Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe Ethno Jazz Beskidy 2023. Wędrówka po górach i muzykowanie w schroniskach już od jutra. Poznaj PROGRAM

JAK
Ethno Jazz Beskidy to świetna okazja do połączenia wędrowania po beskidzkich szlakach ze znakomitą muzyką
Ethno Jazz Beskidy to świetna okazja do połączenia wędrowania po beskidzkich szlakach ze znakomitą muzyką Ethno Jazz Beskidy/FB
Ethno Jazz Beskidy to niezwykła impreza łącząca pieszą wędrówkę po beskidzkich szlakach z uczestnictwem w koncertach i warsztatach muzycznych. Druga edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 13 do 15 października w schroniskach PTTK na Błatniej i Szyndzielni oraz w Bielsku-Białej i graniczącej z tym miastem wsi Bystra w gminie Wilkowice.

Stowarzyszenie Sztuka Teatr znane z organizacji Bielskiej Zadymki Jazzowej, swoje dotychczasowe doświadczenia postanowiło wykorzystać w realizacji nowych projektów.

Twórca i dyrektor Zadymki Jerzy Batycki oraz muzyk jazzowy zakochany w folklorze beskidzkim Piotr Damasiewicz opracowali wspólnie projekt, na który w tym roku zapraszają w okolice Bielska-Białej. To właśnie z tej miejscowości rozpocząć można wędrówkę po trasach „The Loop” - kompleksowego produktu turystycznego zintegrowanego z siecią schronisk górskich, który liczy około 250 km i w całości oparty jest na szlakach PTTK po Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym.

- W tej imprezie wędrowanie ma swój realny i symboliczny charakter. Wędrowcy pokonują górskie trasy pieszo, ale są też świadkami wydarzeń muzycznych, które można określić, jako wędrówkę drogą od tradycji do współczesności, od muzycznych motywów znanych naszym pradziadkom do ich współczesnych interpretacji. To wiąże się również z wędrówką związaną z rozwojem technologii - od tradycyjnych instrumentów mechaniczno-akustycznych do muzyki elektronicznej. W ubiegłym roku byliśmy w Polsce, Czechach i na Słowacji, tym razem spotkamy się wyłącznie w naszej części Beskidów - tak o projekcie mówi dyrektor Batycki.

Jerzy Batycki dodaje, że festiwal jest propozycją na aktywne spędzenie weekendu w górach połączone z uczestnictwem w koncertach i warsztatach muzycznych.

- Nasz projekt uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury z programu EtnoPolska. Udało nam się również zaprosić do współpracy gminy: Bielsko-Biała i Wilkowice oraz schroniska górskie PTTK na Błatniej i Szyndzielni. Wsparli nas wierni sponsorzy i przedstawiciele mediów - podkreśla Jerzy Batycki.

Przewodnik muzyczny festiwalu Piotr Damasiewicz stwierdził, że zaprosili do udziału w festiwalu twórców zafascynowanych muzyką etniczną, chcieli jednak pokazać szeroki wachlarz możliwości stylistyczno-technologicznej, jeżeli chodzi o jej prezentację. W tym roku szczególnie interesuje organizatorów wykorzystanie narzędzi muzyki elektronicznej w opracowaniach tradycyjnych tematów ludowych.

- W muzyce i w wędrowaniu ważny jest rytm. To on jest elementem określającym tempo górskiej wędrówki i równocześnie porządkuje i nadaje formę muzyce. Od organizatorów festiwalu otrzymałem propozycję poprowadzenia warsztatów z grupą Wędrowców. Udowodnię, że każdy z nas ma w sobie poczucie rytmu i może stać się członkiem zespołu muzycznego. A w tym wypadku wziąć nawet udział w koncercie finałowym Festiwalu – swoją rolę w imprezie prezentuje opiekun muzyczny wędrowców Łukasz Dembiński.

Podczas festiwalu wystąpią:

Zespół ODPOCZNO powstał w 2014 roku. Tworzą go artyści wywodzący się z różnych muzycznych światów: od folku, przez jazz i free improvisation po rockową alternatywę i elektroniczną muzykę klubową. Ich wspólnym mianownikiem okazała się muzyka z regionu opoczyńskiego. Cel spotkania był jasno określony: stworzyć syntezę tradycji z dźwiękami świata współczesnego.
Naphta (Paweł Klimczak ) to polski producent, DJ i dziennikarz, związany z magazynami Poptown i newonce. Jego muzyka elektroniczna oparta jest na samplach z muzyki ludowej, wykorzystuje dźwięki instrumentów oraz wokalizy do szukania odpowiedzi na pytania o kondycję społeczeństwa, kryzys ekologiczny, a także poszukiwania tożsamościowe oraz o kondycję muzyki jako nośnika historii, w tym przypadku muzyki elektronicznej, która jest silnie skodyfikowana.

KAPELA GÓRALSKA ŚTYRY I PRZYJACIELE od 25 lat związana jest z Bielską Zadymką Jazzową. Powstała z potrzeby wspólnego muzykowania oraz kultywowania tradycji góralskich. Ich repertuar obejmuje muzykę Karpat, w szczególności górali polskich, jak również melodie słowackie, węgierskie, bałkańskie. Poza tradycyjnym przekazem, kapela tworzy własne aranżacje.

KAPELA ZE WSI WARSZAWA istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje ludowych melodii tanecznych, tańców, ballad i wiejskich pieśni, wykonywane z wykorzystaniem archaicznych instrumentów i tzw. białego głosu. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, ich pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco nowocześnie i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.

SKALPEL – polski duet nu jazzowy tworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudłę. Obaj są didżejami i producentami nagrań. Wspólnie zaczęli tworzyć w 2000 r., a w 2004 r. podpisali kontrakt z brytyjską wytwórnią Ninja Tune. Ich muzyka to połączenie tradycji z nowoczesnością. Do tworzenia własnych utworów wykorzystują głównie polski jazz z lat 60. i 70. nadając mu całkowicie nowe brzmienie.

ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO prowadzona jest Fundację i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Powstała w 1999 roku na potrzeby inscenizacji spektaklu „Dybuk” istnieje do dziś, a przez jej skład przewinęło się kilkudziesięciu znakomitych muzyków. Z Orkiestrą, w ramach cyklu Tratwa Muzykantów współpracowali nowojorscy odnowiciele żydowskiej tradycji muzycznej - David Krakauer, Paul Brody czy Michael Alpert. W grze zespołu słychać ich wielki wpływ, ale przede wszystkim czuje się fantastyczną energię i witalność.

PIOTR DAMASIEWICZ – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował także dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. Jego INTO THE ROOTS to formacja łącząca jazz z muzyką etniczną. Od pierwszej edycji przyjął również funkcję Muzycznego Przewodnika w Ethno Jazz Beskidy, podczas którego powstają premierowe projekty specjalne przygotowywane wspólnie z muzykami Rezydentami festiwalu. W tym roku będzie to koncert finałowy pod nazwą ETHNO JAZZ WORLD BESKIDY ORCHESTRA, w którym udział wezmą: Piotr Damasiewicz – trąbka, keybordy; Aleksandra Kryńska – skrzypce; Mustapha El Boudani – gitara, śpiew; Kuba Wójcik – gitara, elektronika; Łukasz Dembiński – instrumenty perkusyjne, handpans; Paweł Szpura – perkusja oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

Ethno Jazz Beskidy to wydarzenie turystyczno-kulturalne, w którym można wziąć udział na kilka sposobów:

  1. Jako MUZYCZNY WĘDROWIEC - wybrać się z przewodnikami na wędrówkę po beskidzkich szlakach, która każdego dnia zakończy się udziałem w koncertach, warsztatach i jam sessions. W tym celu należy wykupić pakiet Wędrowca obejmujący:
    - dwa noclegi (Schronisko na Błatniej i na Szyndzielni) w pokojach wieloosobowych, łóżka piętrowe;
    - dwa śniadania (sobota - Schronisko na Błatniej i niedziela - Schronisko na Szyndzielni);
    - trzy posiłki regionalne (piątek - Schronisko na Błatniej, sobota - Schronisko na Szyndzielni i niedziela - Remiza w Bystrej);
    - wstęp na koncerty (bez koncertu w Domu Ceremonii w dniu 14.10.2023);
    - udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez muzycznych Przewodników;
    - opiekę Przewodnika górskiego;
    - koszulkę festiwalową
  2. Jako UCZESTNIK KONCERTÓW BILETOWANYCH - można wykupić bilety na poszczególne koncerty i wybrać się do miejsc prezentacji festiwalowych w zorganizowanej grupie z przewodnikiem lub samodzielnie. Można również dołączyć do naszej zorganizowanej grupy Muzycznych Wędrowców i przejść z nimi szlak wytyczony na dany dzień. (Gościnny udział w wędrowaniu jest bezpłatny).
  3. Jako GOŚĆ – można wziąć udział w koncercie finałowym w Bystrej, na który wstęp jest bezpłatny.

PROGRAM ETHNO JAZZ BESKIDY 2023

13.10.2023, piątek

  • 16.00 – Jaworze Górne (parking przy ul. Turystycznej / Wąwóz 328, za Hotelem Jawor
  • - GPS 49.7770449, 18.9416742)
  • Spotkanie Wędrowców z przewodnikiem beskidzkim.(1) (2)
  • 16.15 – 18.00
  • Wędrówka z Jaworza Górnego do Schroniska PTTK na Błatniej (szlak turystyczny żółty) (1) (2)
  • 18.00 – Polana przed Schroniskiem PTTK na Błatniej
  • Muzyczny zachód słońca i rozpalenie watry z panoramą na Małą Fatrę, Beskid Śląski i Beskid Morawsko Śląski. (1) (2)
  • 18.30 – 19.00 / Schronisko PTTK na Błatniej
  • Rejestracja i zakwaterowanie uczestników festiwalowej wędrówki - Muzycznych Wędrowców (1)
  • 20.00 / Schronisko PTTK na Błatniej (1) (2)
  • Koncert 1 – Odpoczno
  • Koncert 2 – Naphta
  • Muzykowanie przy watrze, jam session
  • 23.00 – 00.30
  • Nocna wędrówka ze Schroniska PTTK na Błatniej do Jaworza Górnego z przewodnikiem i Grupą Ratownictwa PCK (szlak turystyczny żółty) (2)

14.10.2023, sobota

  • 07.00 – Wschód słońca nad Beskidami – medytacja – zajęcia dla Wędrowców z muzycznymi przewodnikami: Piotrem Damasiewiczem i Łukaszem Dembińskim (1)
  • 08.00 – 10.00 / Schronisko PTTK na Błatniej
  • Śniadanie dla Muzycznych Wędrowców (1)
  • 10.00 – 11.30 / Schronisko PTTK na Błatniej (1)
  • Warsztaty i próba koncertu finałowego EJB dla Wędrowców z Łukaszem Dembińskim.
  • 12.00 – 14.00 Wędrówka ze Schroniska PTTK na Błatniej do Schroniska PTTK na Klimczoku (1)
  • 14.00 – 15.30 / Schronisko PTTK na Klimczoku – czas wolny, przerwa obiadowa (1)
  • 15.30 – 16.00 / Wędrówka ze Schroniska PTTK na Klimczoku do Schroniska PTTK na Szyndzielni
  • 16.00 – 17.00 / Schronisko na Szyndzielni (1)
  • Rejestracja i zakwaterowanie uczestników festiwalowej wędrówki - Muzycznych Wędrowców
  • 17.00 – 18.00 / Schronisko PTTK na Szyndzielni (1)
  • Warsztaty i próba koncertu finałowego EJB dla Wędrowców z Łukaszem Dembińskim.
  • 18.00 – Polana przed Schroniskiem PPTK na Szyndzielni
  • Muzyczny zachód słońca i rozpalenie watry (1)
  • 18.00 – 19.30 / Dolna Stacja Kolejki na Szyndzielnię (2)
  • Przejazd uczestników festiwalu z Bielska-Białej na Szyndzielnię
  • 19.00 – 20.30 / Dom Ceremonii na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku-Białej (2)
  • Koncert 3 – Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego
  • 20.00 / Schronisko na Szyndzielni (1) (2)
  • Powitanie – Kapela Góralska Śtyry i Przyjaciele
  • Koncert 4 – Kapela ze Wsi Warszawa
  • Koncert 5 – Skalpel
  • Muzykowanie przy watrze, jam session
  • 23.45 / Górna Stacja Kolejki na Szyndzielni
  • Przejazd uczestników festiwalu z Szyndzielni do Bielska-Białej (2)

15.08.2023, niedziela

  • 08.00 – 09.00 / Schronisko PTTK na Szyndzielni
  • Śniadanie dla Muzycznych Wędrowców (1)
  • 09.30 – 11.00 Wędrówka ze Schroniska PTTK na Szyndzielni na Kozią Górkę
  • 11.00 – 12.00 / Stefanka / Kozia Góra - Gastronomia
  • Czas wolny (1)
  • 12.00 – 12.45 Wędrówka ze Stefanki na Plac przy Remizie w Bystrej
  • (po drodze wizyta w Punkcie Wyborczym i głosowanie) (1)
  • 13.00 – 15.00 / Plac przy Remizie w Bystrej, ul. Klimczoka 105
  • Próba koncertu finałowego z udziałem Rezydentów i Wędrowców. (1)
  • 16.00 – 18.00 / Plac przy Remizie Strażackiej w Bystrej, ul. Klimczoka 105 (Gmina Wilkowice).
  • Koncert 6 - Ethno Jazz World Beskidy Orchestra - koncert premierowy – wstęp wolny
  • W koncercie udział wezmą: Piotr Damasiewicz Into The Roots i goście:
  • Aleksandra Kryńska, El Boudani Mus, Kuba Wójcik, Paweł Szpura, Łukasz Dembiński i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

(1) Dotyczy osób, które wykupiły pakiet Muzycznych Wędrowców.
(2) Dotyczy osób, które wykupiły bilet na dany koncert.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto