Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne gminy pod Tarnowem na trasie autobusów Kolei Małopolskich. Mieszkańcy Ryglic i Skrzyszowa zyskali dodatkowe kursy, także w weekendy

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Autobusy Kolei Małopolskich na linii A46 Tarnów-Ryglice rozpoczęły regularne kursy w poniedziałek (4 marca)
Autobusy Kolei Małopolskich na linii A46 Tarnów-Ryglice rozpoczęły regularne kursy w poniedziałek (4 marca) Paweł Chwał
Od poniedziałku (4 marca) przybyła kolejna linia autobusowa w regionie tarnowskim, której operatorem są Koleje Małopolskie. Autobusy z logo województwa kursują na trasie Tarnów-Ryglice, ale korzystają z nich także mieszkańcy gminy Skrzyszów, oraz samego Tarnowa, gdyż pojazdy zatrzymują się na każdym z przystanków po drodze.

Ryglice znowu mają weekendowe połączenia z Tarnowem

Nowa linia Małopolskich Linii Dowozowych oznaczona została numerem A46. Jej powstanie to odpowiedź na liczne sugestie i prośby mieszkańców, którzy narzekali na duże kłopoty z dojazdem do pracy, szkoły, na studia czy do urzędów w Tarnowie.

Codziennie wykonywanych jest po sześć par kursów z Ryglic do Tarnowa i z powrotem. W soboty autobusy Kolei Małopolskich będą kursować pomiędzy Ryglicami a Tarnowem czterokrotnie, a w niedziele i święta – trzykrotnie.

To właśnie kursy weekendowe były szczególnie wyczekiwane przez mieszkańców, którzy potrzebowali dostać się do Tarnowa a także przez turystów, którzy wybierali kierunek odwrotny – do Ryglic. Wraz z pandemią i związanymi z nią ograniczeniami, prywatni przewoźnicy całkowicie zawiesili bowiem w soboty i niedziele połączenia autobusowe na tej trasie. Zmniejszono także ilość kursów w dni powszednie.

- Mieszkańcy korzystali najczęściej z własnych pojazdów, aby dostać się do pracy, na studia czy pilnie pojechać do Tarnowa. Podejmowaliśmy rozmowy z prywatnym przewoźnikiem, aby przywrócił te połączenia, ale nie podjął tematu. Stąd decyzja o przystąpieniu do rozmów z zarządem województwa małopolskiego i Kolejami Małopolski, czego efektem jest nowo uruchomiona linia – mówi Paweł Augustyn, burmistrz miasta i gminy Ryglice.

Porozumienia zakłada, że gmina i województwo podzielą się kosztami utrzymania linii po połowie. Samorząd Ryglic będzie to kosztować do końca roku ok. 400 tysięcy złotych.

Jaką trasą jeżdżą autobusy?

Co ciekawe, na nowym połączeniu skorzystają nie tylko mieszkańcy gminy Ryglice, czy osoby, które chcą się do niej dostać, ale także ci, którzy mieszkają po drodze, czyli w Szynwałdzie i Skrzyszowie, a także tarnowianie. Autobusy linii nr A46 zatrzymują się bowiem na wszystkich przystankach na trasie, zarówno na terenie miasta, jak i miejscowości, przez które przejeżdżają.

Kursy wykonywane są na trasie: Tarnów (Dworzec Autobusowy, ul. Krakowska, Narutowicza, Konarskiego, Gumniska, Braci Saków) – Skrzyszów- Szynwałd-Zalasowa (ul. Tarnowska, Kazimierza Wielkiego)-Ryglice (Tarnowska, Rynek).

Ze względu na remont ul. Braci Saków, do czasu przywrócenia ruchu dwukierunkowego, kursy w kierunku dworca w Tarnowie wykonywane są objazdem przez ul. Okrężną, Lwowską, Mostową do Gumniskiej.

O tym, jak wyczekiwane były nowe połączenia świadczyć może to, że podczas dwóch pierwszych, porannych kursów w poniedziałek do Tarnowa zapełnione były niemal wszystkie miejsca w autobusach. Te, w najbliższym czasie mają zostać oznakowane w podobny sposób, jak pojazdy Kolei Małopolskich, które jeżdżą do gminy Tarnów czy Lisia Góra.

Koszt biletu z Ryglic do Tarnowa wynosi 6,50 zł. Natomiast miesięczny, normalny kosztuje 143 zł. Taniej wychodzi zakup przez aplikację IMKA. A uczniowie, studenci i inne osoby uprawnione mogą korzystać z ustawowych ulg, przez co zakup biletu okresowego jest dzięki temu jest tańszy.

Komunikacja gminna i bilet zintegrowany

Nowe połączenia do Tarnowa to tylko część zmian komunikacyjnych, które wdrożono na terenie gminy Ryglice. Samorząd, dzięki pozyskanym środkom, dotuje wewnątrz gminne kursy autobusów. Dzięki temu mieszkańcy pozostałych miejscowości, m.in. Lubczy, Kowalowej, Jonin, czy Woli Lubeckiej są dowożeni na przystanki w Zalasowej czy w Ryglicach, gdzie mogą się przesiąść do autobusów KM jadących do Tarnowa. Na dodatek nie muszą kupować dwóch osobnych biletów, a jak planują dalszą podróż pociągiem do Krakowa, to również mogą go opłacić od razu – dzięki temu, że jest on zintegrowany.

Samorząd przymierza się m.in. do budowy węzła przesiadkowego w Ryglicach z małym dworcem, z którego korzystać będą zarówno autobusy KM, ale także gminnej komunikacji.

W tarnowskim MORD duże zainteresowanie kursami redukującymi punkty karne

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto