18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Betlejem w Cieszynie zmusza do refleksji

KLM
Rozrzucone białe ubranka w Rotundzie św. Mikołaja - to instalacja Betlejem
Rozrzucone białe ubranka w Rotundzie św. Mikołaja - to instalacja Betlejem materiały prasowe
Daleką od tradycyjnych wyobrażeń „szopkę” można zobaczyć w Rotundzie św. Mikołaja w Cieszynie. Kilkaset rozrzuconych białych dziecięcych ubranek ma przypominać o nie tylko o nienarodzonych dzieciach.

W Cieszynie można obejrzeć niezwykłą instalację „Betlejem” autorstwa Grzegorza Majchrowskiego, cieszyńskiego artysty i pedagoga. W okresie świątecznym, sytym i ciepłym, „Betlejem” zmusza do poważnej, nie tylko świątecznej refleksji. Zimowy chłód panujący w Rotundzie oraz kilkaset rozrzuconych białych dziecięcych ubranek ma przypominać o nie tylko o nienarodzonych dzieciach, ale również o wszystkich odrzucanych, „mniejszych” siostrach i braciach. I o naszym kamiennym, zimnym sercu.

- Rozważając Narodzenie Chrystusa dzisiaj, zastanawiam się, kim jest dla mnie Chrystus, a dalej, kim jest dla mnie drugi człowiek? Czy ja jestem dla niego bliźnim, jestem dla niego świadkiem Chrystusa, czy Herodem? Wchodząc do świątyni zdejmuję buty, bo jest to miejsce święte, miejsce obecności bożej. Ale czy dzisiaj w świątyni mego ciała odpoczywa Bóg? Czy może jest to otchłań ziejąca pustką? - zastanawia się cieszyński artysta.

Niezwykłą instalację w Rotundzie św. Mikołaja można oglądać do 6 stycznia 2011 roku w godzinach od 9.00 do 16.00.

Rotunda romańska jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Ziemi Cieszyńskiej. Została zbudowana w XI wieku i przez szereg lat była kaplicą grodową (zamkową) pod wezwaniem św. Mikołaja. Jest to okrągła budowla wykonana z kamieni wapiennych. Do nawy głównej przylega od wschodu półkolista absyda. W zachodniej części nawy znajduje się empora wsparta na kolumnach i półkolumnach wykonanych z piaskowca, na którą prowadzą schody znajdujące się wewnątrz muru rotundy. Z drugiej strony empory znajduje się, zamurowane obecnie, łukowate wejście prowadzące przypuszczalnie do palatium - siedziby kasztelana. Rotunda, jako jedyna murowana budowla grodu, służyła za najważniejszy punkt oporu na wypadek wojny. Spełniała również funkcję ośrodka administracji kościelnej cieszyńskiej kasztelanii. Przy rotundzie znajdował się przypuszczalnie najstarszy cmentarz Cieszyna, gdzie chowano naczelników kasztelanii, członków ich rodzin oraz rycerzy.
W XIV wieku kaplica zamkowa została poddana przebudowie, w wyniku której podwyższono poziom wnętrza i położono posadzkę. W czasie pożaru w II połowie XV wieku rotunda uległa częściowemu uszkodzeniu. W 1839 roku - podczas prac związanych z przebudową kompleksu zamkowego, którą zaprojektował Józef Kornhäusel - kościół został przebudowany w stylu klasycystycznym. Prace konserwatorskie prowadzone w latach 1947-1955 przywróciły romański charakter rotundy.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto