Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energetyka na zielono

Redakcja
O przyszłości energetyki  mówili biznesmeni,  ekolodzy i politycy
O przyszłości energetyki mówili biznesmeni, ekolodzy i politycy
"Ochrona środowiska w energetyce" - pod takim hasłem odbyła się w Katowicach ósma już konferencja naukowo-techniczna organizowana przez przedsiębiorców we współpracy z ekspertami z dziedziny ekologii. Patronat nad konferencją objęli: minister gospodarki, wojewoda śląski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a honorowym gospodarzem spotkania był Tauron Wytwarzanie SA.

W gronie fachowców
W konferencji uczestniczyli naukowcy, prezesi koncernów energetycznych, dyrektorzy inwestycyjni, specjaliści z zakresu ochrony środowiska z elektrowni, elektrociepłowni, zakładów energetycznych, elektrociepłowni oraz największych w regionie zakładów przemysłowych. Był też obecny wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło. Celem dwudniowych rozmów było omówienie tendencji aktualnej polityki ekologicznej przewidzianych dla branży energetycznej.

Kto pomoże inwestować?
Wiele emocji podczas dyskusji wzbudziło pytanie o to, na jaką pomoc może obecnie liczyć energetyka inwestująca w ochronę środowiska. A jest to niemałe wyzwanie.

- Jeśli go nie podejmiemy, rosnące koszty społeczne, gospodarcze oraz środowiskowe ponosić będziemy nie tylko teraz my, ale i przyszłe pokolenia - stwierdziła prezes Funduszu Gabriela Lenartowicz. - Realizujemy obecnie kilka projektów priorytetowych. Chcemy przebudować nieco nasze programy - mówiła Barbara Koszułap z Narodowego Funduszu, która zauważyła, że sporym zainteresowaniem cieszy się np. dofinansowanie inteligentnych sieci.

Nie tylko o pakiecie
Eksperci z branż energetycznych i środowiskowych rozmawiali także o realizacji w polskich realiach pakietu klimatyczno--energetycznego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia dotyczące nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz finansowaniu tego typu inwestycji. Niemałe wrażenie zrobiły prezentacje zastosowania w energetyce najnowocześniejszych polskich technologii energetycznych, spełniających wszystkie europejskie normy środowiskowe.


Powiedzieli:

Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego:
Zależy nam na wsparciu bezpieczeństwa energetycznego. Pędzimy, jako państwo członkowskie UE w zakresie zmian klimatu poprzez radykalną redukcję CO2. Ale jak się temu przyjrzymy, to okazuje się, że nikt nas nie goni... Środkami, po które może sięgnąć energetyka, dysponuje m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach:
Przed współczesną energetyką stoją wyzwania nie tylko gospodarcze, lecz także środowiskowe i technologiczno-innowacyjne. Stanowią one już dzisiaj nie tylko poważną szansę na obniżanie społecznych rachunków za wyprodukowanie i wykorzystywanie energii, ale także możliwość rozwoju innowacyjnej technologicznie i nowoczesnej gałęzi gospodarki.


Co to jest pakiet klimatyczny i czym nie zachwyca?
- Pakiet klimatyczny to unijne akty prawne, które mają umożliwić przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

- Pakiet zakłada ograniczenie do 2020 r. emisji gazów cieplarnianych o 20 proc., zwiększenie udziału odnawialnych źródeł w bilansie energetycznym do 20 proc. i podniesienie o 20 proc. efektywności energetycznej. Dlatego pakiet klimatyczny nazywany bywa potocznie dyrektywą 3x20.

- O co chodzi przeciwnikom? Uważają oni, że choć założenia pakietu na pierwszy rzut oka wydają się być pożyteczne (przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatu poprzez ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2), to dla Polski niekorzystny jest tzw. unijny system handlu emisjami.

- Prawie 95 proc. energii produkowanej w Polsce pochodzi bowiem z elektrowni opalanych węglem, w które system handlu emisjami uderzy najmocniej. I uderzy tym samym w przeciętnego Kowalskiego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto