Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem po Beskidach. 3 mln euro na budowę trasy na pograniczu Polski i Słowacji

mat. Ministerstwa Rozwoju
fot. ilustracyjne [zdjęcie nadesłane do konkursu "Kocham Rower"
7 czerwca br. wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podpisał umowę o dofinansowanie projektu Budowa transgranicznej słowacko-polskiej trasy turystycznej. Wartość dofinansowania projektu to ponad 3 mln euro.

Celem projektu jest stworzenie ponad 14 km trasy rowerowej biegnącej przez gminy Dunajov, Oščadnica, Rajcza. Na trasie powstaną różne elementy infrastruktury ruchu turystycznego, które będą informowały o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym regionu (tablice informacyjne) lub ułatwiały korzystanie z walorów tego dziedzictwa (wieże widokowe, parkingi itp.). Po wybudowaniu trasy zorganizowany zostanie Dzień Kolarstwa.

-Realizacja takich projektów przez partnerów z Polski i Słowacji przyczyni się do wzrostu atrakcyjności pogranicza. Programy Interreg są realną szansą na wprowadzenie pozytywnych zmian, z których skorzystać będzie mógł każdy mieszkaniec i turysta odwiedzający obszary przygraniczne – powiedział wiceszef resortu rozwoju Adam Hamryszczak.

W Programie Interreg Polska-Słowacja trwa podpisywanie umów o dofinansowanie projektów w ramach następujących priorytetów: „Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza”, „Rozwój edukacji transgranicznej i uczenia się przez całe życie” oraz „Zwiększanie dostępności transgranicznej obszaru pogranicza poprzez rozwój transportu multimodalnego”.

Dotychczas Instytucja Zarządzająca podpisała 15 z 19 umów na projekty z obszaru dziedzictwa kulturowego zatwierdzone w lutym br. Ostatnimi kontraktowanymi projektami z tego obszaru będą te złożone w formule „zaprojektuj i wybuduj”, dla których trwa uzupełnianie niezbędnej dokumentacji. Równolegle odbywa się kontraktacja zatwierdzonych do dofinansowania w maju br. projektów z dziedziny edukacji (3 projekty) oraz transportu multimodalnego (1 projekt).

O środki na realizację kolejnych projektów będzie można aplikować we wrześniu i październiku 2017 r. Wtedy otwarty będzie nabór w ramach osi priorytetowej dot. dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Nabór na kolejne projekty z dziedziny transportu multimodalnego oraz transgraniczne projekty edukacyjne planowany jest na marzec – kwiecień 2018 r.

Partnerem wiodącym tego projektu jest Miasto Krásno nad Kysucou. Partnerami projektu są Gmina Rajcza, Gmina Milówka, Obec Oščadnica oraz Obec Dunajov. Zakończenie realizacji działań w projekcie zaplanowano na koniec 2018 roku.

W dzisiejszym odcinku naszego cyklu „Kocham Beskidy, bo..." odwiedziliśmy park miejski w Ustroniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto