MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za Polakami na saksy ruszyli najpierw nasi producenci żywności, a teraz - banki

Beata Sypuła
Fintan Nixon, dyrektor oddziału AIB z polską obsługą w centrum Dublina.
Fintan Nixon, dyrektor oddziału AIB z polską obsługą w centrum Dublina.
Prawie 2 miliony rodaków rozsianych po całej Europie to łakomy kąsek dla biznesu. Wyczuli to najpierw producenci żywności i alkoholi, potem wydawcy polskich gazet i właściciele sklepów z polską obsługą, a teraz coraz ...

Prawie 2 miliony rodaków rozsianych po całej Europie to łakomy kąsek dla biznesu. Wyczuli to najpierw producenci żywności i alkoholi, potem wydawcy polskich gazet i właściciele sklepów z polską obsługą, a teraz coraz śmielej po polskiego klienta żyjącego za granicą sięgają polskie banki.

Obowiązujące obecnie w naszym kraju prawo pozwala nam, bez dodatkowych zezwoleń, założyć rachunek bankowy w dowolnym państwie należącym do Unii Europejskiej, a także w pozostałych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (np. Norwegia), czy państwach należących do OECD (np. Szwajcarii, USA, Japonii czy Kanadzie). Jako pierwszy potencjał tkwiący w zarobkach Polaków dostrzegł bank irlandzki AIB. W połowie 2006 roku w jego oddziale w centrum Dublina pojawiła się polska obsługa. - Dbamy, by Polacy mieli możliwość załatwienia spraw w swoim języku. W tym celu zatrudniamy chętnie Polaków, by w każdym naszym oddziale była osoba, która może się porozumieć z rodakami nie mówiącymi po angielsku. Uruchomiliśmy też infolinię po polsku. Dziś ponad 50 proc. naszych nowych klientów to właśnie Polacy - mówi Fintan Nixon, dyrektor oddziału AIB z polską obsługą w Dublinie.

Z jego obserwacji wynika, że Polacy najpierw otwierają konto osobiste, potem z niego dokonują przelewów do Polski, następnie otrzymują karty kredytowe, a w końcu szukają pożyczek na zakup nieruchomości w Polsce.

Tworzący razem z AIB tę samą grupę kapitałową i działający w Polsce BZ WBK wprowadził na polski rynek kolejne ułatwienie dla pracujących za granicą - specjalne karty do kont walutowych w funtach brytyjskich i dolarach. - Posiadacze wszystkich kart płatniczych wydanych przez ten bank mogą wypłacać bez prowizji gotówkę z bankomatów banku AIB na terenie Irlandii - mówi Grzegorz Adamski, rzecznik prasowy BZ WBK.

Karty BZ WBK w funtach brytyjskich i dolarach amerykańskich wydawane są do kont prowadzonych w tych walutach, a dokonane nimi transakcje są rozliczane na kontach bezpośrednio w funtach lub dolarach - czyli klient zyskuje na braku operacji przeliczania na złote czy na dolary.

Natomiast o Polaków przebywających we Włoszech zadbał Bank Pekao SA. Jest we wspólnej grupie kapitałowej z tamtejszym bankiem UniCredit. - Klienci Pekao SA od 1 lipca 2007 r. mogą bezpłatnie korzystać z sieci bankomatów UniCredit na terenie Włoch, jednego z najpopularniejszych krajów wakacyjnego wypoczynku polskich turystów. Do ich dyspozycji jest 3.357 urządzeń - mówi Robert Moreń, rzecznik prasowy Banku Pekao.

Swoją ekspansję na wyspach brytyjskich zapowiedział też największy polski bank - PKO BP SA. Podpisał on umowę o współpracy z bankiem NatWest. W pierwszej kolejności pojawią się bezpłatne przelewy pomiędzy kontami w Polsce i Wielkiej Brytanii. W przyszłości bankowcy z PKO BP zamierzają poszerzyć ofertę i pojawić się także w Irlandii. Dotychczas poza Polską PKO BP był jedynie obecny we Lwowie na Ukrainie, gdzie posiada Kredo Bank.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto