Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brenna - siła spokoju

Turystyczne Perły Polski
Turystyczne Perły Polski
Gmina Brenna to miejsce zróżnicowane pod wieloma względami. Od topograficznego, przez kulturowy, po możliwości spędzania wolnego czasu. Bez względu na to, czy lubisz się opalać, czy pływać, czy spacerować po górach, wspinać się, jeździć konno, czy po prostu siedzieć i z uśmiechem patrzeć na zabieganych ludzi, ciesząc się swoim wolnym czasem, znajdziesz coś dla siebie.

Hasło, które Brenną opisuje i wyróżnia wśród gmin Beskidzkiej 5, czyli „Siła spokoju”, również należy odbierać w bardzo subiektywny sposób. W końcu nie każdego uspokaja leżenie brzuchem do góry. Niektórzy wolą odwiedzić park linowy albo brać udział w wielu imprezach, które się odbywają na terenie Gminy, czyli w Brennej i Górkach.

Na szlakach górskich wokół Brennej, na których można spotkać spacerowiczów uprawiających Nordic Walking, czy dogtrekking, znajdziemy wiele miejsc, zachęcających do aktywnego spędzania czasu, czy to w siodle, czy na nartach, o każdej porze roku. W dolinie z kolei można znaleźć centra rekreacyjne, dobrze przygotowaną bazę noclegową i gastronomiczną, ośrodki rehabilitacyjne.

Godne polecenia turystom pragnącym aktywnie spędzać urlopy są stadniny, w tym największa w okolicy stadnina koni huculskich w Jatnym, najwyższy w Beskidach park linowy „Orla Perć”, trzy kompleksy narciarskie wraz z wyciągami, ścieżki rowerowe, także do zjazdów downhillowych, ścieżki spacerowe wzdłuż Brennicy oraz przystanie kajakowe na Leśnicy i Hołcynie.

Gmina Brenna to także głębokie korzenie tradycji i historii. Najstarszą miejscowością są Górki Wielkie, o których wspomina się już w 1305 roku w spisie miejscowości Księstwa Cieszyńskiego. Były własnością szlachecką, od 1922 należały do Kossaków. Do dziś ważnym punktem na mapie zabytków Gminy są ruiny dworku Zofii Kossak – Szatkowskiej, niedawno odrestaurowane i zaadaptowane na muzeum pisarki. Cały zaś park wokół ruin przystosowano tak, by mogły się na nim odbywać imprezy kulturalne organizowane w ramach „Artystycznego Lata u Kossaków”.

Bogatą historię gminy Brenna potwierdzają także inne zabytki, licznie rozsiane po całym jej obszarze. Warto przyjechać, by zobaczyć, jak chronimy dziedzictwo kulturowe i pieczołowicie przechowujemy dorobek materialny przeszłości. Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków architektury drewnianej, kościoły, kapliczki, których mrowie można spotkać na szlakach górskich, czy muzeum chleba „Chlebowa Chata”, gdzie można zapoznać się z dawnymi maszynami wykorzystywanymi przy uprawie i obróbce ziarna, tradycyjnym wypieku chleba oraz wytwarzania twarogu i masła.

Mocną stroną Brennej jest także prężnie rozwijająca się agroturystyka. Posiłki gotowane w domach, z tego co gospodarze hodują, naturalne i ekologiczne wyroby, oraz okolice, które zwykle są cichymi, kipiącymi zielenią zakątkami, w których człowiek zapomina o całym świecie, jak w położonej wysoko w Brennej – Malince „Agroturystyce u Gazdy” i innych tego typu obiektach.

To wszystko sprawia, że przeszłość w postaci niezwykłej, niezmiennej od lat przyrody, gór, które spokojnie obserwują życie w dolinie i rzeki, która dwa razy nie będzie taka sama, miesza się tu z współczesnością i rozwojem. Legendy i baśnie, piękne historie opowiadane gwarą z ciekawością zaglądają do Piwnicy Artystycznej, na Amfiteatr czy teren Ośrodka Harcerskiego „Pod Buczem” w Górkach, na imprezy, które śmiało i z rozmachem panoszą się we współczesności. Gwiazdy występują na tradycyjnie okraszanych regionalnymi obrzędami widowiskach, jak Noc Świętojańska czy Dożynki. Wszystko po to, by przypominać o korzeniach, a jednak i wzrastać w dobrodziejstwach, jakie niesie przyszłość i dawać wszystkim poczucie świeżości.

Gminny Punkt Informacji
ul. Wyzwolenia 77,
43-438 Brenna
tel. (33) 858 69 71
e-mail: [email protected]
www.brenna.org.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto