MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Można zwiedzić starą szczelinę przeciwlotniczą w Wodzisławiu Śl. Obiekt będzie otwarty 3 maja. Poznajcie historię tego miejsca

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Zabytkową szczelinę przeciwlotniczą w Wodzisławiu Śląskim będzie można zwiedzać 3 maja
Zabytkową szczelinę przeciwlotniczą w Wodzisławiu Śląskim będzie można zwiedzać 3 maja UM Wodzisław Grzegorz Matla
W piątek, 3 maja, podczas "Pikniku rodzinnego" będzie można zwiedzić szczelinę przeciwlotniczą, która znajduje się w wodzisławskim Parku Zamkowym, nieopodal Muzeum w Pałacu Diestrichsteinów. Obiekt będzie czynny w godzinach 14:00-18:00. Przypomnijmy, że w 2009 roku archeolodzy właśnie pomiędzy szczeliną, a pałacem odkopali ocalałe fragmenty wodzisławskiego zamku.

Historia szczeliny przeciwlotniczej w Wodzisławiu Śląskim

Wodzisławska szczelina została wzniesiona na początku lat 40. XX wieku przez Niemców, choć wcześniej już za czasów II Rzeczpospolitej planowano jej budowę. Co więcej, wiosną 1939 r. Rada Miejska zabezpieczyła pieniądze pod budowę tego obiektu. Budowa szczeliny miała rozpocząć się późnym latem 1939 r. Tak naprawdę do końca nie wiadomo czy budowy w 1939 r. nie rozpoczęli jeszcze Polacy a zakończyli ją w latach 40 XX wieku Niemcy. Podczas budowy obiektu niestety bezpowrotnie zniszczono znajdujące się w tym miejscu pozostałości dawnego wodzisławskiego zamku ukryte głęboko pod ziemią.

W 2009 r. archeolodzy właśnie pomiędzy szczeliną, a pałacem odkopali ocalałe fragmenty wodzisławskiego zamku. Obiekt ten to typowa dla tamtych czasów szczelina przeciwlotnicza, w której w czasie wojny częściowo ukrywali się okoliczni mieszkańcy i która miała im zapewnić bezpieczeństwo w czasie bombardowań miasta.

Sama szczelina długa jest na ok. 100 metrów. Wybudowana w kształcie „zygzaków”, które miały na celu ochronę poszczególnych części szczeliny i niedopuszczenie do jego całkowitego zniszczenia i śmierci wszystkich osób ukrywających się w niej w przypadku bezpośredniego trafienia bombą. Ściany obiektu wykonane są z cegły, zaś strop w kształcie łuku z betonu. Dawniej w środku znajdowały się ubikacje oraz była zmagazynowana żywność znajdowały się tam również sienniki do spania oraz agregat prądotwórczy i wentylator.

Do dziś obiekt jest utrzymywany. W schronie znajduje się również instalacja elektryczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto