MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Abp Wielgus zwrócił się z prośbą o zbadanie jego teczki w IPN

Magda Kazikiewicz (app) , (luk)
Fot. Rafał Guz / Fotorzepa
Fot. Rafał Guz / Fotorzepa
Nowy metropolita warszawski abp Stanisław Wielgus spotkał się z przewodniczącym Kościelnej Komisji Historycznej i poprosił Komisję o zbadanie materiałów dotyczących jego osoby, znajdujących się w zbiorach IPN - ...

Nowy metropolita warszawski abp Stanisław Wielgus spotkał się z przewodniczącym Kościelnej Komisji Historycznej i poprosił Komisję o zbadanie materiałów dotyczących jego osoby, znajdujących się w zbiorach IPN - poinformował rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Zgodnie z prawem kanonicznym komisja historyczna mogła zająć się teczką abp Wielgusa tylko na jego własną prośbę lub z woli Episkopatu Polski. Ale episkopat nie wyraził takiej woli, a arcybiskup Wielgus zapowiedział, że spotka się w tej sprawie z komisją.

Wcześniej opinię o aktach arcybiskupa Wielgusa mogą wydać historycy niezwiązani z komisją. Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski powołał grupę badawczą, w której skład wchodzą redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski, badacz dziejów PRL prof. Andrzej Paczkowski oraz teolog, ks. prof. Tomasz Węcławski.

Władze kościelne powołały w ostatnim czasie trzy inne komisje, które zajmują się badaniem ewentualnej współpracy osób duchownych ze służbami PRL. Ich praca nie przyniosła przełomu. W 2004 r. metropolita lubelski abp Józef Życiński powołał komisję, której zadaniem jest zbadanie inwigilacji środowiska akademickiego KUL w latach 1945-89. Do tej pory wydała ona jeden raport, w którym oczyściła z zarzutów o współpracę ze służbami PRL ks. Prof. Romualda Wekslera-Waszkinela. Badacze orzekli również, że 95 proc. akt SB dotyczących duchownych jest wybrakowanych. Przeciwnicy lustracji uznali to za argument przeciwko ujawnianiu akt bezpieki. Podsumowanie z prac komisji powinno się pojawić w najbliższych miesiącach.

Niewiele zdziałała też komisja "Pamięć i Troska", powołana przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Do tej pory kościelni badacze wydali jedynie spis zasad moralnych, które powinny być zachowane przy ocenianiu postaw osób duchownych podejrzewanych o współpracę ze służbami. Natomiast ani razu nie zebrała się jeszcze komisja powołana w październiku z inicjatywy metropolity gdańskiego abp Tadeusza Gocłowskiego. Miała ona zbadać ewentualne powiązania ze służbami PRL księży, którzy znaleźli się na liście ks. Henryka Jankowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto