Czynniki cywilizacyjne, a zdrowy przepływ krwi. Jak prowadzić zdrowy styl życia i chronić się przed chorobami układu krążenia?

Partnerem cyklu jest Reig Jofre
Zachowanie dobrego zdrowia w obecnych czasach to wyzwanie. W sytuacji, gdy nasza dieta nie zawsze jest odpowiednia, trudno nam znaleźć czas na aktywność fizyczną, folgujemy złym nawykom i jesteśmy narażeni na ciągły stres, warto zmienić swoje podejście do zdrowia i zacząć działać. Dobrze jest spojrzeć na nie całościowo, ponieważ czynniki rozwoju chorób cywilizacyjnych są wspólne. Zobacz, o czym warto pamiętać, by cieszyć się dobrą kondycją – również układu sercowo-naczyniowego i poznaj zasady zdrowego stylu życia.

Czym są czynniki cywilizacyjne rozwoju chorób?

Choroby cywilizacyjne to schorzenia występujące na całym świecie, które wynikają z obecnego stylu życia. Wśród czynników negatywnych znajdują się nieprawidłowe odżywianie, niska aktywność fizyczna, szybkie tempo życia i przewlekły stres, zanieczyszczenie środowiska i niezdrowe nawyki, takie jak palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu.

U podłoża schorzeń cywilizacyjnych leży nasilony stres oksydacyjny w organizmie, który przyczynia się do rozwoju chronicznego stanu zapalnego. Powoduje on powolne i nieodczuwalne, negatywne zmiany w ustroju, które prowadzą do przedwczesnego starzenia się tkanek i rozwoju chorób.

W efekcie niedoboru przeciwutleniaczy w organizmie dochodzi do utleniania ważnych związków, m.in. cholesterolu LDL, który w zmienionej postaci odkłada się w formie blaszki miażdżycowej. W ten sposób zmniejsza światło naczyń krwionośnych, utrudniając pracę serca, prowadząc do zwiększania się ciśnienia i wielu powikłań w układzie krążenia.
Obecnie szczególnie istotnym problemem jest nadmierna masa ciała, która dotyczą łącznie ok. 65 proc. mężczyzn w Polsce i prawie 46 proc. kobiet. Tkanka tłuszczowa generuje związki zapalne, a im jej zawartość w ciele jest wyższa, tym ma bardziej negatywny wpływ na stan zdrowia.

Czy jesteśmy skazani na choroby cywilizacyjne?

Choroby cywilizacyjne zależą od wielu modyfikowalnych czynników, na które możemy mieć wpływ. To przede wszystkim utrzymanie dobrej ogólnej kondycji organizmu za pomocą zdrowych nawyków, takich jak zbilansowana dieta, odpowiednia ilość ruchu i snu, a także redukcja stresu.

Warto zadbać o utrzymanie zalecanych wartości ciśnienia tętniczego. Optymalne ciśnienie skurczowe to 120-129 mmHg, natomiast docelowe ciśnienie rozkurczowe to 70-79 mmHg. Jeżeli jest za wysokie, początkowo wystarczyć może modyfikacja stylu życia, zwłaszcza dieta niskosodowa, zwiększenie ilości ruchu i unikanie używek. Warto jak najszybciej zadbać o zdrowy styl życia i stworzyć rutynę, która będzie się na nim opierała.

Zaleca się także utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Normą jest stężenia cholesterolu LDL, które nie przekracza 115 mg/dl dla osób niskiego ryzyka sercowo-naczyniowego, poniżej 100 mg/dl – dla osób z umiarkowanym ryzykiem, poniżej 70 mg/dl w przypadku wysokiego ryzyka oraz poniżej 55 mg/dl dla ryzyka bardzo wysokiego, np. w przypadku pacjentów z udokumentowaną miażdżycą.

Zdrowy przepływ krwi, a funkcjonowanie układu krążenia

Stres oksydacyjny i stan zapalny to czynniki mogące szczególnie negatywnie oddziaływać na układ krążenia i zaburzać przepływ krwi, m.in. poprzez nasilenie procesów agregacji płytek krwi.
Warto podkreślić, że zdrowy, niezaburzony przepływ krwi jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wraz z krwią do każdej komórki organizmu trafiają tlen i niezbędne składniki odżywcze, natomiast odbierane są metabolity wtórne. Przepływ krwi jest też istotny dla przebiegu procesów odpornościowych, komunikacji wewnątrz organizmu czy detoksykacji.
Zatem zdrowy przepływ krwi wpływa na ogólną wydolność i sprawność organizmu oraz nasze samopoczucie.

Chociaż na wiele czynników związanych z procesami chorobowymi nie mamy wpływu, na pewno możemy lepiej zadbać o swoje zdrowie, a zwłaszcza o prawidłowy przepływ krwi. Wspomagają go naturalne antyoksydanty z żywności, w tym te zawarte w diecie śródziemnomorskiej, a pochodzące z pomidorów.

Korzystne działanie tego warzywa wykorzystano w preparacie w postaci standaryzowanego ekstraktu z pestek pomidora. Ten przebadany m.in. w Polsce składnik aktywny posiada potwierdzoną w badaniach zdolność do utrzymania prawidłowej agregacji płytek krwi, przyczyniając się do zdrowego przepływu krwi. Warto również wspomnieć, że odpowiednia suplementacja jest niezwykle istotna, zwłaszcza, gdy naszym celem jest zdrowy styl życia.

Zlepianie płytek krwi, czyli ich agregacja, prowadzi do powstania skrzepu. Standaryzowany ekstrakt z pestek pomidora umożliwia ochronę przed nadmierną agregacją płytek utrzymując ją na normalnym, zdrowym poziomie.

Standaryzowany ekstrakt z pomidora jest składnikiem polecanym w wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Oprócz tego, że pomaga zadbać o zdrowy przepływ krwi, nie wykazuje interakcji z innymi preparatami i nie powoduje działań ubocznych. Za porozumieniem z lekarzem prowadzącym mogą stosować go nawet kobiety w ciąży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czynniki cywilizacyjne, a zdrowy przepływ krwi. Jak prowadzić zdrowy styl życia i chronić się przed chorobami układu krążenia? - Strona Zdrowia

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie