Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brenna tchnie nowe życie w historyczne obiekty pod Buczem w Górkach

WIK
Witold Kożdoń
Niszczejące od lat obiekty dawnego sanatorium dziecięcego w Górkach Sojce odzyskają blask. Gmina Brenna zdobyła bowiem unijne fundusze na rewitalizację ośrodka.

- Modernizacja góreckiego kompleksu to olbrzymie zadanie, dlatego podzieliliśmy je na trzy etapy. Dzięki pozyskanym pieniądzom uda się przeprowadzić pierwszy z nich i kompleksowy remont przejdzie jeden z tamtejszych budynków - mówi Krzysztof Majeran, wicewójt Brennej.

Historia góreckich obiektów sięga lat 1935-37. Wtedy to u podnóża wzgórza Bucze powstał Ośrodek Harcerskiej Szkoły Instruktorskiej dla chłopców. Z inicjatywy Aleksandra Kamińskiego, autora "Kamieni na szaniec", na gruntach zakupionych od rodzinny Kossaków stanęły trzy pawilony. Przedsięwzięcie sfinansowały Skarb Śląski, firmy przemysłowe ze Śląska oraz Naczelnictwo ZHP.

W latach 1949-52 pod Buczem działała Szkoła Pracy Społecznej, która kształciła młodzież pozaszkolną, przygotowując ją do pracy w kulturze i oświacie. W 1952 r. zabudowania przejęło Ministerstwo Zdrowia, lokując w nich sanatorium przeciwgruźliczne oraz przedszkole dla małych pacjentów. Sanatorium w Sojce stało się oddziałem Beskidzkiego Zespołu Leczniczo-Rehabilitacyjnego z Jaworza. Niestety, pod koniec lat 90. placówka zaczęła tracić dawną popularność. Ostatecznie jej los przypieczętowało powstanie Kas Chorych. Nie mając odpowiedniego obłożenia latem 1999 r. sanatorium zostało zamknięte.

Dzisiaj właścicielem ośrodka pod Buczem jest gmina Brenna. Budynki od lat stoją puste i niszczeją, ale sytuacja w końcu się zmieni, ponieważ Urząd Marszałkowski przyznał Brennej aż 6 mln 367 tys. zł. - Całkowity koszt projektu wynosi natomiast 7 mln 490 tys. zł. Pozwoli on na nowo zagospodarować zieleń w parku, gdzie powstaną m.in. nowe alejki, plac zabaw, ścieżka edukacyjna, mała plenerowa scena, a nawet fontanna solankowa - mówi Monika Białek, inspektor ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych Urzędu Gminy w Brennej.

Najważniejszą częścią przedsięwzięcia będzie jednak kompleksowa modernizacja jednego z trzech pawilonów. - Po zakończeniu remontu jego pomieszczenia będą wykorzystane na cele kulturalne, sportowe i społeczne. Gmach będzie służył organizacjom pozarządowym i generalnie całej społeczności lokalnej. Zostanie też wyposażony w kolektory słoneczne i windę dla osób niepełnosprawnych - informuje Białek i dodaje, że gmina wkrótce ogłosi przetarg na to zadanie. - Chcemy, aby firma wykonała niezbędną dokumentację techniczną, a następnie przystąpiła do prac budowlanych. Zakładamy więc, że inwestycja ruszy w przyszłym roku - zapowiada urzędniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto