Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas to (przecież) pieniądz

Jacek Skorek
Konta internetowe, czyli takie, którymi możemy zarządzać z domowego komputera, stają się coraz popularniejsze. Początkowo były specjalnością tzw. banków wirtualnych (mBank, Inteligo), dziś zaś każdy szanujący się bank ...

Konta internetowe, czyli takie, którymi możemy zarządzać z domowego komputera, stają się coraz popularniejsze. Początkowo były specjalnością tzw. banków wirtualnych (mBank, Inteligo), dziś zaś każdy szanujący się bank oferuje swoim klientom konto obsługiwane za pośrednictwem Internetu.

By naszych transakcji dokonywać pod strzechą, potrzebny jest komputer z dostępem do sieci, a znakomitą większość operacji, póki co z wyjątkiem wypłaty gotówki, możemy załatwić przy swoim biurku. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu. Nie wychodząc z domu, nie stojąc w kolejce do okienka, możemy zlecać przelewy, opłacać rachunki, zakładać lokaty, a wszystko to bez prowizji lub za minimalną opłatą, dużo niższą niż w tradycyjnych bankach. Co równie ważne, internetowy bank czynny jest całą dobę (choć operacje wykonywane są w godzinach pracy "zwykłych" banków, czyli polecenie przelewu wydane w środku nocy zostanie zrealizowane dopiero rano), podobnie jak zapewnia nieograniczony dostęp do własnego konta w różnych miejscach świata.

Ów dostęp to również pełna kontrola nad finansami - stała możliwość wglądu w historię rachunku i stan konta. Jak wynika z badań opinii publicznej, elementem, który w największym stopniu ogranicza rozwój tego typu bankowości w naszym kraju, jest lęk ludzi o bezpieczeństwo lokowanych pieniędzy.


Pytania o e-konto

Czy nasze pieniądze w banku internetowym oraz dokonywane elektronicznie operacje są dobrze zabezpieczone?

- Tak, wszystkie banki stosują szyfrowane za pomocą protokołu SSL z kluczem 128-bitowym połączenie klient-bank oraz uwierzytelnianie za pomocą unikalnego numeru identyfikacyjnego lub kodu jednorazowego. Ponadto niektóre banki stosują również dodatkowe zabezpieczenia w postaci kontaktu telefonicznego z klientem przy realizacji określonych operacji lub powiadamiają klienta o operacjach za pomocą poczty elektronicznej lub SMS-em. Oczywiście im więcej zabezpieczeń, tym lepiej.

Jak mogę wpłacić pieniądze na rachunek w banku internetowym?

- W banku wirtualnym jedyną metodą jest przelew bądź przekaz pocztowy, lub w przypadku mBanku skorzystanie z tworzonej sieci mKiosków. W bankach tradycyjnych oferujących konta z dostępem przez Internet gotówkę można wpłacić przy okienku lub w bankomacie z funkcją depozytową.

Jak wypłacić gotówkę z wirtualnego banku?

- Zależnie od banku gotówkę możemy podjąć na poczcie lub w bankomatach Euronetu. W przypadku banku tradycyjnego z kontem internetowym - oczywiście w każdym bankomacie objętym umową międzybankową.

Jak założyć konto internetowe?

- Procedura założenia konta w banku internetowym nie jest skomplikowana, jednak nie może się obyć bez częściowego kontaktu przedstawiciela banku z klientem. Spotykane metody to: wysłanie formularza poprzez Internet, pocztą elektroniczną, umówionym kurierem, bądź klasycznie - pocztą zwykłą.

Czy moje pieniądze w wirtualnym banku nie znikną bez śladu?

- Banki internetowe działają według takiego samego prawa jak banki tradycyjne, podlegają tym samym przepisom dotyczącym zapewnienia bezpieczeństwa działalności i obrotu. Każdy bank ma systemy zabezpieczeń, które uniemożliwiają zniknięcie danych, a systemy bezpieczeństwa są kontrolowane i oceniane przez służby nadzoru bankowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto