Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzienniki regionalne walczą z przemocą w szkołach

(kb/app)
Dorota Stanek, prezes Polskapresse i profesor Janusz Czapiński, członek Rady Programowej kampanii „Szkoła bez przemocy” podczas konferencji prasowej. app
Dorota Stanek, prezes Polskapresse i profesor Janusz Czapiński, członek Rady Programowej kampanii „Szkoła bez przemocy” podczas konferencji prasowej. app
Dzienniki regionalne chcą pomóc w zwalczaniu patologicznych zjawisk w szkołach. Właśnie ruszył drugi etap ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoła bez przemocy".

Dzienniki regionalne chcą pomóc w zwalczaniu patologicznych zjawisk w szkołach. Właśnie ruszył drugi etap ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoła bez przemocy". Prowadzą ją wydawcy prasy regionalnej - Polskapresse i Orkla Press Polska oraz Fundacja Grupy TP, a patronat honorowy objął prezydent RP.

Bierze w niej udział 19 dzienników regionalnych z dwóch grup wydawniczych - Polskapresse i Orkla Press Polska.

- Podczas pierwszego etapu skoncentrowaliśmy się na zdiagnozowaniu wagi i skali problemu. Potwierdziło się, że jest to problem poważny - podkreśliła Dorota Stanek, prezes Polskapresse.

Na zlecenie dzienników regionalnych CBOS przeprowadziło badania, z których wynika, że 27 procent uczniów uważa przemoc w szkołach za problem bardzo poważny, taką opinię podziela 28 proc. rodziców i 27 proc. nauczycieli.

Po pierwszym etapie akcji powstał kodeks dobrych praktyk. Opracowano go przy pomocy specjalistów. Będzie on rozdysponowany w formie plakatów lub broszur między tymi placówkami, które zdecydują się na przystąpienie do akcji.

Do końca września swój udział w akcji mogą zgłaszać szkoły - zarówno podstawowe, jak i gimnazja oraz średnie. - W tym drugim etapie chcemy wspierać i nagradzać szkoły, które zdecydują się na konkretne aktywności przeciwdziałające przemocy - podkreśliła podczas wczorajszej konferencji prasowej Joanna Pilcicka, prezes Orkla Press Polska.

Dlatego też przewidziano szereg konkursów dla uczniów - np. na film poruszający problem przemocy, a który będzie można nakręcić za pomocą telefonu komórkowego czy też na projekt koszulki. Szkoły będą mogły otrzymywać granty przeznaczone chociażby na wyjazdy integracyjne rodziców z udziałem psychologa czy warsztaty uczące jak radzić sobie z różnymi przejawami agresji.

Akcja jest zakrojona na szeroką skalę. Prawdopodobnie będzie trwała jeszcze kilka lat. W jej ramach planowane są m.in. badania dotyczące występowania zjawiska przemocy w szkołach. Taki sondaż wśród uczniów i nauczycieli zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Oczywiście będzie on przeprowadzony tylko w tych szkołach, które wyrażą na to zgodę.

Wreszcie będziemy wiedzieć, jak wygląda sprawa przemocy w polskich szkołach. Teraz mamy badania fragmentaryczne - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej profesor Janusz Czapiński, członek Rady Programowej kampanii.

Podkreślił on, że bardzo ważne jest aby szkoły nie ukrywały swoich problemów, tylko potrafiły otwarcie o nich mówić. Tylko w takiej sytuacji będzie można efektywnie walczyć z przemocą.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto