MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Eksperci byli w błędzie. Dobre wieści ws. raka przed 50. Wzrost zachorowań jest aż 13 razy mniejszy niż oszacowano pierwotnie

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Straszne statystyki na temat raka przed 50. przeraziły niejedną osobę. Zachorowalność miała wzrosnąć aż o 80 procent przez trzy dekady, a śmiertelność – o 28 procent. Te doniesienia nie są na szczęście prawdziwe, a przyczyną zamieszania jest ludzki błąd przy obliczeniach. W rzeczywistości sytuacja nie jest tak tragiczna, zwłaszcza, że umiera znacznie mniej pacjentów onkologicznych. Zobacz, jak bardzo mylili się specjaliści!

Spis treści

Błędne dane o chorobach onkologicznych. Przyczyną ludzki błąd

Gdy we wrześniu 2023 r. media alarmowały o globalnej epidemii raka u młodych osób, nikt nie podejrzewał, że informacje te mogą być niezgodne z prawdą.

Młoda kobieta podczas terapii onkologicznej ze swoim partnerem
Nowotworów u młodych osób nie przybywa w alarmującym tempie, o którym donoszono zaledwie miesiąc temu. Liczba przypadków raka piersi zwiększa się jednak szybciej. bialasiewicz/123RF

Zgodnie z publikacją w prestiżowym piśmie „BMJ Oncology” pisaliśmy wtedy w artykule: Szokujące dane o raku, że na nowotwory choruje na świecie o 80 proc. więcej młodych ludzi niż przed 30 laty, a umiera o prawie 28 proc. więcej.

Czytaj też: Rak to kobieca choroba zawodowa?

Jak się jednak okazuje, naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego dokonali wtedy błędnych obliczeń. Bazowali w nich na danych z badania „Global Burden of Disease 2019”. Dotyczyły one zachorowań na 29 typów nowotworów w 204 krajach świata w latach 1990-2019 i miały oszacować, jak bardzo wzrosła zachorowalność i umieralność na choroby onkologiczne u osób przed pięćdziesiątką.

Badacze nie uwzględnili zmian w globalnej liczbie ludności świata i jej wieku. Tymczasem w ciągu trzech dekad populacja świata wzrosła aż o 46 procent. W ten sposób oszacowali, że częstotliwość zachorowań na nowotwory przed 50. r.ż. zwiększyła się dokładnie o 79,1 proc., a śmiertelność – o 27,7 proc. Po uwzględnieniu wszystkich danych liczby te przedstawiają się zgoła inaczej. Podano je 5 października 2023 r. na łamach tego samego periodyku medycznego.

Rak w młodym wieku zabiera mniej osób, a nie więcej

Gdy naukowcy z międzynarodowego zespołu przeliczyli dane ponownie, sytuacja nie wygląda już tak dramatycznie. Wykazano, że liczba zachorowań na nowotwory u osób do pięćdziesięciu lat zwiększyła się jedynie o 6 procent przez 30 lat, czyli aż 13 razy mniej, niż oszacowano pierwotnie.

Jednocześnie śmiertelność chorób nowotworowych u osób w tym wieku wcale nie wzrosła, tylko zmalała, bo jest aż o 25 procent niższa, co wynika z obliczeń dodatkowych.

Chociaż liczby te są dokładniejsze, autorzy badania zastrzegają, że ich badania również mają ograniczenia mogące wpływać na końcowe wyniki. Należą do nich m.in. różnice w jakości informacji i ich dostępności w przypadku części krajów. Dotyczy to zwłaszcza państw, w których w podanym okresie nie zbierało się danych (jak np. Wyspy Salomona) lub są one w oczywisty sposób nieprawidłowe (jak w przypadku kilku państw arabskich).

Pomimo tego niektóre szacunki są szczególnie prawdziwe, jak te dotyczące zachorowań na raka piersi. Wynika z nich, że przez trzydzieści lat zachorowalność u młodych ludzi wrosła o 18 procent, z 11,2 do 13,2 przypadków na 100 tys. ludności. Wszystko wskazuje przy tym na to, że nie są to skutki zwiększonej wykrywalności. To zgadza się z wnioskami z badania z 2020 r., w którym ustalono, że na przestrzeni 15 lat liczba rozpoznań raka piersi u kobiet w wieku poniżej 40 lat wzrastała w tempie 0,66 proc. rocznie.

To pokazuje, jak ważna jest profilaktyka nowotworów, w tym zwłaszcza. Teraz będzie ona łatwiejsza, bo od 1 listopada badanie mammograficzne na NFZ będą mogły od wykonać bezpłatnie młodsze panie niż dotychczas, poszerzono także grupę kobiet uprawnionych do badań receptorów raka, a ponadto diagnostyki w kierunku raka szyjki macicy.

Źródło: Have Early-Onset Cancer Cases Soared? Not So Fast, Experts Say Medscape

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Eksperci byli w błędzie. Dobre wieści ws. raka przed 50. Wzrost zachorowań jest aż 13 razy mniejszy niż oszacowano pierwotnie - Strona Zdrowia

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto