Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duch Jerzego Pilcha unosi się nad Wisłą. Zobacz dom pisarza, gdzie będzie się mieściła siedziba festiwalu Granatowe Góry

Jacek Drost
Jacek Drost
Pokój Jerzego Pilcha w rodzinnym domu pisarza w wiślańskiej dzielnicy Partecznik. O tej porze roku z okna rozciąga się widok na zieleniejące korony drzew
Pokój Jerzego Pilcha w rodzinnym domu pisarza w wiślańskiej dzielnicy Partecznik. O tej porze roku z okna rozciąga się widok na zieleniejące korony drzew FOT. JAK
Dokładnie 29 maja miną dwa lata od śmierci Jerzego Pilcha. Duch pisarza nadal unosi się nad rodzinną miejscowością Wisłą, która przygotowuje się festiwalu poświęconego jego pamięci. W środę 10 maja odbyła się konferencja prasowa dotycząca festiwalu. Można było także zobaczyć rodzinny dom autora „Spisu cudzołożnic", „Bezpowrotnie utraconej leworęczności" i „Marszu Polonia". Zapraszamy do spaceru po rodzinnym domu pisarza.

Książki praktycznie w każdym kącie; pożółkłe, czarno-białe fotografie na ścianach i półkach, pozostawione drobiazgi – rodzin-ny dom Jerzego Pilcha w dwa lata po śmierci pisarza zdaje się być opuszczony, zapomniany, przejmująco smutny, jak dom, który stracił gospodarza. Ale to złudzenie, nie do końca tak jest. Niedawno Wisła odkupiła ten dom od córki pisarza i ma wobec nie-go konkretne plany, a w miejscowości trwają intensywne przygotowania do drugiej edycji Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry.

– Potrwa od 2 do 5 czerwca – poinformowała na środowej konferencji prasowej zrobionej właśnie w domu Pilcha na wiślańskim Parteczniku Katarzyna Czyż-Kazimierczak, dyrektorka Wiślańskiego Centrum Kultury.

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok nie ukrywał, że ma nadzieję, że już niebawem ten dom będzie na powrót tętnił życiem. Zdradził, że planują stworzyć w nim miejsce, gdzie będzie można się zapoznać z dorobkiem pisarza, powspominać jego postać.
– Mam nadzieję, że uda się także zrobić tutaj dom pracy twórczej dla pisarzy, malarzy oraz miejsce, gdzie będzie się znajdowała siedziba festiwalu Granatowe Góry – stwierdził burmistrz.

Prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytety Śląskiego, który włączył się w organizację festiwalu Granatowe Góry podkreślił, że jest on wyjątkowy z kilku powodów.

– Po pierwsze ze względu na patrona – unosi się nad nim osoba, duch, dokonania i dzieło Jerzego Pilcha, jednego z najwybitniejszych polskich prozaików, kto wie czy nie największego stylisty polskiego języka literackiego po II wojnie światowej. Druga unikalność festiwalu to miejsce, które jest nie tylko miejscem urodzenia i życia Jerzego Pilcha, ale stało się ono literaturą. To bardzo rzadka sytuacja. Miasto rzeczywiste, ludzi rzeczywistych Pilch przeniósł na karty literatury czyniąc z nich postacie, które wzmocnił geniuszem swojej prozy, że stały się dla nas ważne. Dzięki temu wyzbywamy się naturalnego egoizmu, który powoduje, że interesujemy się tym, co dzieje się z nami, naszymi bliskimi, a zajmujemy się innymi biografiami, emocjami, doświadczeniami. Pilch przeniósł Wisłę do polskiego uniwersum kulturowego, niejako mocą swojej prozy i talentu narzucił Wisłę czytającym Polakom, ale nie tylko Polakom, bo przecież przekłady jego prozy funkcjonują w wielu językach europejskich – powiedział Ryszard Koziołek.

Prof. Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej, stwierdził z kolei, że Wisła poprzez festiwal Granatowe Góry, który pozwala mówić i słuchać, staje się miejscem słowa. Zwracał uwagę, że dzięki festiwalowi książki opuszczą mury biblioteki i będzie się o nich mówiło w górach, na ulicach, w różnych miejscach Wisły. – Przy okazji festiwalu spotkają się także idee – podkreślał prof. Kadłubek.

Andrzej Drobik, dyrektor programowy festiwalu podkreślił, że od strony nieliterackiej statystyki od 3 do 5 czerwca na miłośników książek czeka 45 spotkań literackich na trzech scenach (zostaną ustawione w centrum Wisły) – dyskusje zostaną podzielone na bloki tematyczne dotyczące m.in. problemów współczesnego świata i tego czy literatura może nam pomóc w ich rozwiązaniu. Na festiwalu pojawią się oczywiście głośne nazwiska – do środy udział potwierdziło 98 autorów. Będą także warsztaty dziennikarskie, spacery tematyczne, koncerty – zagrają Fisz Emade Tworzywo, Stasiuk Trzaska Opla i Kuba Badach.

[g8813793][/g]
– To będzie festiwal, w którym każdy będzie musiał wybrać to, co mu się najbardziej podoba i w czym chce brać udział – powiedział Drobik.

Szczegółowy program festiwalu Granatowe Góry już wkrótce na dziennikzachodni.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Duch Jerzego Pilcha unosi się nad Wisłą. Zobacz dom pisarza, gdzie będzie się mieściła siedziba festiwalu Granatowe Góry - Cieszyn Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto