Dobry występ polskich żużlowców w Lonigo

Leszek Jaźwiecki
Wiesław Jaguś (na pierwszym planie) świetnie spisał się w Lonigo.
Były mistrz świata, Nicki Pedersen, wygrał pierwszy turniej indywidualnych mistrzostw świata na żużlu - Grand Prix Włoch. Na torze Pista Santa Marina w Lonigo Duńczyk nie miał sobie równych, wygrywając wszystkie swoje ...

Były mistrz świata, Nicki Pedersen, wygrał pierwszy turniej indywidualnych mistrzostw świata na żużlu - Grand Prix Włoch. Na torze Pista Santa Marina w Lonigo Duńczyk nie miał sobie równych, wygrywając wszystkie swoje wyścigi. Zdobył maksymalną liczbę punktów (24), potwierdzając tym samym, że jest jednym z głównych kandydatów do złotego medalu. Znakomicie spisał się w Lonigo debiutujący jako stały uczestnik Grand Prix Wiesław Jaguś. Polski "wojownik", jak nazywają 32-letniego żużlowca z Torunia, zajął 3. miejsce. W finale torunianina dopiero na ostatnich metrach, po wspaniałej walce, wyprzedził Amerykanin Greg Hancock.

Dobrze w Lonigo wypadli także dwaj pozostali polscy żużlowcy Tomasz Gollob i Jarosław Hampel. Obaj awansowali do półfinału i po turnieju we Włoszech zajmują miejsca w pierwszej ósemce. Nie udał się jedynie start Rune Holcie. Norweg, który startuje w Grand Prix z polską licencją, zajął odległe 15 miejsce. Holta nie miał jednak szczęścia. Dwukrotnie po upadkach był przez niemieckiego arbitra Franka Zieglera wykluczony. Pechowo zakończył się także występ w Lonigo dla Scotta Nichollsa. Anglik, oczekujący na wieści o narodzinach potomka, w 16. wyścigu miał groźny upadek i jak się później okazało, doznał urazu kciuka. Wcześniej na torze leżał Słoweniec Matej Zagar i dopiero po opatrzeniu krwawiącej ręki przez lekarza mógł kontynuować jazdę.

Już w pierwszym wyścigu doszło do konfrontacji trzech polskich zawodników. Spod taśmy jednak najszybciej ruszył Duńczyk Hans Andersen, zostawiając za sobą naszych żużlowców. Na trzecim okrążeniu upadł na tor Holta i po jego wykluczeniu wyścig został powtórzony. Tym razem jako pierwszy wystartował Hampel i mimo ataków Andersena dojechał do mety na pierwszym miejscu. Trzeci był Gollob. Żużlowiec Unii Tarnów w następnych startach nie błyszczał, ale i tak udało mu się awansować do półfinału. Szkoda, że zajął w nim ostatnie miejsce.

Gollob, jeden z weteranów Grand Prix, ciągle marzący o tytule mistrza świata, po pierwszym nieudanym starcie następnie dwukrotnie zwyciężał i wydawało się, że w jego zasięgu będzie nawet podium. Niestety, w 15. wyścigu polski żużlowiec dojechał do mety na ostatnim miejscu i jego awans do półfinału stanął pod znakiem zapytania. W ostatnim swoim starcie Gollob uległ jedynie Pedersenowi, dojeżdżając do mety przed broniącym mistrzowskiej korony Crumpem i dzięki temu awansował do półfinału. Tam zawodnik Unii Tarnów przegrał jednak nie tylko z rewelacyjnie jeżdżącym Pedersenem, ale także z Jagusiem.

- Nie myślałem o podium, chciałem pojechać jak najlepiej, pokazać się z dobrej strony - cieszył się po zawodach Jaguś. - Moje motocykle nie są jeszcze najszybsze, musimy przy nich popracować przed następnym turniejem we Wrocławiu.

Sobotnie wyniki w Lonigo uzyskane przez polskich żużlowców są najlepsze w historii. Do tej pory najlepszym osiągnięciem mógł się poszczycić Tomasz Chrzanowski, który dwa lata temu zajął 9 miejsce. Teraz najlepszy wynik należy do Jagusia.