Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budują nowoczesny obiekt i remontują dawną leśniczówkę. W Warszawie powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Na Bielanach w Warszawie powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej. Trwa obecnie budowa nowoczesnego obiektu, a dawna leśniczówka przechodzi gruntowny remont.
Na Bielanach w Warszawie powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej. Trwa obecnie budowa nowoczesnego obiektu, a dawna leśniczówka przechodzi gruntowny remont. UM Warszawa
Na Bielanach w Warszawie powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej. Trwa obecnie budowa nowoczesnego obiektu, a dawna leśniczówka przechodzi gruntowny remont. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Nowy kompleks pozwoli poszerzyć bazę dydaktyczną Lasów Miejskich – Warszawa.

Okolice Parku Młocińskiego, ulica Papirusów na warszawskich Bielanach – to tutaj trwa budowa Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE). Zgodnie z planem nowy obiekt ma być miejscem edukacji ekologicznej dla dzieci oraz wszystkich zainteresowanych ekologią – niezależnie od wieku.

Baza dydaktyczna Lasów Miejskich – Warszawa

Cały kompleks składać się będzie z powstającego właśnie budynku, przebudowanej leśniczówki oraz znajdującego się wokół nich, na nowo zagospodarowanego terenu.

Budowane przy ulicy Papirusów Centrum pozwoli rozszerzyć bazę dydaktyczną Lasów Miejskich – Warszawa. Leśnicy obecnie prowadzą działania edukacyjne w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na skraju Rezerwatu Przyrody Las Kabacki.

Na Bielanach w Warszawie powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej. Trwa obecnie budowa nowoczesnego obiektu, a dawna leśniczówka przechodzi gruntowny remont.

Budują nowoczesny obiekt i remontują dawną leśniczówkę. W Wa...

Remont leśniczówki. Co się zmieniło?

- W remontowanej leśniczówce zamontowano już okna i drzwi oraz wykonano niezbędne instalacje. Przygotowano także elementy fundamentów, na których powstanie wkrótce drewniany taras – wskazała Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka prasowa Stołecznego Zarządy Rozbudowy Miasta. – Obecnie w obiekcie trwa budowa ścianek wewnętrznych, roboty elewacyjne i dekarskie.

Kiedy modernizacja zostanie ukończona w leśniczówce odbywać się mają m.in. wernisaże, wystawy plastyczne oraz spotkania z autorami.

- W powstającym, nowym budynku CEE trwa układanie posadzek, wykonywanie instalacji oraz budowa ścianek działowych i montaż klimatyzacji. Prace prowadzone są także na zewnątrz, przy elewacji. Budynek Centrum Edukacji Ekologicznej będzie parterowy. Wewnątrz, na powierzchni około 780 mkw., znajdą się m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne – wyliczyła Choińska-Ostrowska.

Stołeczny ratusz zapewnia, że obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także energooszczędny i ekologiczny. Źródłem ogrzewania będą pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Projekt zakłada, że na budynku powstanie zielony dach o powierzchni około 300 mkw. W planach jest także utworzenie ogrodu deszczowego.

"Nowe zagospodarowanie terenu ma propagować działania ekologiczne"

Inwestycja zakłada, że nowe zagospodarowanie terenu ma przede wszystkim propagować działania ekologiczne - chroniące glebę, wody gruntowe oraz roślinność i zwierzęta.

- Najważniejszym elementem otoczenia pozostanie przestrzeń leśna, w której budowane jest Centrum. Wewnętrzne drogi ograniczone zostaną do minimum i w większości będą miały przepuszczalną nawierzchnię – trawiastą lub mineralną – przyznaje przedstawicielka Stołecznego Zarządy Rozbudowy Miasta.

Ponadto na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej powstaną place rekreacyjne, wraz z chodnikami prowadzącymi do budynków. Pomiędzy nimi znajdą się ścieżki z nawierzchnią mineralną. Jedną z nich będzie można dojść do "klasy na świeżym powietrzu" w układzie amfiteatralnym, zbudowanej z kamiennych głazów wkomponowanych w naturalnie ukształtowaną skarpę oraz do miejsca spotkań zaaranżowanego z pni drzew ułożonych na trawie. Przy budynkach pojawią się drewniane tarasy. Taras przy budynku CEE będzie umożliwiał zejście na rozległą polanę.

W planie jest też stworzenie w tej okolicy układu w formie suchego strumienia i niecki porośniętej niską roślinnością. Na terenie Centrum zostanie posadzonych łącznie 40 drzew. Będą to gatunki rodzime, typowe dla lasu mieszanego – przede wszystkim brzozy, jarzęby i lipy. Wśród ponad 1600 sadzonych krzewów dominować będą gatunki kwitnące i owocujące – róże, porzeczki, irgi i ligustry.

Ponadto powstaną również murawy i łąki, w tym łąka z leśnym runem. Po remoncie znajdziemy tam blisko 1000 sadzonek bylin, ponad 800 sadzonek traw i ponad 400 sadzonek pnączy.

Centrum Edukacji Ekologicznej. Kiedy koniec prac?

Prace nad Centrum mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Następnie będzie mieć miejsce wyposażanie obiektu. Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Papirusów rozpocznie działalność w 2024 roku.

Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Za prace projektowe i budowlane odpowiada konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. "ELBUD" Gdańsk. Koszt inwestycji to 17,1 mln zł. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto