Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elastyczny czas pracy - na czym polega to rozwiązanie i jakie korzyści zyskuje pracodawca i pracownik?

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Paweł Czerwiński/unsplash
Dzięki elastycznemu dniu pracy, pracodawca ma zdecydowanie więcej czasu na np: rozliczenie wszelkiego rodzaju nadgodzin. Jednak pracownik równocześnie zyskuje na takim systemie.

Wprowadzone do kodeksu pracy przepisy o elastycznym czasie pracy miały służyć przede wszystkim pracodawcom. Regulacje te umożliwiają między innymi lepsze dostosowanie czasu pracy do ilości zamówień.

Warto przeczytać:

Pracodawcy zyskali równocześnie dodatkowy czas na rekompensatę i rozliczenie nadgodzin. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych firm, w których natężenie pracy zależy od sezonu, na przykład przetwórstwo, czy też budownictwo.

Jednak elastyczny czas pracy może być stosowany również w biurze. Pracownik ma prawo poprosić swojego szefa o indywidualny grafik, dopasowany do aktualnych potrzeb wnioskodawcy.

Pracując na etacie możemy także wniosek o ruchomy czas pracy. Co to za rozwiązanie? Otóż ruchomy czas pracy oznacza między innymi to, że pracownik może zaczynać pracę o zupełnie różnych, dowolnych porach. Dotyczy to również poszczególnych dni tygodnia tak jak i poszczególnych godzin pracy.

Przykładowo jesteśmy zatrudnieni w dziale kadr i ustalamy wcześniej z przełożonym, że dokładnie od poniedziałku do środy włącznie, będziemy w pracy od godziny ósmej do szesnastej, natomiast czwartki oraz piątki od godziny siódmej do godziny piętnastej.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, w wybrane dni tygodnia możemy chodzić przykładowo na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne czy kursy językowe.

Warto przeczytać:

Inny przykład: pracujemy w księgowości i wystąpiliśmy do naszego pracodawcy o możliwość rozpoczynania pracy w określonym przedziale czasowym - na przykład przychodzić do firmy pomiędzy godziną ósmą a dziesiątą. Jeśli pracodawca wyrazi zgodę, możemy stawiać się w pracy zarówno o godzinie ósmej, jak i dziewiątej, czy dziesiątej.

Pracownik czerpie z takiego układu pozytywne korzyści. Ruchomy czas pracy może ułatwić między innymi opiekę nad małym dzieckiem, które przykładowo chodzi do pierwszej klasy i rozpoczyna lekcje w różnych godzinach. Ruchomy czas pracy to dobre rozwiązanie nie tylko dla rodziców małych dzieci, ale także dla osób, które dojeżdżają do pracy z odległych miejscowości i nie zawsze są w stanie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Elastyczny czas pracy - na czym polega to rozwiązanie i jakie korzyści zyskuje pracodawca i pracownik? - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto