Gollob polubił podium

Leszek Jaźwiecki, (gal)
Tomasz Gollob drugi raz z rzędu stanął na podium żużlowej Grand Prix.
Po raz drugi z rzędu Tomasz Gollob stanął na podium Grand Prix. Po drugim miejscu w Malilli żużlowiec Unii Tarnów zajął trzecie miejsce w Grand Prix Łotwy.

Po raz drugi z rzędu Tomasz Gollob stanął na podium Grand Prix. Po drugim miejscu w Malilli żużlowiec Unii Tarnów zajął trzecie miejsce w Grand Prix Łotwy. W turnieju rozegranym na torze w Daugavpils wygrał Australijczyk Leigh Adams, drugie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej Nicki Pedersen. Adams wygrał drugi turniej z rzędu, ale odrobił do Duńczyka tylko trzy punkty. Na trzy eliminacje przed zakończeniem mistrzostw Duńczyk ma nad Adamsem 21 punktów przewagi i jest bardzo bliski wywalczenia drugiego tytułu w karierze.

Blisko awansu do finału był Wiesław Jaguś. Polak po słabym starcie zaciekle gonił jadącego na drugim miejscu Scotta Nichollsa. Na ostatnim łuku Polak wysunął się przed Anglika, jednak ten zdołał odeprzeć atak i o ułamek sekundy szybciej minął linię mety. Trzeci z reprezentantów Polski Rune Holta zakończył starty na turnieju zasadniczym.

W Daugavpils sporo punktów stracili główni kandydaci do brązowego medalu Hans Andersen i Greg Hancock zostali wyeliminowani w turnieju zasadniczym, a Jason Crump odpadł w półfinale. Gollob pozostał na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej, ale jego strata do trzeciego Andersena zmalała do 22 punktów. Jaguś jest dziewiąty i ma realne szanse na miejsce w czołowej ósemce, co daje prawo startu w przyszłorocznym cyklu GP. Holta jest dziesiąty, a na dwunaste miejsce spadł Hampel, który z powodu kontuzji opuścił drugi kolejny turniej GP.

W finale Gollob nie miał łatwego zadania, bowiem startował z zewnętrznego pola. Polski żużlowiec łatwo minął Nichollsa i stoczył zaciętą walkę z Pedersenem o drugie miejsce. Górą był Duńczyk, a Gollob zajął trzecie miejsce. To jego 21. podium w historii startów w GP. W finale od startu do mety prowadził Adams.

- Cieszę się ze swojego występu, gdyż bałem się o wynik po treningu. Organizatorzy przygotowali jednak dobrze tor, przez co kibice mogli oglądać ciekawe zawody, a my mogliśmy się normalnie ścigać - powiedział zadowolony po zawodach Gollob. - Chciałbym podtrzymać tę dobrą passę w następnych rundach i ponownie znaleźć się na podium w Bydgoszczy.

Wyniki Grand Prix Łotwy

1. Leigh Adams (Australia) - 22, 2. Nicki Pedersen (Dania) - 19, 3. Tomasz Gollob (Polska) - 14, 4. Scott Nicholls (Anglia) - 13, 5. Wiesław Jaguś (Polska) - 11, 6. Jason Crump (Australia) - 10, 7. Andreas Jonsson (Szwecja) - 8, 8. Grigorij Laguta (Łotwa) - 8, 9. Bjaerne Pedersen (Dania) - 8, 10. Chris Harris (Anglia) - 7, 11. Rune Holta (Polska) - 7, 12. Hans Andersen (Dania) - 5, 13. Greg Hancock (USA) - 3, 14. Kai Laukkanen (Finlandia) - 3, 15. Matej Zagar (Słowenia) - 2, 16. Antonio Lindbaeck (Szwecja) - 0.

Klasyfikacja generalna GP

1. N. Pedersen 145 pkt., 2. Adams 124,

3. Andersen 92, 4. Crump 89, 5. Hancock 81, 6. Harris 74, 7. Gollob 70, 8. Nicholls 63, 9. Jaguś 61, 10. Holta 55, 11. Jonsson 53, 12. Jarosław Hampel 50, 13. B. Pedersen 49, 14. Zagar 38, 15. Lindbaeck 25, 16. Fredrik Lindgren (Szwecja) 21, 17. Kenneth Bjerre (Dania) 10, 18. Laguta 8, 19. Sebastian Ułamek (Polska) 6, 20. Laukkanen 5, 21. David Howe (W. Brytania) i Lubos Tomicek (Czechy) po 4, 23. Mattia Carpanese (Włochy) 2.

Cieślak rezygnuje

Z funkcji trenera reprezentacji Polski żużlowców zrezygnował Marek Cieślak. Powodem podjęcia takiej decyzji jest pomijanie mojej osoby przy podejmowaniu najważniejszych decyzji: wyznaczanie zawodników rezerwowych oraz startujących z dziką kartą na Grand Prix w Bydgoszczy - wyznaczenie Karola Ząbika jako rezerwowego, kiedy dzień później ma bronić tytułu mistrza świata w Ostrowie, ustalenie bez mojej wiedzy miejsca zgrupowania kadry juniorów przed finałem drużynowych mistrzostw świata.

Folie w półfinale

Marma Polskie Folie Rzeszów awansowała do półfinału mistrzostw Polski na żużlu. Rzeszowianie zdobyli u siebie trzy punkty więcej, niż ich rywale z Atlasu Wrocław tydzień temu. Mecz Unii Leszno z Włókniarzem Częstochowa zakończył się po zamknięciu tego wydania DZ, ponieważ opady deszczu spowodowały 1,5 godziny opóźnienia.

Folie miały przewagę w trakcie całych zawodów, tylko dwa biegi - czwarty i piąty - zakończyły się remisem. W zespole rzeszowskim najwięcej punktów zdobył tradycyjnie Nicki Pedersen. Z kolei w drużynie wrocławskiej na wyróżnienie zasłużył Kenneth Bjerre.

Mecz Unibaksu Toruń z Unią Tarnów z powodu deszczu został przełożony na inny termin. W pierwszym meczu Unibax wygrał 51:41.

Porażka "Rekinów"

Rybnickie "Rekiny" przegrały ze Stalą w Gorzowie 35:56 i odpadły z walki o awans do ekstraligi. W finale pierwszoligowych zmagań rywalami żużlowców Stali będzie ekipa Intaru Lazur Ostrów. Utrzymanie zapewniły sobie zespoły GTŻ Grudziądz i Milion-Team Poznań.

Wyniki

O miejsca 1-4: Stal Gorzów - RKM Rybnik 56:35. Stal wygrała play off 2:1. Najwięcej punktów dla RKM-u zdobyli Renat Gafurow (12) i Chris Harris (11). Intar Lazur Ostrów - Lotos Gdańsk 47:43. Intar wygrał play off 2:1.

O miejsca 5-8: GTŻ Grudziądz - Sipma Lublin 64:28. GTŻ wygrał play off 2:1. Milion-Team Poznań - Start Gniezno 45:45 (dogrywka 3:2). Milion-Team wygrał play off 2:1.