MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dar dla Jasnej Góry

Witold Pustułka, (vig)
Przepiękne dzieło wykonał Mariusz Drapikowski, artysta, bursztynnik z Gdańska.
Przepiękne dzieło wykonał Mariusz Drapikowski, artysta, bursztynnik z Gdańska.
Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej ma nową, piękną sukienkę z „bałtyckiego złota”, czyli bursztynu i brylantów. Jeszcze w grudniu 2003 r. w czasie dorocznej pielgrzymki do Watykanu przeora Jasnej Góry, zrodziła ...

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej ma nową, piękną sukienkę z „bałtyckiego złota”, czyli bursztynu i brylantów. Jeszcze w grudniu 2003 r. w czasie dorocznej pielgrzymki do Watykanu przeora Jasnej Góry, zrodziła się myśl, aby godnie uczcić zbliżający się jubileusz 350-lecia Cudownej Obrony Jasnej Góry. Wydarzenia związane z ostatnimi dniami życia i śmierci papieża Polaka sprawiły, iż podjęta wtedy inicjatywa przybrała również charakter podziękowania Matce Bożej Jasnogórskiej za życie i świętość Jana Pawła II oraz Jego bezgraniczną postawę zawierzenia Królowej Polski wyrażoną w słowach „Totus Tuus”. Dodatkowy motyw inspirujący kontynuację podjętego dzieła stanowią korony papieskie, które Jan Paweł II pobłogosławił i przekazał dla Jasnogórskiego Wizerunku w piątek 1 kwietnia 2005 roku, w przeddzień śmierci.

Arcybiskup Stanisław Dziwisz nałoży dzisiaj na Cudowny Obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej złote korony ofiarowane przez Jana Pawła II i pobłogosławione przez niego na łożu śmierci. Poświęci również bursztynowo-brylantową sukienkę. Dzisiejsze święto Matki Boskiej Jasnogórskiej będzie miało uroczysty przebieg.

Bursztynowo-brylantowa sukienka powstała dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli. Mecenasem, dzięki któremu możliwe było wykonanie sukienki, zostały Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. – To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy w ten sposób wyrazić podziękowanie za nieustanną opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, za ocalenie tożsamości narodowej Polaków na przestrzeni dziejów. To także ofiara w podzięce za to, że Jasna Góra, o czym mówił Jan Paweł II, jest znakiem i źródłem tych wartości, które kształtują ducha i serca ludzi żyjących na naszej ziemi, które gasnące oczy zapalają nadzieją, które nawet porażkę zamieniają w zwycięstwo – powiedział Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej SKOK.

– To jest unikatowe dzieło sztuki zdobniczej i jubilerskiej. Za ten wyjątkowy i serdeczny dar, dziękuję wykonawcy Mariuszowi Drapikowskiemu i ofiarodawcom: Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym – powiedział przeor Jasnej Góry, ojciec Bogdan Waliczek.


Mamy prawo być dumni
25-lecie powstania „Solidarności” i 40-lecie wydania słynnego już listu biskupów polskich do duchownych niemieckich ze słowami: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” były głównymi tematami wczorajszego spotkania Rady Stałej Episkopatu Polski i biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze.

– Ruch społeczny Solidarność był ruchem przekraczającym podziały, niespotykanym w historii świata, związanym jednocześnie z religią, bo protestujący robotnicy zaprosili księży do stoczni, by przyjąć sakrament pojednania i wspólnie się modlić – mówi ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski. – Jako Polacy mamy prawo być dumni, że w bezkrwawy sposób zostało obalone krwawe imperium. To nie zburzenie muru berlińskiego, ale wydarzenia zapoczątkowane w Polsce 25 lat temu dały początek przemianom w wielu państwach z obozu socjalistycznego i przyniosły im wolność.

Biskupi poinformowali, że w rocznicę wydania listu skierowanego przez biskupów polskich do niemieckich, 21 września br. w Fuldzie i 24 września we Wrocławiu odbędą się spotkania Episkopatów: Polski i Niemiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto