Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić ze starym dolarem, funtem czy frankiem?

Mariusz Urbanke
Andrzej Witkowski, naczelnik z Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach podkreśla, że bank centralny wymienia obecnie tylko polskie banknoty i monety.
Andrzej Witkowski, naczelnik z Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach podkreśla, że bank centralny wymienia obecnie tylko polskie banknoty i monety.
Dowiedziałem się, że Bank Anglii wprowadził do obiegu nowy banknot dwudziestofuntowy z wizerunkiem słynnego ekonomisty Adama Smitha. Nowe banknoty mają systematycznie zastępować banknoty o tym samym nominale z ...

Dowiedziałem się, że Bank Anglii wprowadził do obiegu nowy banknot dwudziestofuntowy z wizerunkiem słynnego ekonomisty Adama Smitha. Nowe banknoty mają systematycznie zastępować banknoty o tym samym nominale z wizerunkiem kompozytora Edwarda Elgara. Informacja o tej wymianie trochę mnie zaniepokoiła. Mam pewne oszczędności w funtach i zastanawiałem się, co robić, gdyby okazało się, że funty, które trzymam "na czarną godzinę" wyszły z obiegu? - z takim problemem zadzwonił do nas Czytelnik z Cieszyna.

Wyszły z obiegu

Okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka prosta. Bez większego problemu można bowiem wymieniać polskie banknoty i monety w NBP. Natomiast ze starymi dolarami, frankami czy markami niemieckimi - bo nawet z tego rodzaju banknotami klienci trafiają do banków, choć dawno wyszły z obiegu - kłopot jest poważny.

- Jeżeli chodzi o banknoty zagraniczne wycofane z obiegu, ING Bank Śląski nie przyjmuje ich do wymiany - informuje Joanna Majer-Skorupa z Biura Prasowego ING Banku Śląskiego. - O taką operację należałoby pytać w NBP - dodaje.

Jak wyjaśnił nam Andrzej Witkowski, naczelnik Wydziału Kasowo-Skarbcowego Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach, bank centralny nie zajmuje się już wymianą innych walut niż polska. - Dotyczy to zarówno zagranicznych banknotów i monet, które wyszły z obiegu, jak i zniszczonych - dodaje. - Jeśli chodzi o zniszczone zagraniczne znaki pieniężne, to można się zwrócić z prośbą o ich wymianę do banków komercyjnych działających w Polsce, które posiadają zezwolenie dewizowe. Banki komercyjne robią to poprzez instytucję inkasa.

Opłata uzależniona od zniszczenia

Joanna Majer-Skorupa przyznaje, że ING Bank Śląski skupuje zniszczone zagraniczne banknoty. - W przypadku skupu zniszczonych zagranicznych znaków pieniężnych, wysokość opłaty zależy od stopnia zniszczenia banknotu - i wynosi 3,10 lub 15 proc. wartości nominalnej banknotu, jednak nie mniej niż 2 złote - wyjaśnia.

A co robić z na przykład ze starymi markami niemieckimi, czy frankami francuskimi, których nie wymieniliśmy na czas na euro? Okazuje się, że w Polsce nie można dokonać już tej wymiany. - Od początku 2003 r. banki komercyjne w Polsce oraz Narodowy Bank Polski nie prowadzą wymiany 12 walut narodowych na nową walutę unijną - mówi naczelnik Witkowski.

Wycieczka do banku

Naczelnik Witkowski dodaje, że obecnie wymiana wspomnianych wycofanych z obiegu banknotów i monet możliwa jest praktycznie tylko w oddziałach banków centralnych państw strefy euro i dotyczy wyłącznie własnej waluty narodowej. - Dlatego też wymiany marki niemieckiej można dokonać tylko w Banku Niemiec - na przykład przy okazji wycieczki do Berlina, a franka francuskiego w Banku Francji - wyjaśnia.

Nie trzymaj w skarpecie

• Bankowcy podkreślają, że jest prosty sposób na to, by ustrzec się przed problemami związanymi z wymianą zagranicznych banknotów i monet. Nie należy po prostu trzymać walut obcych w skarpecie, ani pod materacem, tylko zdeponować je w banku.

• Co przy tym ważne: lepiej założyć lokatę walutową, niż rachunek bieżący, bo za prowadzenie konta banki pobierają opłatę - która może pozbawić nas zysków z oprocentowania.

• Egzotyczne waluty - większość banków przyjmuje depozyty tylko w najpopularniejszych światowych walutach, takich jak dolar czy euro - najlepiej od razu zamienić na złotówki lub... wydać w trakcie zagranicznych wojaży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto