MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Statek RAF-Analog Space Mission wylądował na palącej hałdzie w Bytomiu!

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wyjątkowy obiekt zamiast na Marsie wylądował na... hałdzie w Bytomiu!
Wyjątkowy obiekt zamiast na Marsie wylądował na... hałdzie w Bytomiu! Magdalena Grabowska
Chcieli polecieć na Marsa, a wylądowali w Bytomiu na hałdzie! To właśnie tutaj, na terenie po dawnej kopalni “Powstańców Śląskich”, młodzi astronauci z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzają ekspedycję naukową. Przez dziesięć dni, ta pokopalniana przestrzeń przemieni się w marsjańskie piaski, gdzie przyszli astronauci zmierzą się z kosmicznymi warunkami. W projekcie badacze sprawdzają, jak ludzkie ciało i umysł adaptują się do życia na Czerwonej Planecie. Nie tylko symulują warunki panujące na Marsie, ale również prowadzą niezbędne badania, które pewnego dnia przyczynić się do rzeczywistej kosmicznej ekspedycji.

- Celem badań jest sprawdzenie pewnych technologii i rozwiązań, które mogłyby się przysłużyć przyszłym lotom w kosmos i przyszłym misjom kosmicznym - wyjaśnia Natalia Godlewska - studentka astronomii i zastępczyni kierownika projektu. -Dodatkowo też jest ziemski aspekt ze względu na te badanie geomagnetyczne hałd. Dzięki temu możemy poznać jak działa pole magnetyczne, jak mamy do czynienia ze specyficznym środowiskiem i jakie wnioski możemy z tego wyciągnąć i co więcej możemy zrobić na ziemi - dodaje.

10 dni na bytomskim Marsie. Astronauci będą przeprowadzać badania na hałdach

Na analogowej bazie kosmicznej spędzi 10 dni wraz z innymi studentami Uniwersytetu Warszawskiego: Norbertem Nieściorem - student fizyki i Piotrem Lorkiem - student biotechnologii oraz chemii medycznej. W ramach projektu RAF-Analog Space Mission, które pomysłodawcą jest prezes koła Geofizyki Mikołaj Zawadzki, trzej astronauci podczas dziesięciodniowej misji będą przebywać w warunkach imitujących życie na Marsie, gdzie przeprowadzą szereg badań: geofizycznych, geologicznych, psychologicznych i astrobilogicznych.

Analogowe bazy kosmiczne to symulacje warunków kosmicznych - w tym przypadku marsjańskich - na Ziemi. W miarę możliwości astronauci analogowi starają się zachowywać i żyć według zasad, jakie panują w przestrzeni kosmicznej.

Analogowa stacja kosmiczna mająca powierzchnię około 30 metrów kwadratowych, składa się z dwóch głównych elementów: kampera, który służy jako moduł mieszkalny,
Analogowa stacja kosmiczna mająca powierzchnię około 30 metrów kwadratowych, składa się z dwóch głównych elementów: kampera, który służy jako moduł mieszkalny, oraz samochodu dostawczego, który pełni funkcję laboratorium naukowego. Oba pojazdy są ze sobą połączone za pomocą namiotu, tworząc tym samym spójną całość bazy. Magdalena Grabowska

W Bytomiu warunki jak w kosmosie

Przygotowana przez uczestników baza powstała na hałdzie dawnej KWK "Powstańców Śląskich" w rejonie ul. Magdaleny i Strzelców Bytomskich. Baza na obszarze około 30mkw składa się z kampera pełniącego funkcję części mieszkalnej oraz samochodu dostawczego stanowiącego część naukową, które połączone ze sobą śluzą (namiotem) stanowią analogową bazę kosmiczną. Wchodzimy do środka.

- Tutaj mamy magazyn sprzętu geologicznego do badań zewnętrznych - pokazuje nam Piotr Lorek, student biotechnologii oraz chemii medycznej. - Mamy też ogród hydroponiczny do bezglebowej uprawy roślin oraz spiruliny, czyli mikroskopijny glon. Rośliny na Marsie będą służyć jako źródło pożywienia oraz tlenu. Z sałatą może być ciężko, ale glony, które hodujemy posiadają dużo białka, więc mam nadzieję, że się najemy - przyznaje z uśmiechem.

Astronauci z Warszawy przez 10 dni będą się odżywiać uprawianymi przez siebie roślinami i glonami.
Astronauci z Warszawy przez 10 dni będą się odżywiać uprawianymi przez siebie roślinami i glonami. Magdalena Grabowska

- Astronauci będą mogli opuszczać stanowisko jedynie w kombinezonach kosmicznych, głównie ze względu na założenie, że są w kosmosie - mówi kierownik i pomysłodawca projektu Mikołaj Zawadzki, który pełni funkcję naziemnej kontroli misji. - Liczymy na to, że nam wykorzystać wnioski do stworzenia w przyszłości kolejnych analogowych baz kosmicznych, zncznie bardziej rozwiniętych od tej, nad którą pracujemy aktualnie - dodaje Mikołaj Zawadzki.

W czasie trwającego dziesięć dni przedsięwzięcia astronauci będą realizować różnego rodzaju badania naukowe, m.in. geologiczne, geofizyczne, astrobiologiczne oraz psychologiczne.

- Ze względu na to, że duża część tej hałdy jest pochłonięta aktywnym pożarem, więc mamy do czynienia z bardzo ciekawymi anomaliami anomaliami geomagnetycznymi i w ogóle goelogicznymi. Dodatkowo dla badaczy i naukowców jest to dobre środowisko - mówi Natalia Godlewska.

Bytomskie hałdy przypominają Marsa.
Bytomskie hałdy przypominają Marsa. Magdalena Grabowska

W ramach realizowanych eksperymentów naukowych przewidziano szereg działań, w tym: zbieranie próbek skalnych do analiz paleomagnetycznych, przeprowadzanie pomiarów magnetycznych związanych z polem magnetycznym Ziemi, a także wykorzystanie sondy geologicznej do badań struktury podłoża. Projekt "Symulacja misji marsjańskiej - przygotowanie analogowej bazy kosmicznej" uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje".

W rejonie pomiędzy ul. Strzelców Bytomskich - Magdaleny - Wawrzyńca Hajdy kopalnia otrzymała zgodę na składowanie odpadów powydobywczych, pochodzących z przeróbki węgla kamiennego. Powstałe w wyniku przerobu węgla kamiennego piaskowiec oraz łupki ilaste i piaszczyste utworzyły hałdę.

- Mając na uwadze problematykę tego terenu jak i zarazem jego możliwości, poza pracą związaną z rozwiązywaniem problemów tam występujących, udało się nam nawiązać współpracę naukowo-badawczą z takimi instytucjami jak: Politechnika Śląska, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Polska Akademia Nauk czy Główny Instytut Górnictwa - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto