Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bankowe sztuczki

Beata Sypuła
Klient banku, żeby wyjść na swoje, czasami zmuszany jest do drobnego oszustwa. Ciężary nakładane na niego przez banki są bowiem na pierwszy rzut oka tak nielogiczne, że zwykły Kowalski chce się od nich uwolnić.

Klient banku, żeby wyjść na swoje, czasami zmuszany jest do drobnego oszustwa. Ciężary nakładane na niego przez banki są bowiem na pierwszy rzut oka tak nielogiczne, że zwykły Kowalski chce się od nich uwolnić. Kontrola przeprowadzana w stu wzorach umów, jakie klienci podpisują w 20 bankach pokazała, że około 30 zapisów w ogóle nie powinno się w nich pojawić. Co oczywiste - stratny był zawsze klient.

Szczepan Kowal wpłacał gotówkę w agencji PKO BP w Katowicach - na konto tegoż banku. Niepomiernie się zdziwił, gdy okazało się, że ma zapłacić 2,50 zł dodatkowej opłaty. - Miałem pecha, bo na druczku wpłaty umieściłem nazwę firmy, której winny byłem pieniądze. W takim przypadku PKO BP pobiera opłatę. Gdybym na druczku wpisał tylko nazwisko właściciela, wpłata byłaby darmowa - denerwuje się Szczepan Kowal. - Pracownica agencji mi poradziła z dobrego serca, bym w przyszłości nigdy na druku nie podawał nazwy firmy. To jest chore! - oburza się.

Opłaty za wpłaty gotówki na własny rachunek w kasie banku, to nadal często wykorzystywane przez banki dodatkowe obciążenie finansowe - wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Cieszy fakt, że do przeszłości należą opłaty za wypłatę gotówki z własnego konta w oddziale banku - mówi Małgorzata Cieloch z UOKiK.

Podobnych absurdów, niezgodnych z prawem działań banków kontrolerzy tej instytucji znaleźli ponad 30 w 100 umowach zawieranych przez 20 banków. Cztery z nich dotyczą pobierania dodatkowych opłat za wypłaty gotówkowe z własnego konta w kasie banku. Po kontroli banki zrezygnowały z tej praktyki. UOKiK stwierdził także, iż w sześciu bankach naliczano konsumentom należności za wpłatę bilonu - od 3 do 10 zł lub minimum 0,5 proc. wpłacanej sumy.

- To nieuzasadnione, bo pieniądz w postaci monety jest takim samym środkiem płatniczym jak banknot - argumentuje Marek Niechciał, prezes UOKiK. - Obciążanie konsumenta dodatkowymi kosztami za wpłatę gotówki w bilonie narusza dobre obyczaje. Wpłaty gotówki, niezależnie od jej rodzaju, mieszczą się w ramach usług związanych z prowadzeniem rachunków bankowych, za które przecież płacimy.

Możemy więc sądzić, że banki pobierające taką dodatkową opłatę zwyczajnie nas naciągają. Zwrócenie im uwagi jest zazwyczaj skuteczne. Taka sprawa pojawiła się w listopadzie 2007 roku. Wówczas klienci skarżyli się na siedem oddziałów banku Pekao SA. Po kontroli zaniechano pobierania opłat za wpłatę bilonu w dużej ilości.

Wątpliwości budzi również pobieranie przez banki należności za wpłatę na własne konto... garści banknotów czy monet. Okazuje się, że banki nie chciały bezpłatnie przyjmować nieuporządkowanych banknotów, a także nieułożonych monet. Kontrola wykazała, że domagały się, by klient układał banknoty wedle nominałów czy w tę samą stronę, ujmował w opaski po 1000 sztuk. Bez spełnienia tych wymogów narażał się on na poniesienie dodatkowych kosztów. Zdaniem prezesa UOKiK, Marka Niechciała, takie działanie instytucji finansowej narusza dobre obyczaje.

Banki mają na swym koncie i inne grzechy. Kiedy Kowalski chce opróżnić konto walutowe, a w banku nie ma wystarczającej gotówki w walucie zapisanej na jego koncie - wypłaca mu się brakującą część w złotówkach. A klient musi ponosić koszty wymiany waluty! Według UOKiK, w podobnych sytuacjach bank powinien przeliczać walutę na złotówki, stosując kurs średni NBP.

- Warto podkreślić, że część z przedsiębiorców zadeklarowało chęć współpracy i dobrowolnie wycofuje się ze stosowania stwierdzonych nieprawidłowości. Przeciwko czterem bankom: ING Bank Śląski, Getin Bank, Bank Zachodni WBK, Lukas Bank toczą się już postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Kolejne cztery w sprawie banków: PKO BP, BPH, Banku Ochrony Środowiska oraz Fortis Banku zostaną wszczęte w najbliższym czasie - mówi Małgorzata Cieloch z UOKiK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto