MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie zielono?

WANDA THEN
Ciągnącym się kilometrami terenom nad Białą dość łatwo można nadać charakter rekreacyjny. fot. WANDA THEN
Ciągnącym się kilometrami terenom nad Białą dość łatwo można nadać charakter rekreacyjny. fot. WANDA THEN
Zielone Parki Przedsiębiorczości to program finansowany ze środków Unijnych Phare Acces. Mają podnieść atrakcyjność inwestycyjną regionów, głównie poprzez szczególną ochronę środowiska w obszarach przemysłowych.

Zielone Parki Przedsiębiorczości to program finansowany ze środków Unijnych Phare Acces. Mają podnieść atrakcyjność inwestycyjną regionów, głównie poprzez szczególną ochronę środowiska w obszarach przemysłowych. Podobne parki istnieją w wielu krajach świata. Zielono jest w duńskiej miejscowości Kalundborg, gdzie lokalne elektrociepłownia, rafineria, zakłady budowlane, farmaceutyczne, miasto i rolnicy stworzyli najpierw system skutecznej utylizacji odpadów, potem ekopark. Wiele podobnych istnieje w USA, powstał taki w Fujisawie w Japonii, w Hartbergu w Austrii, w północno-zachodniej Anglii, niemieckim Bielefeld. Przykłady Zielonych Parków Przedsiębiorczości można znaleźć również w Polsce. Powstały w Gorlicach, w Wojniczu między Krakowem i Tarnowem, w Tarnowie, Dobczycach, Nowej Hucie. Tworzone są kolejne w Zakopanem, Knurowie i Katowicach.

Wszystko wskazuje na to, że podobny zielony teren wokół dużych firm powstanie również w Bielsku. Pracują nad tym Fundacja Partnerstwo dla Środowiska oraz kilka dużych firm usytuowanych wzdłuż doliny rzeki Białej. Wszystko odbywa się w ramach programu "Czysty Biznes w Polsce": i ma wielu zwolenników. Prezentacje programu zaliczyli już miejscy radni i prezydenci, pokazywany był podczas Dni Ziemi. Do przedsięwzięcia włączy się być może czynnie gmina, a całość uzyska patronat prezydenta miasta. W czwartek w jednej z zainteresowanych firm odbyło się spotkanie, podczas którego uzgadniano szczegóły inwestycji.

Wiadomo już, że bielski ekopark nazywał się będzie Nad Białą. W czwartek postanowiono ogłosić konkurs na logo parku, do którego zaproszone zostaną szkoły, a na zwycięzców czekać będą cenne nagrody. Na razie w inicjatywę stworzenia parku włączyło się pięć dużych firm funkcjonujących w rejonie ulic Konwojowej i Chochołowskiej. Im będzie ich więcej, tym park będzie obszerniejszy, atrakcyjniejszy i większy.

- Planujemy, że ciągnął się będzie wzdłuż rzeki Białej, od ul. Wałowej niemal w centrum Bielska do Rafinerii w CzechowicachDziedzicach. Z jednej strony jego granicę stanowiła będzie rzeka, z drugiej droga i tory kolejowe - powiedziała nam w czwartek Marta Jakóbek z Partnerstwo dla Środowiska.

Jak w przypadku każdego unijnego wsparcia, część kwoty wyłożyć musi uczestnik programu. Zrobić to mają właśnie włączające się w ideę budowy parku przedsiębiorstwa, być może dołoży też gmina. Efekt mógłby być imponujący. Tereny są wspaniałe, rzeka wije się tu leniwie, zieleni już dziś jest mnóstwo. Wystarczy je odpowiednio zagospodarować i wyposażyć w urządzenia rekreacyjne, by teren przyciągał nie tylko spacerowiczów i rowerzystów, ale również organizatorów dużych i atrakcyjnych imprez rekreacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto