18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: 120 lat temu urodził się Gustaw Morcinek. Na cieszyńskim cmentarzu odbędą się uroczystości.

WIK
WIK
Dziś przypada 120. rocznica urodzin Gustawa Morcinka. Skromne uroczystości odbędą się na cieszyńskim cmentarzu

Wokół postaci Gustawa Morcinka narosło przez lata wiele stereotypów, legend i mitów. Autor "Wyrąbanego chodnika" był i na literackim parnasie, i w piekle obozu koncentracyjnego. Walczył z bolszewikami w 1920 roku, by po śmierci Stalina z trybuny sejmowej zaproponować przemianowanie Katowic na Stalinogród. - Kto jednak piękniej pisał o ziemi cieszyńskiej niż on - pyta Wiesław Kuś, kierownik Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie.
Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej ogłosił rok 2011 "Rokiem Morcinka". Z tej okazji za Olzą ukazały się dwie książki pisarza, "Czarna Julka" i "Ondraszek". - To historyczny moment, bo do tej pory w Republice Czeskiej nie wyszła żadna książka Gustawa Morcinka. Po prostu był u nich na indeksie - mówi Kuś.
Dr Ewa Fonfara z Uniwersytetu Śląskiego, zawodowo zajmująca się dorobkiem pisarza, przekonuje zaś, że wśród zaolziańskich Polaków Gustaw Morcinek jest nadal bardzo popularny.
- Mam zięcia, który jest Zaolziakiem. Mieszka w Czechach i proszę sobie wyobrazić, że on czytał "Wyrąbany chodnik" trzy razy - mówi Fonfara.
Niestety w Polsce z czytelnictwem Morcinka jest znacznie gorzej. - Przed 12 laty w kraju było 47 szkół im. Gustawa Morcinka. Dzisiaj jest ich kilkanaście mniej. To o czymś świadczy. Czytelnictwo książek Morcinka spada wśród młodzieży, a nadal sięgają po nie ludzie starsi - przekonuje Fonfara.
- Morcinek jest znany na Śląsku, ale na wschodzie czy północy Polski prawie zupełnie o nim zapomniano. Ale można zapytać, a cóż młodzi ludzie wiedzą o Żeromskim? Czytają "Ludzi bezdomnych" albo "Przedwiośnie"? - pyta Kuś.
Zdaniem naukowców na wizerunku pisarza nadal ciąży również odium "twórcy "Stalinogrodu". - Niektórzy uważają Morcinka za komunistę, ale to nieporozumienie. On był proletariuszem. Wychował się w środowisku robotniczym, nie lubił przepychu, a jedynym luksusem, na jaki sobie pozwolił, było auto - mówi Kuś.
- Szereg publikacji wyjaśniało tamte wydarzenia, niestety nadal są ludzie zacietrzewieni. Pomijając jednak wątki historyczne-polityczne, o pisarzu najwięcej mówią książki. A te, które pozostawił Morcinek, są świetne - stwierdza Fonfara.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto