Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walczący z depresją Jakub przez trzy dni leżał w łóżku na Krakowskim Przedmieściu. Nietypowy protest 24-latka w centrum Warszawy

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Mężczyzna zwraca uwagę na problem finansowania służby zdrowia
Mężczyzna zwraca uwagę na problem finansowania służby zdrowia PAP/Albert Zawada
24-letni Jakub Tarasewicz przez całe życie walczy z depresją, nerwicą i stanami lękowymi. Młody mężczyzna postanowił zwrócić uwagę na problem niedofinansowania opieki psychiatrycznej w naszym kraju. W tym celu zorganizował protest, w trakcie którego przez trzy dnie leżał w łóżku rozłożonym przy pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. - Mam nadzieję, że ten manifest przybliży nas o jeden krok do lepszego jutra - powiedział 24-latek.

24-letni Jakub Tarasewicz postanowił zwrócić uwagę na problem finansowania służby zdrowia, szczególnie jeśli chodzi o psychiatrię. W związku z tym, mężczyzna zorganizował manifest na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W sobotę 13 stycznia, rozłożył łóżko w okolicy pomnika Mikołaja Kopernika. Następnie, przeleżał w nim trzy dni.

Cześć! Miło poznać, nazywam się Kuba, mam 24 lata i całe życie walczę z depresją, nerwicą i stanami lękowymi. Spędzę tutaj czas od 13.01.24 do 15.01.24. Manifest, który nazwałem "Niebieskim poniedziałkiem" to dla mnie forma terapii, chciałbym w ten sposób zwrócić uwagę na problem z niedofinansowaną służbą zdrowia w naszym pięknym kraju, a forma którą przyjąłem była dla mnie oczywista ponieważ, to właśnie łóżko jest moim więzieniem gdy robi się gorzej. Nowa władzo, wierzę w dobrą zmianę - napisał protestujący na tablicy przypiętej do swojego łóżka.

Mężczyzna zwraca uwagę na problem finansowania służby zdrowia

Walczący z depresją Jakub przez trzy dni leżał w łóżku na Kr...

24-latek opublikował w sieci nagranie

Jakub Tarasewicz przyznał, że początkowo chciał zorganizować zbiórkę pieniędzy, jednak stwierdził, że lepiej, aby potencjalni wpłacający wydali swoje środki "na terapeutę dla siebie lub kogoś, kto tego potrzebuje". 24-latek opublikował także w sieci nagranie, na którym przyznał, że jest zaskoczony pozytywnymi reakcjami ludzi dotyczącymi jego akcji.

Chciałem powiedzieć, że jestem niesamowicie zaskoczony reakcją ludzi, reakcją Warszawy. Przychodzi do mnie masa osób, zwierzają się ze swoich problemów, opowiadają o swojej walce z depresją, o problemach z jakimi się zderzyli w NFZ. Pół roku czekania to jest norma. Mam nadzieję, że ten manifest przybliży nas o jeden krok do lepszego jutra - powiedział 24-latek na nagraniu.

Protest Jakuba Tarasewicza zakończył się w poniedziałek 15 stycznia.

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto