Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2023 w Cieszynie. Na cmentarzu komunalnym odbyła się tradycyjna kwesta. Zobacz ZDJĘCIA

JAK
Wszystkich Świętych na cmentarzu komunalnym w Cieszynie
Wszystkich Świętych na cmentarzu komunalnym w Cieszynie JAK
Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że dzisiaj 1 listopada w dzień Wszystkich Świętych cmentarz komunalny w Cieszynie odwiedziło mnóstwo ludzi. Prowadzona była także coroczna kwesta, z której dochód zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych grobów znajdujących się na największej nekropolii w mieście nad Olzą.

Kwesta na cmentarzu komunalnym w Cieszynie

- Jak co roku kwestujemy na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu komunalnym w Cieszynie - powiedział DZ harcmistrz Tomasz Głasek z cieszyńskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Dodał, że harcerze z różnych drużyn działających na terenie miasta biorą udział w kwestach już od ponad 10 lat. - Ludzie chętnie dają pieniążki, puszki mamy już pełne - dodał harcmistrz Głasek.

Jak co roku kwesta była prowadzona nie tyko przez harcerzy, ale także samorządowców i działaczy społecznych przy bramie głównej cieszyńskiej nekropolii oraz przy bramach bocznych. Kwestę zorganizował społeczny Komitet Odnowy Cmentarzy Cieszyńskich, który rozpoczął działalność w roku 1995 z inicjatywy Mariana Dembinioka.

- Od tego czasu dzięki ofiarności wielu darczyńców, którym nieobojętny jest los mogił osób pochowanych na cmentarzu komunalnym w Cieszynie, podczas corocznych kwest odbywających się 1 listopada, udało się zebrać datki umożliwiające renowację i prolongatę grobów szeregu zasłużonych dla Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego, a także przeprowadzić remonty zabudowań cmentarza - informuje komitet.

Na przykład w podczas kwesty w ubiegłym roku udało się zebrać ponad 15 tys. zł, podobną kwotę uzbierano w 2021 roku.

Cmentarz komunalny przy cieszyńskiej ulicy Katowickiej został uruchomiony w 1891 roku, kiedy na potrzeby miasta przestał wystarczać cmentarz przy kościele św. Jerzego z 1884 roku. Jest to obecnie największa nekropolia w mieście nad Olzą.

W głównej alei znajduje się Grób Zasłużonych, gdzie pochowani zostali m.in. ks. Józef Londzin - działacz społeczny i polityczny, historyk, burmistrz Cieszyna; Karol Miarka - działacz społeczny na Górnym Śląsku, nauczyciel, pisarz, publicysta i drukarz, inicjator utworzenia oraz organizator wielu polskich organizacji społecznych oraz gospodarczych; pisarz Gustaw Morcinek czy Maria Wardas, powieściopisarka i pilotka.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto