Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firmy ubezpieczeniowe notują mniej wyłudzeń, ale rośnie wartość oszustw

(mu)
Firmy ubezpieczeniowe stosują coraz więcej nowoczesnych metod mających zabezpieczyć je przed oszustwami. Są to nie tylko słynne "brygady tygrysa", które bez zapowiedzi kontrolują placówki danej firmy w terenie.

Firmy ubezpieczeniowe stosują coraz więcej nowoczesnych metod mających zabezpieczyć je przed oszustwami. Są to nie tylko słynne "brygady tygrysa", które bez zapowiedzi kontrolują placówki danej firmy w terenie. Od pewnego czasu towarzystwa ubezpieczeniowe mogą też wymieniać się danymi o oszustach.

- Dzięki ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej, zakłady ubezpieczeń mogą wymieniać pomiędzy sobą szczegółowe informacje w celu przeciwdziałania przestępczości ubezpieczeniowej - wyjaśnia Jacek Goździewicz z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Śladem banków
Monitorowaniem i analizowaniem zjawisk związanych z wyłudzaniem odszkodowań zajmuje się specjalnie powołany Zespół ds. Przestępczości Ubezpieczeniowej.

- Bardzo pomocna w walce z przestępczością może się też okazać budowa elektronicznych rejestrów pozwalających na łatwy dostęp do danych o osobach, przeciwko którym było prowadzone postępowanie, zakończone wyrokiem skazującym lub warunkowym umorzeniem postępowania - dodaje Goździewicz. - Podobny sposób, polegający na wykorzystywaniu informacji w celu przeciwdziałania wyłudzeniom pożyczek czy kredytów, funkcjonuje w sektorze bankowym - dodaje.

Zdaniem ekspertów z Polskiej Izby Ubezpieczeń, notuje się co prawda mniej prób wyłudzeń odszkodowań, ale za to rośnie ich wartość. Widać, że za wyłudzenia wzięły się wyspecjalizowane grupy, które próbują z tego uczynić intratny proceder. - Najczęściej ujawniane i najliczniejsze są przestępstwa dokonane w związku ze szkodami komunikacyjnymi objętymi ubezpieczeniami OC i AC - informuje Jacek Goździewicz. - Można przypuszczać, że wobec powszechności ubezpieczeń komunikacyjnych, coraz większej liczby zarejestrowanych aut, wielu oszustom wydaje się, że w masie zgłoszonych roszczeń stosunkowo łatwo można ukryć przestępstwa związane z uszkodzeniem pojazdu czy jego kradzieżą.

Przymykanie oka
Odnotowuje się także większą liczbę podejrzanych zgłoszeń szkód z tytułu innych ubezpieczeń majątkowych, zwłaszcza pożarów, gdzie sumy roszczeń są bardzo wysokie, a sposób działania sprawców podpaleń niejednokrotnie jest trudny do wykrycia. - Na skutek takich działań zakłady ubezpieczeń narażone są na ryzyko znacznych strat finansowych, wbrew interesowi uczciwych klientów - mówi Jerzy Wysocki, prezes Zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Uważamy, że w społeczeństwie wyłudzenia ubezpieczeń nie są dostatecznie piętnowane, a ich sprawcy są często tolerowani. Ich zachowania, nawet w instytucjach związanych z przeciwdziałaniem przestępczości, czasami spotykają się z wyrozumiałością i bywa, że z powodu takiego społecznego przyzwolenia wyłudzający odszkodowania unikają odpowiedzialności - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto