MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

48 placówek w województwie śląskim ma przestarzały sprzęt do prześwietleń

[email protected]
Szpital w Rudzie Śląskiej Goduli kupił nowy aparat rentgenowski w marcu tego roku. Przyjmowała go Jolanta Gwóźdź, kierownik działu techników.  MICHAŁ WROŃSKI
Szpital w Rudzie Śląskiej Goduli kupił nowy aparat rentgenowski w marcu tego roku. Przyjmowała go Jolanta Gwóźdź, kierownik działu techników. MICHAŁ WROŃSKI
Najstarsze urządzenie, które do niedawna prześwietlało płuca mieszkańców województwa śląskiego, miało... 30 lat. Na szczęście już nie pracuje. To decyzja Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w ...

Najstarsze urządzenie, które do niedawna prześwietlało płuca mieszkańców województwa śląskiego, miało... 30 lat. Na szczęście już nie pracuje.

To decyzja Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach, która zgodnie z decyzją ministra zdrowia sprawdza wszystkie rentgeny i te niespełniające norm każe zamknąć lub, jeśli to możliwe, zmodernizować.

W Polsce ciągle wiele badań rentgenowskich jest powtarzanych ze względu na niską jakość zdjęć rtg. To skutek używania przestarzałej aparatury.

Wymagania dla aparatów rtg określają dwa rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi i w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Dlatego inspektorzy sanepidu nie tylko sprawdzają, czy dawka promieniowania jest zgodna z unijnymi wskazaniami i nie przekracza ustalonej dopuszczalnej normy, ale też, czy pomieszczenia, w których wykonywane są badania, mają ściany odpowiedniej grubości.

Na terenie województwa śląskiego aktualnie eksploatowanych jest aż 1556 aparatów. Po sprawdzeniu przez inspektorów okazało się, że 82 z nich nie spełnia norm UE, ale Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach wyraził zgodę na ich warunkowe działanie.

- Zgoda inspektora sani-tarnego w Katowicach została wydana po uzyskaniu pewności, że skutki działania aparatów nie spowodują przekroczenia dawek granicznych promieniowania jonizującego dla pracowników i pacjentów - słyszymy w katowickim sanepidzie.

14 aparatów już zdołano wymienić. Stało się tak między innymi w Myszkowie, Lublińcu i Kłobucku. Nie wszystkie przychodnie mają jednak pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu.

A wydatek taki czeka 48 placówek. Czas goni, bo do końca roku zostało niewiele ponad miesiąc. •

Zadbaj o siebie

Po 1 stycznia 2007 roku każdy pacjent, któremu zalecone zostanie badanie rentgenowskie, może żądać okazania wydanego przez sanepid atestu, który jest dowodem, że dany aparat został sprawdzony i dopuszczony do użytku. Skutki prześwietlenia wadliwym sprzętem mogą okazać się fatalne. Przekroczenie dawki promieniowania powoduje choroby krwi, nowotwory i poparzenia.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto