, to malleta. Charakterystyczne są także buty. Te do gry w polo jako jedyne buty jeździeckie mają zamek z przodu. Ważny jest także kask ze specjalną maską chroniącą w momencie uderzenia kijem, czy piłką.

- Spróbowałam, zakochałam się, zostałam - mówi krótko Marta Mirka z Pomorza, która polo trenuje od blisko pięciu lat.

W grze bardzo ważne jest zrozumienie pomiędzy zawodnikiem a koniem. Powinni się oni rozumieć bez słów.

ZOBACZ JAK SIĘ GRA W POLO NA ŚNIEGU


- Na pewno powinno się świetnie jeździć na koniu i czuć się w siodle jak na fotelu, w ogóle nie myśleć o tym, że prowadzi się konia, wszystko co z nim związane powinno dziać się automatycznie, bo trzeba się skupić przede wszystkim na piłce - odpowiada, pytana o to, jakie umiejętności powinien mieć zawodnik grający w polo.

W jak każdej innej grze podczas rozgrywek polo nie może zabraknąć sędziego. Ten podobnie jak zawodnicy także porusza się na koniu.

- Rolą sędziego, podobnie jak w każdej innej grze, jest pilnowanie zasad gry. Tutaj zasadą numer jeden jest bezpieczeństwo koni i jeźdźców. Bardzo rygorystycznie gwizdane są faule za zajechani drogi, czy niebezpieczną grę, np. uderzaniem kijem po nogach konia, czy jeźdźcy - mówi Jakub Czekaj, sędzia polo.

W Polsce działa sześć klubów polo, które zrzeszają około 60 zawodników. Dwa w okolicach Poznań, trzy Warszawy, a jeden na Śląsku.


Uczestników Turniej Snow Polo w Wiśle będzie można zobaczyć jeszcze w niedzielę.

 1. godz. 11:00 - parada koni deptakiem
 2. godz. 12:00 - mecze
 3. godz. 13:30 - 14:00 - dekoracja zwycięzców


Czytaj także

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!