Piec węglowy i gazowy, sieć ciepłownicza, kominek, pompa ciepła, kolektor słoneczny, koza, a nawet kuchnia węglowa – do 30 czerwca 2022 r. wszystkie te i inne posiadane źródła ciepła należało zgłosić w urzędzie gminy lub miasta. Obowiązek był powszechny, a więc obejmował wszystkich właścicieli (lub zarządców) nieruchomości. Zebrane informacje o urządzeniach grzewczych trafiły do ogólnopolskiej bazy danych – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – która ma pomóc rządowi w walce ze smogiem.
Spis treści
- Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Przegapiłeś termin? Jeszcze możesz uniknąć kary
- Co trzeba wiedzieć o deklaracji CEEB?
- Deklaracja do CEEB. Jak ją wypełnić i złożyć?
- W I kwartale 2023 r. rusza audyt budynków w całej Polsce
- Ranking gmin. Gdzie składanie deklaracji szło najlepiej, a gdzie najgorzej?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Przegapiłeś termin? Jeszcze możesz uniknąć kary
Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełnił obowiązku zgłoszenia źródeł ciepła, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć aż do 5000 zł. GUNB uspokaja jednak, że osoby, które przegapiły termin, wciąż mogą złożyć deklarację.
Jeśli (...) wskutek roztargnienia nie złożyłeś deklaracji, nie martw się tym, w dalszym ciągu deklarację możesz złożyć w systemie na stronie ceeb.gov.pl albo przekazać ją do swojego urzędu gminy tak jak dotychczas – podaje strona GUNB. – Brak wypełnienia tego obowiązku ustawowego nie spowoduje automatycznego nałożenia kary na tych, którzy o tym zapomnieli. Zatem nie czekaj dłużej, złóż szybko deklarację do CEEB.
Do kiedy można jeszcze składać deklaracje? Jak podał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, „taryfa ulgowa” dla spóźnialskich będzie obowiązywać do końca wakacji – kary będą nakładane dopiero od września. Warto więc nie zwlekać i złożyć deklarację jak najszybciej.
Warto wiedzieć, że nie przewidziano kar za podanie w deklaracji błędnych informacji. Jeśli w przyszłości kominiarz czy urzędowa kontrola wykryją nieprawidłowości, po prostu poprawią nasze dane w CEEB. Z zasad tych wynika więc, że nawet osoba, która podała kompletnie nieprawdziwe dane o posiadanych źródłach ciepła, nie zostanie ukarana – liczy się wyłącznie złożenie deklaracji.
Co trzeba wiedzieć o deklaracji CEEB?
Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, nowy obowiązek obejmował wszystkich właścicieli oraz zarządców domów i mieszkań. Od 1 lipca 2021 r. mieli oni rok, by zgłosić do CEEB wszystkie posiadane źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW. Chodziło m.in. o takie urządzenia, jak: kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, gazowy podgrzewacz wody, koza, kuchnia węglowa, piecokuchnia, trzon kuchenny, promiennik gazowy, ogrzewanie elektryczne i kolektor słoneczny. Termin składania deklaracji upłynął 30 czerwca 2022 r., jednak ci, którzy się zagapili, nadal jeszcze mogą to zrobić.
– Na wysłanie deklaracji obywatele będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących – podawał w 2021 r. GUNB. – W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.
Co ważne, krótszy termin dotyczył tylko źródeł ciepła uruchomionych od dnia 1 lipca 2021 r. Oznacza to, że osoby budujące dom musiały trzymać rękę na pulsie i pamiętać o tym, że mają niewiele czasu na złożenie deklaracji.
Jeśli nieruchomość miała więcej niż jednego właściciela, wystarczy, że deklarację o źródłach ciepła złożył jeden z nich. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych zasada była następująca:
- wspólne źródła ciepła w budynku (np. sieć ciepłowniczą) zgłasza jego zarządca,
- indywidualne źródła ciepła w mieszkaniu (np. kominek) zgłasza jego właściciel.
Właściciel mieszkania z kominkiem czy innym indywidualnym źródłem ciepła mógł również zgłosić ten fakt zarządcy budynku, by to on przekazał informację do CEEB.
Deklaracja do CEEB. Jak ją wypełnić i złożyć?
Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła ruszył 1 lipca 2021 r. Żeby to zrobić, właściciel lub zarządca nieruchomości musi złożyć deklarację. Można to zrobić przez Internet, na stronie zone.gunb.gov.pl (trzeba posiadać profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną) albo tradycyjnie, wysyłając list lub udając się osobiście do lokalnego urzędu miasta lub gminy. Na rządowym portalu gov.pl można znaleźć dokładne informacje oraz wzór deklaracji.
Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko właściciela/zarządcy obiektu oraz adres miejsca zamieszkania/siedziby,
- adres nieruchomości, której dotyczy składana deklaracja,
- informację o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach,
- opcjonalnie numer telefonu i adres e-mail właściciela/zarządcy.
Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzali dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mieli na to 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.
W I kwartale 2023 r. rusza audyt budynków w całej Polsce
Jak podał rząd, w I kwartale 2023 r. rozpocznie się kolejna faza gromadzenia informacji. Na razie ujawniono niewiele informacji.
– W ramach kolejnego etapu CEEB chcielibyśmy przeprowadzić audyt termoenergetyczny budynków, który dałby realny obraz obecnego ich stanu i pozwoliłby sprawnie zdefiniować potrzeby remontowe i termomodernizacyjne – poinformował Minister Waldemar Buda cytowany przez GUNB.
Jak wyjaśnia rząd, na gromadzeniu dodatkowych danych w CEEB oraz rozwijaniu tej bazy skorzystają obywatele. Docelowo będą oni bowiem mogli np. zamówić online inwentaryzację budynku bez potrzeby odwiedzania urzędu, a także zamówić w ten sam sposób przegląd kominiarski.
Ranking gmin. Gdzie składanie deklaracji szło najlepiej, a gdzie najgorzej?
Większość Polaków nie ociągała się ze składaniem deklaracji. Jak podaje GUNB, do 22 czerwca 2022 r. do bazy CEEB zgłoszono 5 mln źródeł ciepła. Z kolei miesiąc później resort rozwoju i technologii podał, że łącznie wpłynęło 7,3 mln deklaracji.
Jak podano, na dzień 30 czerwca 2022 r. (oficjalne zakończenie zbierania deklaracji) z obowiązku zgłaszania źródeł ciepła najlepiej wywiązywali się mieszkańcy gmin:
- Siennica Różana na Lubelszczyźnie (100 proc.),
- Terespol na Lubelszczyźnie (100 proc.),
- Zawidów w woj. dolnośląskim (100 proc.).
Były też gminy, w których deklaracje złożyła tylko ok. jedna piąta osób, choć na spełnienie obowiązku był równo rok. Najgorzej było w gminach Moszczenica (woj. małopolskie) – 21 proc., Zwoleń (woj. mazowieckie) – 21 proc. oraz Jedlińsk (woj. mazowieckie) – 24 proc.
Aktualne promocje z Duki

DUKA
Serwetki papierowe w skrzaty gnomy DUKA NISSE 20 szt. 33x33 cm złote

PAW
Serwetki papierowe świąteczne śnieżynka PAW XMASS 20 szt. 33x33 cm ...

DUKA
Pojemnik słój kuchenny DUKA JARL 1400 ml transparentny szkło
słój kuchenny duka jarl to ciekawa propozycja dla …

DUKA
RENA SILIKONOWA SZCZOTKA SERCE BRUDNY RÓŻ
zapomnij o nieestetycznych, zużytych gąbkach do zm…

DUKA
SKICKLIG NÓŻ UNIWERSALNY
z nożem duka skicklig, wszelkie kuchenne prace sta…

DUKA
Nóż do warzyw DUKA VARDA czarny stal nierdzewna
z nożem do warzyw duka varda, przygotowanie twoich…

DUKA
Podstawka pod naczynia taca DUKA MODULAR 37x12.5x1.5 cm brązowa drewno

DUKA
Serwetka kwadratowa DUKA RIVIERA 42x42 cm biała czerwona bawełna
serwetka duka riviera to idealny wybór dla każdego…

DUKA
Bieżnik DUKA STOCKHOLM 140x40 cm niebieski bawełna
z bieżnikiem duka stockholm zadbasz o stylowe wyko…

DUKA
Nóż do obierania DUKA VARDA czarny stal nierdzewna
mały nóż do obierania duka varden sprawdzi się prz…

DUKA
Serwetka kwadratowa DUKA RIVIERA 42x42 cm biała niebieska bawełna
serwetka duka riviera to prawdziwa gratka dla szuk…

DUKA
Szklanki do espresso termiczne DUKA ELIN 2 sztuki 80 ml szklane
szklanki do espresso duka elin o podwójnych ściank…

DUKA
Obieraczka do karbowania warzyw DUKA SKARP srebrna stal nierdzewna
obieraczka duka skarp to praktyczny kuchenny dodat…

DUKA
Patelnia DUKA NOBLE COOK 20 cm aluminiowa
aluminiowa patelnia duka noble cook jest specjalny…

DUKA
Tarka mini do przypraw DUKA SKARP stal nierdzewna
tarka duka skarp to praktyczny element wyposażenia…

DUKA
Obieraczka do warzyw julienne DUKA SKARP srebrna stal nierdzewna
obieraczka duka skarp to jedno z tych kuchennych a…

DUKA
FYNDIG OTWIERACZ DO KAPSLI I NAKRĘTEK
otwieracz duka fyndig to praktyczne narzędzie kuch…

DUKA
Torba termiczna na zakupy pepitka DUKA PASE 48x28x22 cm szara
zadbaj o wygodę robienia zakupów z torbą duka pase…

DUKA
Kubek z podwójnym dnem DUKA LISE 500 ml szkło
każdy miłośnik gorących napojów pokocha kubek duka…
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Chcesz pobalować? Nie w mieszkaniach od Airbnb