Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droższy dźwięk i obraz

(tm)
Maksymalnie 6 złotych rocznie za używanie radia i 18,80 za używanie radia i telewizora – takie stawki abonamentowe określił Sejm, gdy w czwartek wieczorem przyjął nową ustawę.

Maksymalnie 6 złotych rocznie za używanie radia i 18,80 za używanie radia i telewizora – takie stawki abonamentowe określił Sejm, gdy w czwartek wieczorem przyjął nową ustawę. Na razie płacimy 5 złoty za radio i 15,80 za radio i telewizję. Podwyżki są bardzo prawdopodobne, ale nie przesądzone – ostateczną decyzję o stawkach (w ramach widełek określonych przez Sejm) podejmie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Przyjmując zapisy ustawowe Sejm życzliwie odniósł się do narzekań szefów mediów publicznych, którzy dowodzili, że abonament to jedyny sposób finansowania ambitnych programów w publicznych radiu i telewizji. Czy będzie więcej lepszych programów – tego nie zadeklarowano. Za to zarządy TVP i PR będą musiały się rozliczać z pieniędzy, które od nas dostają w ramach abonamentu. Poparcia posłów nie uzyskała poprawka PO, która wprowadzała niższe stawki (w imię idei: mniejszy abonament – więcej ludzi będzie chciało płacić). Nie przeszedł też pomysł posłów prawicowych, by każdy odbiorca radia i telewizji mógł sam przekazywać 10 procent swojego abonamentu na tzw. nadawców społecznych. Nadawcy społeczni to jasno określona lista mediów elektronicznych, uznawana przez KRRiTV. Choć nie mówiono tego specjalnie głośno, większość posłów uznała, że to furtka do finansowania m.in. Radia Maryja (jest nadawcą społecznym).


Każdy, kto posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym odbiór programu – używa go (jeśli ktoś posiada tylko odbiornik zepsuty, nie musi płacić abonamentu). Zatem musi płacić abonament.

  • Osoby fizyczne płacą jeden abonament, niezależnie od tego, ile odbiorników mają w domu (jedną opłatę uiszczają też szkoły, zakłady opieki zdrowotnej czy żłobki).
  • Pozostałe instytucje i firmy płacą za każdy odbiornik rtv.
  • Z opłat zwolnione są m.in. osoby z I grupą inwalidzką, niezdolne do samodzielnej egzystencji, niewidomi, niesłyszący oraz osoby, które ukończyły 75 rok życia. Jeśli jednak zamieszkują one we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26 rok życia, nie przysługuje im zwolnienie.
  • W przypadku używania niezarejestrowanego odbiornika grozi kara w wysokości 30-krotnej miesięcznej opłaty abonamentowej.




    Komentarz DZ
    Powstała w pośpiechu ustawa w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego wpisuje się w bardzo popularny ostatnio w Sejmie proces psucia naszego prawa. Jeszcze niedawno posłowie mówili, że wykonując postanowienia Trybunału Konstytucyjnego uszczelnią wyjątkowo dziurawy system ściągania opłat. Oczywiście teraz, jak i w wielu wcześniejszych przypadkach, nic z tego nie wyszło. Na Wiejskiej od pewnego czasu trwają bowiem igrzyska i nikomu nie w głowie poważna robota. Oratorskie popisy i głosowania nie mające żadnego znaczenia, to główne zajęcia parlamentarzystów okresu schyłkowego.
  • od 7 lat
    Wideo

    Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto