Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uzależnienia - jest program

j.legawski
30 grudnia 2004 roku uchwałą Rady Miejskiej przyjęty został do realizacji na 2005 rok Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r.

30 grudnia 2004 roku uchwałą Rady Miejskiej przyjęty został do realizacji na 2005 rok Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity z 2002 r. Dz. U. Nr 147, poz. 1231 z późniejszymi zmianami) prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych Gminy. Zadania te obejmują w szczególności:
1) Zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu,
2) Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą
w rodzinie,
3) Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo - wychowawczych
i socjoterapeutycznych,
4) Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych,
5) Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych
w art. 13(1) i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego,
6) Wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie centrów integracji społecznej.
Realizacja ww. zadań prowadzona jest w postaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych uchwalanego corocznie przez Radę Miejską.
W 2005 roku proponuje się kontynuację większości zadań Programu prowadzonych do tej pory, jako sprawdzonych i zgodnych z diagnozą lokalnych problemów uzależnień.
Szczególną uwagę pragniemy zwrócić na zajęcia profilaktyczne, terapeutyczne i socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży oraz rozszerzenie składu osobowego i zakresu działań Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na rzecz pomocy dzieciom krzywdzonym, molestowanym seksualnie i doświadczającym przemocy.
W roku 2005 pragniemy również przeznaczyć część pieniędzy na wydatki inwestycyjne, m.in. adaptację pomieszczeń piwnicznych na zaplecze kuchni w PSP nr 2 w ramach działającej tam od paru lat świetlicy terapeutycznej, remont i adaptację pomieszczeń garażu i budynku gospodarczego w OPiRPA oraz dofinansowanie kosztów wymiany stolarki okiennej i drzwiowej w siedzibie Klubu Abstynenta ?Razem? i Punktu Konsultacyjnego dla Młodzieży Uzależnionej ?Siloe?.
W 2005 roku pragniemy również w pełni wyposażyć w niezbędny sprzęt i aparaturę pokój do terapii i przesłuchań dzieci wykorzystywanych seksualnie w odremontowanej siedzibie OPiRPA.
Po raz pierwszy pragniemy się też włączyć do proponowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych programów profilaktyczno - edukacyjnych dla kandydatów na kierowców w szkołach nauki jazdy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto