Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fiskus łagodzi VAT

Beata Sypuła
Od maja budowa domu będzie dla większości Polaków droższa. Fot. Bogdan Kułakowski
Od maja budowa domu będzie dla większości Polaków droższa. Fot. Bogdan Kułakowski
Od 1 maja 2004 r. rośnie podatek VAT na materiały budowlane - z 7 do 22 proc. To spowoduje, że koszt mieszkania czy domu stawianego przez prywatnego inwestora będzie znacznie wyższy.

Od 1 maja 2004 r. rośnie podatek VAT na materiały budowlane - z 7 do 22 proc. To spowoduje, że koszt mieszkania czy domu stawianego przez prywatnego inwestora będzie znacznie wyższy. Ministerstwo proponuje wprowadzenie tzw. kompensaty, czyli zwrotu podwyższonego podatku. Przepisy te będą obowiązywały do końca 2007 roku.

Ministerstwo Finansów przedstawiło Radzie Ministrów swój projekt. Ma on dużą szansę na akceptację, ponieważ może złagodzić skutki nieuniknionej podwyżki materiałów budowlanych, co znacznie pogorszyłoby, i tak nie najlepszą, sytuację w budownictwie mieszkaniowym.

Projekt zakłada, że tzw. kompensatę będzie można stosować przy prowadzeniu jednej inwestycji. Musi być ściśle związana z potrzebami mieszkaniowymi podatnika. Dotyczy więc nie tylko kupna działki budowlanej, budowy lub kupna domu czy mieszkania, ale i odsetek od kredytów mieszkaniowych oraz oszczędności w jednej kasie mieszkaniowej.

Fiskus stawia jednak liczne warunki, by można było sobie skompensować wzrost VAT na materiały budowlane z 7 do 22 proc. Wysokość kwoty będzie określał urząd skarbowy. Uczyni to na podstawie faktur przedstawionych przez inwestora.
Kompensata zostanie odliczona od podatku należnego urzędowi skarbowemu. Uwaga - chodzi tylko o podatki, które powstają po 1 stycznia 2004 roku. Inwestor będzie miał prawo do kompensaty przez 5 lat po uzyskaniu zgody urzędu skarbowego na jej rozliczanie. Rocznie nie będzie można odliczyć więcej niż 20 proc. kwoty ustalonej przez fiskusa.

W trakcie budowy, na którą potrzebne jest zezwolenie, będzie wskazany pośpiech. Ministerstwo Finansów chce, by zwrot podniesionego podatku VAT nastąpił dopiero po przedstawieniu dokumentu zezwalającego na użytkowanie budynku. Musi to jednak nastąpić najpóźniej w 3 lata po rozpoczęciu budowy. Z kompensaty wykluczeni będą budujący dłużej, nie będzie ona przysługiwała także w czasie trwania inwestycji.

Inwestycje, które nie wymagają pozwolenia na budowę - np. remonty i modernizacje - szybciej doczekają się kompensaty. Będzie ona przysługiwać od wydania pierwszej złotówki na materiały budowlane.

Osoby, które korzystały z jakiejkolwiek ulgi budowlanej, nie będą miały prawa do zwrotu części VAT. Zasada ta będzie obowiązywała także w przypadku tzw. ulgi odsetkowej, która zastąpiła ulgę budowlaną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto