Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwadzieścia lat temu zmarł Andy Warhol

Bogdan Prejs
Andy Warhol – kontrowersyjny twórca i artystyczny wizjoner.
Andy Warhol – kontrowersyjny twórca i artystyczny wizjoner.
Zanim jeszcze świat zalała wszechobecna komercja, to Andy Warhol stwarzał podwaliny popkultury. Gdy nikt nie myślał, że z przedmiotów powszechnego użytku można tworzyć sztukę, on wykorzystywał w swych dziełach ...

Zanim jeszcze świat zalała wszechobecna komercja, to Andy Warhol stwarzał podwaliny popkultury. Gdy nikt nie myślał, że z przedmiotów powszechnego użytku można tworzyć sztukę, on wykorzystywał w swych dziełach plastycznych puszki zupy.

Nowy wymiar sztuki

Współdziałał z grupą The Velvet Underground, której muzyka pozostawała w kontraście do dominujących w czasach hipisowskiej rewolty dźwięków. Działał na niwie filmowej, na przykład przez kilka godzin uwieczniając śpiącego mężczyznę ("Sleep" z 1963 roku).

Był artystycznym wizjonerem, stał się kapłanem artystów szukających nowych dróg. Urodził się 6 sierpnia 1928 roku w Pittsburgu w stanie Pensylwania w rodzinie słowackich emigrantów jako Andrew Warhola. Ponieważ przejawiał zdolności plastyczne, po ukończeniu szkoły podjął studia z projektowania użytkowego na miejscowym uniwersytecie. Kiedy w roku 1949 przeniósł się do Nowego Jorku, zaczął pracować jako ilustrator i twórca reklam. Jego ambicje szły jednak dużo dalej. Stając się artystą, nie zamierzał szukać swego miejsca w granicach istniejącej już sztuki, lecz dążył do nadania jej nowego wymiaru.

Pod prąd

W przeciwieństwie do twórców pragnących wyrastać ponad codzienność, Warhol postanowił tę codzienność wykorzystać do własnych celów.

Świat usłyszał o nim na początku lat 60. kiedy na wystawie swych prac zaprezentował płótna ukazujące puszki zupy Campbell's. Wtedy można było pomyśleć, że to spektakularny gest obliczony na pozyskanie krótkotrwałej popularności. Nikt jeszcze nie przypuszczał, że sztuka najbliższej dekady rozwijać się będzie w dużej mierze pod jego dyktando. Udowodnił to kolejnymi dziełami czerpiącymi "z ulicy", wykorzystującymi coca-colę, portrety poszukiwanych przestępców lub przetransponowane fotografie słynnych ludzi.

W krótkim czasie Warhol stał się guru artystów, którzy tłumnie odwiedzali jego atelier "The Factory". Tam powstawały jego obrazy oraz liczne filmy, w tworzeniu których nie stawiał sobie żadnych ograniczeń, przez co bywały bądź to oskarżane o pornografię, bądź też uznawane za zaprzeczenie tej dziedziny sztuki. Najbardziej znany, "Chelsea Girls" z roku 1966, składał się de facto z dwóch filmów równolegle wyświetlanych.

Twoje 15 minut

Warholowi nieobca była muzyka. Współpracował z zespołem The Velvet Underground, dla którego stworzył okładkę pierwszej płyty, a w 1971 roku zaprojektował okładkę krążka "Sticky Finger" zespołu Rolling Stones, dla którego wymyślił też logo, czyli wielkie czerwony jęzor. Napisał kilka książek, zajmował się fotografią, modą, stworzył sporo rzeźb (np. opakowania mydła). Trudno powiedzieć, że na wszystkim się znał, ale z pewnością wszystko, do czego przyłożył rękę, traktował w nowatorski sposób.

Zmarł 22 lutego 1987 roku, chociaż blisko śmierci był już w roku 1968, kiedy został postrzelony w klatkę piersiową.

Nim jeszcze pojawiło się zjawisko celebrities (czyli osób znanych właśnie dlatego, że są znane), on zapowiedział w jednym ze swych najbardziej znanych cytatów:

- W przyszłości każdy będzie sławny przez 15 minut.

Sobie samemu zapewnił sławę nieśmiertelną.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto